سه انتظار محسن هاشمی از شورای شهر ششم

سه انتظار محسن هاشمی از شورای شهر ششم به گزارش مسکن گزین رئیس شورای شهر پنجم اظهار داشت: انتظار مردم آن است که مسیر رفته شده در شفافیت، مبارزه با فساد وصیانت از شهر ادامه یابد.


محسن هاشمی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به ارزیابی عملکرد شورای شهر پنجم اظهار داشت: اگر بخواهیم منصفانه و برپایه اختیارات و وظایف پیشبینی شده در قانون برای شورای شهر تهران، ارزیابی نماییم، باید بگوییم که عملکرد شورای پنجم در حد اختیارات ووظایفش قابل قبول بوده است، البته این به معنای نبودن اشکال و نقص در کار شورا نیست، اما اگر بخواهیم به صورت مقایسه ای عملکرد شورای پنجم را در مقایسه با دوره های قبل شورا ارزیابی نماییم، هم در حیطه نظارت و هم در حیطه سیاستگذاری شورای پنجم موثرتر عمل کرده است.

تشریح خصوصیت های منفی و مثبت شورای شهر پنجم
وی ضمن اشاره به خصوصیت های مثبت و منفی این دوره شورای شهر با اشاره به اینکه به عنوان خصوصیت مثبت شورا می توانم به سیاستگذاری ونظارت موثر اشاره کنم، اضافه کرد: کاهش روند شهرفروشی و قانون فروشی و همینطور کاهش تخریب باغات یکی از سیاستهای شورا بود. چابک سازی بدنه وکاهش نیروی انسانی فربه شده شهرداری هم یکی دیگر از سیاستهای شورا محسوب می شد، اما این فقط در حد مصوبه متوقف نشد، با پیگیری ونظارت مستمر شورا این مصوبه اجرایی شد و عملا تراکم فروشی وشهرفروشی مازاد برطرح تفصیلی بشدت در تهران کاهش پیدا کرد و به کمتر از ده درصد گذشته رسید، مصوبه برج باغها لغو شد. نیروهای شهرداری تهران هم برای اولین بار در تاریخ بلدیه تهران در صدساله اخیر در یک دوره چهارساله به جای افزایش، حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.
نقطه ضعف شورای شهر پنجم
وی افزود: در مورد نقطه ضعف شورای پنجم هم عدم ثبات مدیریتی در شهرداری را می توانم به عنوان یکی از نقاط ضعف این دوره نام ببرم، سه بار تغییر شهردار و بخشی از مدیران ارشد ومیانی شهرداری باعث کاهش انسجام وهماهنگی وکارآمدی شهرداری در این دوره شد، البته بدلیل حضور حناچی در معاونتهای عمرانی و شهرسازی پیش از مسئولیت شهرداری، بخشی از این صدمه کاهش پیدا کرد.
عمده تأثیر گذاری شورای شهر، در انتخاب شهردار است
شورا در این دوره از حداکثر ابزار نظارتی خود استفاده کرد
هاشمی با تکیه بر این که شخصا تصور می کردم که شورای شهر، اختیارات وتاثیرگذاری بیشتری بر مدیریت شهری دارد، اضافه کرد: اما تجربه این دوره نشان داد که عمده تأثیر گذاری شورای شهر، در انتخاب شهردار است و بدلیل این که شورا به عنوان یک پارلمان محلی، از اختیارات نظارتی مانند مجلس به عنوان پارلمان ملی برخودار نیست، نمی تواند مانند نظارت مجلس برعملکرد دولت، نسبت به عملکرد شهرداری اثر گذار باشد، شورا نقش قانونی در انتصابات شهرداری مانند رای اعتماد مجلس به وزرا را نمی تواند ایفا کند یا حتی ابزاری نظیر دیوان محاسبات برای کنترل تخصیص و عملکرد بودجه مصوب را در اختیار ندارد، ازاین رو به نظرم شورا در این دوره از حداکثر ابزار نظارتی خود بهره برد.
به نقل از ایشان، حدود یکهزار تذکر به شهرداری و جلسات هم اندیشی مستمر با شهردار در حد حدود هشتاد جلسه که در دوره های قبل بی سابقه بوده است، تلاش شورا را برای نظارت موثر نشان داده است.
این عضو حزب سازندگی با تکیه بر این که شفاف سازی در آراء اعضای شورای شهر که مجلس هم تابحال عملی نکرده است و حذف جلسات غیرعلنی شورا یک اقدام مثبت بود، اظهار داشت: عدم تغییر در طرح تفصیلی شهر تهران و تعریف پهنه حمل و نقل در جهت سوق دادن بارگذاری و ساخت وساز در اطراف مسیرهای اصلی سیستم حمل و نقل عمومی هم یک اقدام منفی به نظرم بوده است.

وی در مورد نمره ای که به عملکرد شورای شهر پنجم می دهد، اظهار داشت: قبلا هم نمره ۱۵ را به عملکرد شورا داده ام و فکر می کنم شورا باآنکه در بخش سلبی یعنی شفافیت، مبارزه با رانت وفساد در مدیریت شهری، صیانت از باغات ومحیط زیست، توقف شهرفروشی و قانون فروشی و تکثر فرهنگی در مدیریت شهری موفق بود و همینطور حدود ۳۰۰ لایحه وطرح را مصوب کرد که فرصت پرداختن به جزئیات آن در این مصاحبه نیست، اما در بخش ایجابی بدلیل شرایط ومشکلات کشور و شهرداری نتوانستیم همه مطالبات و انتظارات به حق مردم را برآورده نماییم.
اولویت مردم تهران حل مسئله آلودگی هوا و کارآمدی سیستم حمل و نقل عمومی است
شورای شهر محل کار سیاسی نیست

هاشمی در مورد فعالیت و اولویت های شورای ششم هم با اشاره به اینکه طبیعتا انتظار مردم آن است که مسیر رفته شده در شفافیت، مبارزه با فساد وصیانت از شهر ادامه یابد، اظهار داشت: اهداف برزمین مانده شده مانند تجهیز و نوسازی سیستم حمل و نقل عمومی باید محقق شود، شورای شهر محل کار سیاسی نیست و نباید مشکلات مردم بازیچه اهداف سیاسی و تخریب رقیب قرار گیرد، اولویت مردم تهران حل مسئله آلودگی هوا و کارآمدی سیستم حمل و نقل عمومی است.
وی در مورد دستور کار شورای ششم هم با اشاره به اینکه مطالبات مردم ورهبری روشن است، افزود: صیانت از حریم تهران، باغات، خط آسمان و انسان محور کردن شهر باید تداوم یابد، ما نباید به قیمت ایجاد مشکلات بزرگ برای آینده شهر، پروژه های نمایشی وتبلیغاتی را دنبال کنیم؛ بلکه باید مصلحت شهر و آسایش شهروندان مد نظر قرار گیرد.
اتفاق ویژه ای در حمایت مجلس دهم و دولت دوازدهم که همسو با مدیریت شهری بودند، رخ نداد

وی ضمن اشاره به همسویی مجلس، دولت و شورای شهر با تکیه بر این که در شورای پنجم با وجود آنکه مجلس دهم و دولت دوازدهم همسو با شورا بودند، اما اتفاق ویژه ای در پشتیبانی از مدیریت شهری رخ نداد، اضافه کرد: بخشی ناشی از مشکلات ویژه کشور در این دوره تحریم وکرونا بود وبخشی هم بدلیل ضعف پیگیری شهرداری و ناهماهنگی و عدم انسجام دولت که امیداورم این حمایت در دوره آینده برای شورای ششم اتفاق بیفتد و دولت و مجلس به وظایف قانونی خود در مقابل معضلات تهران عمل کنند.
باید مشکلات تهران و ۱۲ میلیون شهروند آنرا حل کرد
رئیس شورای شهر پنجم اظهار نمود: تهران اهمیت ویژه ای برای ایران دارد و به جای دنبال کردن طرح بی پشتوانه جابجایی پایتخت باید مشکلات تهران و ۱۲ میلیون شهروند آنرا حل کرد.
آرزوی هاشمی برای تبدیل تهران به شهری برای زندگی
او در آخر برای تهران آرزو کرد که تهران به شهری به منظور زندگی تبدیل گردد و اضافه کرد: شعار و برنامه ای در دوره گذشته بوده است وتصور می کنم این چشم انداز باید برای شورای ششم هم باقی بماند، مطابق نظرسنجی ها، آلودگی هوا وترافیک دو معضل اصلی از نگاه ۹۳ درصد مردم تهران است و این معضلات زندگی را در تهران سخت کرده است، ساماندهی صدمه های اجتماعی و ایمن سازی تهران وبافتهای فرسوده دربرابر سوانح از دیگر معضلات اصلی تهران است که اگر همت واراده جدی برای حل آن وجود داشته باشد، تهرانی ها به رویایشان خواهند رسید، تبدیل تهران به شهری مدرن و کارآمد با اقداماتی نظیر سامانه پسماند، پایدار کردن درآمدهای مدیریت شهری، توسعه متعادل، متوازن و پایدار از علائم یک شهر مدرن است.

منبع:

1400/03/19
10:43:52
5.0 / 5
549
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک