در هفته منتهی به ۱۰ اسفندماه رقم خورد؛

افزایش ارزش بازار فرابورس به حدود ۳۳ درصد از ابتدای سال

افزایش ارزش بازار فرابورس به حدود ۳۳ درصد از ابتدای سال مسكن گزین: ارزش بازار فرابورس با ۱.۱ درصد افزایش، میزان رشد خود از ابتدای امسال را به نزدیك ۳۳ درصد رسانده است.به گزارش مسكن گزین به نقل از فرابورس، در هفته معاملاتی قبل به ترتیب در تاریخ هفتم و هشتم این ماه در گروه اوراق تامین مالی شاهد عرضه دو سری اسناد خزانه بودیم كه در نماد اخزا۶۱۳ با تاریخ سررسید ۱۶ دی ماه سال ۹۸ قیمت هر ورقه از این اسناد ۷۱۵ هزار ریال كشف قیمت شد. از جانب دیگر در جریان عرضه اخزا۶۱۵ هم كه این سری اوراق در بیستم آبان ماه سال ۹۸ سررسید می گردد هر ورقه بیش از ۷۲۷ هزار ریال قیمت خورد.
نهم اسفند هم به ترتیب دو بلوك ۳۱.۵ و ۹۰.۸ درصدی از سهام مدیریتی غیركنترلی شركت سرمایه گذاری كوه نور و سهام كنترلی شركت سرمایه گذاری سبحان در بازارهای پایه ب و اول به فروش رسیدند.
در بازارهای فرابورس چه گذشت؟
در جریان هفته ای كه سپری شد در مجموع ۹ بازار فرابورس شاهد دادوستد یك هزار و ۳۷۹ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و ۳۰۶ میلیارد ریال بودیم كه این میزان نقل و انتقال سهام و اوراق بهادار طی ۱۸۲ هزار دفعه رقم خورد. در حالیكه حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته پیشین كاهش پیدا كرد، اما تعداد دفعات مبادلات با ۲۷ درصد رشد روبه رو شد.
رصد معاملات بازارهای فرابورس نشان داده است بهترین عملكرد در رشد حجم و ارزش دادوستدها را بازار پایه به ثبت رسانده به صورتی كه در این بازار حجم و ارزش معاملات به ترتیب رشد ۳۶ و ۲۱ درصدی را در مقایسه با هفته پیشین تجربه نمود. باقی بازارها اما با افت نسبی حجم و ارزش معاملات روبه رو شدند.
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران هفته گذشته در گفت وگو با سنا از اجرایی شدن فاز توقف خودكار نمادهای معاملاتی در بازار پایه "ب" از شنبه ۵ اسفندماه اطلاع داد. به قول بهنام محسنی چنانچه قیمت سهام یكی از شركت های حاضر در بازار «پایه ب» طی ۵ روز كاری بیش از ۴۰ درصد افزایش یا كاهش قیمت؛ یعنی نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، نماد مذكور متوقف می گردد و ناشر ملزم است اطلاعیه شفاف سازی منتشر كند، در این صورت نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد بازگشایی می گردد. او همینطور اشاره نمود در صورتی كه قیمت سهام یكی از شركت های حاضر در بازار «پایه ب» طی ۱۵ روز كاری بیش از ۶۰ درصد نوسان داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف شده و ناشر ملزم است كنفرانس اطلاع رسانی برگزار كند كه بعد از آن نماد معاملاتی حداكثر بعد از ۲ روز كاری بعد بازگشایی می گردد.
معاملات اوراق تسه بر مدار رشد
در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس كه شاهد معامله ۶۶ میلیون ورقه به ارزش ۶ هزار و ۲۶۷ میلیارد ریال بود، رصد معاملات ابزارهای مالی در این بازار نشان می دهد، اوراق تسهیلات مسكن رشد ۳۵ و ۲۸ درصدی در حجم و ارزش معاملات را تجربه نمود و بهترین عملكرد هفتگی را در مقایسه با اوراق بدهی و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله به ثبت رساند.
این بازار شنبه هفته آتی میزبان عرضه سه سری اسناد خزانه در نمادهای اخزا۶۰۲۴، اخزا۶۰۳۴ و اخزا۶۱۳۴ خواهد بود كه فروشنده آن قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و ناشر آن وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت می باشد.
در هفته ای كه سپری شد همینطور ارزش معاملات خرد بازار سهام به رقم یك هزار و ۹۱۱ میلیارد ریال رسید كه از این میزان گروه محصولات شیمیایی بیشترین سهم از ارزش كل معاملات را در اختیار گرفت. ارزش معاملات در این گروه ۳۰۱ میلیارد ریال بود كه ۱۶ درصد ازارزش كل معاملات را شامل می شد. بعد از آن گروه های فلزات اساسی و بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی با سهم۱۲ و ۷ درصدی در جایگاه دوم و سوم صنایع فرابورسی با بیشترین سهم از ارزش كل معاملات بازار سهام قرار گرفتند.
در نهایت در هفته قبل شاخص كل فرابورس با افت ۰.۴ درصدی روبه رو شد تا بازدهی این نماگر از ابتدای امسال به حدود ۲۵ درصد برسد. هم اكنون آیفكس در ارتفاع ۱۰۹۲ واحدی قرار دارد. در مقابل ارزش بازار فرابورس ایران هم با ۱.۱ درصد افزایش میزان رشد خود از ابتدای امسال را به نزدیكی ۳۳ درصد رسانده است.

1396/12/13
22:06:58
5.0 / 5
5140
تگهای خبر: سرمایه گذاری , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک