یك مقام مسئول اعلام كرد:

وجود رانت در بازار فولاد، آخرین قیمت خرید میلگرد و تیرآهن

وجود رانت در بازار فولاد، آخرین قیمت خرید میلگرد و تیرآهن مسكن گزین: وزارت صمت، در حالی دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد به بهانه پشتیبانی از مصرف كننده نهایی را ادامه می دهد كه بزرگترین مصرف كننده فولاد ساختمانی در كشور، از گرانی میلگرد و آهن آلات انتقاد نمود.


به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، فرشید پورحاجت در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت خرید میلگرد، تیرآهن، ورق های ساختمانی، محصولات پروفیلی و سایر محصولات مورد نیاز احداث ساختمان اظهار داشت: از جولان دلالان و واسطه ها در بازار فولاد اطلاع داد و اظهار داشت: با این حال كه هم اكنون میلگرد، تیرآهن و ورق های فولادی با قیمت های زیر هر كیلو ۳۰۰۰ تومان در بورس عرضه می شود؛ اما ما بعنوان مصرف كننده نهایی با این نرخ ها آهن آلات ساختمانی را خریداری نمی نماییم، به نحوی كه اساسا تا ماه گذشته، میلگرد و تیرآهن با نرخ های بالای ۵۰۰۰ تومان به دست انبوه سازان رسیده و حتی خرید های تیرآهن با نرخ كیلویی ۵۶۰۰ تومان هم برای انبوه سازان ما هم ثبت شده است.
ما رنگ فولاد ۳۰۰۰ تومانی را هم ندیده ایم!
این مقام صنفی در صنعت ساختمان در مورد وضعیت نابسامان فعلی و وجود فاصله قیمتی فولاد از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف كننده نهایی توضیح داد: دولت نباید در كار بخش خصوصی دخالت كند و اعتقاد داریم كه باید بازار خودش مسیر قیمتی خویش را پیدا كند و هیچ وقت قیمت های دستوری نمی تواند، تولید رقابت نماید. الان در خبرها دائما این جملات تكرار می گردد كه وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف پشتیبانی از مصرف كننده نهایی قیمت آهن آلات را بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار رسمی كالا تعیین كرده و شاهد معاملات انواع سبد میلگرد، ورق های فولادی و تیرآهن در این بازار هستیم.
وی افزود: صنعت ساختمان و در صدر آن انبوه سازان كه یكی از مصرف كنندگان اصلی آهن آلات در كشور می باشند در چند ماه گذشته با قیمت هایی نزدیك به دو برابر قیمت های عرضه شده در بورس آهن خریداری نموده اند و این شرایط مسیر معیوب تعیین شده دولت برای رساندن كالا به مصرف كننده نهایی را به نمایش گذاشته است.
دست دلالان را كوتاه كنید
دبیر كانون سراسری انبوه سازان كشور به تاثیر رشد نرخ ارز بر افزایش قیمت فولاد اشاره نمود و اضافه كرد: طبیعتا دلیل اصلی تورم فولاد رشد نرخ ارز است. با عنایت به افزایش قیمت دلار نسبت به سال گذشته، قیمت فولاد بیشتر افزایش داشته است، به صورتی كه قیمت فولاد درب كارخانه با قیمتی كه به مصرف كننده نهایی می رسد، بسیار متفاوت می باشد. تا جایی كه در چند ماه گذشته فولاد پرمصرف به قیمت ۵۶۰۰ تومان خریداری شده است.
وی اظهار داشت: البته ما می گوییم شركت های فولادی هم مثل مردم قیمت آب و برق را پرداخت كنند كه البته خیلی از آن ها الان نیروگاه دارند و خود تولید كننده برق به قیمت واقعی هستند و قیمت فولاد هم آزاد شود و از حالت تعزیراتی در بیاید تا دست دلالان كوتاه شود، چون كه تحلیل ما این است اگر دولت قیمت گذاری دستوری فولاد را رها كند بطور قطع فولاد با نرخ های پائین تری به دست مصرف كننده نهایی می رسد.
پورحاجت، در مورد اساس كار بازار های كالایی اظهار داشت: به صورت كلی معاملات شفاف بازار كالا می تواند كمك شایانی به تعیین قیمت كالا همچون فولاد داشته باشد؛ بر این اساس، در تمام دنیا قیمت گذاری همه كالاها در بورس در قالب قراردادهای نقدی یا آتی انجام می شود؛ چون كه فضای كاملا شفاف قیمت گذاری و خرید و فروش و رقابت صحیح كالا وجود دارد.
وی با بیان این كه ما با مداخله دولت در بخش خصوصی مخالف هستیم، اظهار داشت: متاسفانه مافیایی در بخش خصوصی بوجود آمده كه فولاد به مصرف كننده نهایی با دو برابر نرخ معامله شده در بازار رسمی كالا می رسد، این در شرایطی است كه برخی مواقع اصلا فولاد وجود ندارد كه بخواهیم خریداری نماییم.
به گفته این مقام مسئول، هم اكنون ما بعنوان مصرف كننده نهایی نه از فولاد یارانه ای استفاده می نماییم و نه كد بهین یاب وزارت صنعت برای خرید در بورس را در اختیار داریم كه بخواهیم فولاد خریداری نماییم و بعنوان مصرف كننده نهایی هیچ نفعی از این قیمت گذاری دستوری نبرده ایم، بلكه در نهایت قیمت ها دو یا سه برابر قیمت واقعی به دست مصرف كننده نهایی رسیده است.
وی دربرابر این سوال كه چرا برای خرید فولاد كد بهین یاب دریافت نكرده اید؟ اظهار داشت: برخی انبوه سازان برای دریافت این كد مراجعه نموده اند كه یكی از شرایط آن داشتن كد در دو سال قبل است، یعنی اساسا كد جدیدی صادر نمی كنند و زمانی هم كه كد صادر شود شما باید میانگین سال های ۹۵ و ۹۴ را خرید كنید!یعنی سال های اوج ركود مسكن كه ساخت و ساز زیادی انجام نشده است و این به معنای سهمیه صفر انبوه سازان از عرضه های با قیمت ترجیحی و دستوری در بازار رسمی كالاست.
سهم فولاد در ساخت مسكن؟ وی در پاسخ به این سوال كه میزان فولاد مصرفی در هر متر مربع ساختمان چه میزان است و اساسا فولاد در قیمت تمام شده مسكن چگونه محاسبه می شود، اظهار داشت: در هر متر مربع ساختمان چیزی در حدود ۷۰ كیلوگرم فولاد مصرف می شود، یعنی با فولاد كیلویی ۵ هزار و ۶۰۰ تومانی در هر متر مربع ساختمان، برابر ۴۰۰ هزار تومان مصرف فولاد وجود دارد، در حالیكه سال قبل این میزان برابر صد هزار تومان بوده است.
پورحاجت افزود: در بازار فولاد قیمت كنونی كه به مصرف كننده می رسد هم سو با سایر بازارها همچون دلار مسكن و غیره نبوده است. قیمت تمام شده مسكن شامل زمین، مصالح، دستمزد و خدمات است كه این موارد فاكتور اصلی قیمت تمام شده مسكن های دهك سوم و چهارم خواهد بود؛ در حالیكه قیمت تمام شده مسكن ۵۰ درصد افزایش داشته، قیمت فولاد ۳۰۰ درصد رشد داشته است و این باعث شده، هم اكنون هزینه ساخت مسكن در هر متر مربع حدود ۲.۵ میلیون تومان شود!

1397/06/13
16:51:04
5.0 / 5
4579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک