گزارش مسكن گزین؛

پرونده پرداخت وام ودیعه مسكن به مستأجران، بسته شد

پرونده پرداخت وام ودیعه مسكن به مستأجران، بسته شد مسکن گزین: با توجه به این که روز گذشته آخرین مهلت بارگذاری مدارک مشمولان دریافت وام ودیعه مسکن در سامانه طرح اقدام ملی مسکن بود، پرونده دریافت این تسهیلات بسته شد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، ثبت نام و اعطای وام ودیعه مسکن که در تیرماه امسال در ستاد ملی مبارزه با کرونا به تصویب رسید، روز گذشته در آخرین مرحله اجرای خود قرار گرفت و پرونده آن بسته شد.
این برای نخستین بار است که سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات ودیعه مسکن موافقت می کرد از همین رو، به سبب نبود سازوکار مناسب با آن، سامانه های بانکی در اجرای این طرح بارها با مشکلات گسترده روبه رو شده و عملاً روند قدرتمند شدن خانوارها برای پیدا کردن مسکن اجاره ای مناسب از محل این تسهیلات، با توقف یا کندی مواجه گردید.
بر اساس اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، هم اکنون ۸۲۱ هزار نفر واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن هستند که ۳۲۳ هزار نفر مدارک خودرا در سامانه طرح اقدام ملی بارگذاری کرده اند.
این موضوع نشان دهنده ناامیدی خیلی از متقاضیان دریافت این تسهیلات، از موفق بودن ورود به پروسه به سبب سخت گیری های بانک ها بود.
با توجه به اینکه برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، برای دریافت وام ۱۵ میلیون تومان در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر، نیاز به ضامن نیست و همین طور تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی ودیعه یک نفر ضامن و وام ۵۰ میلیون تومانی ۲ نفر ضامن می خواهد، اما بانک ها هیچ گاه به این مصوبه تن ندادند و تضامین سنگینی از متقاضیان مطالبه کردند.
همچنین با وجود آنکه بانک مرکزی به بانک ها هشدار داده بود که نیاز نیست تا ضامن، کارمند رسمی باشد و یا اینکه اگر چک برگشتی داشته باشد، باز هم چک ضامن پذیرفته است، اما بانک ها حاضر به اجرای آن نشدند.
با این حال برمبنای مصوبه ستاد ملی کرونا در نیمه دی ماه امسال، امکان ثبت نام و بارگذاری آن دسته از مشمولانی که ثبت نام کرده ولی مدارک خودرا در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس tem.meud.ir بارگذاری نکرده بودند، امکان بارگذاری این مدارک تا ساعت ۲۴ روز گذشته وجود داشت.
گفته می شود بانک هایی که پرونده مشمولان در آنها فعال باشد، طی روزهای آتی هم مبادرت به اعطای تسهیلات خواهند کرد؛ ولی فقط به افرادی که تا اختتام بهمن ثبت نام خودرا تکمیل کرده باشند، ترتیب اثر داده خواهد شد و اگر پس از ۳۰ بهمن، متقاضی ای مبادرت به بارگذاری مدارک کند، پذیرفتنی نیست. بگفته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، قبل از اصلاح مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، افراد مشمول دریافت وام ودیعه مسکن ۷۰۰ هزار نفر بودند اما با دو مصوبه ای که از ستاد کرونا گرفتیم به ۸۲۱ هزار نفر افزایش پیدا کرد. وی درباره این دو مصوبه اظهار داشت: نخست اینکه مشاوران املاک برای صدور کد رهگیری پول چشمگیری طلب می کردند که با اتاق اصناف هماهنگ کردیم تا هزینه صدور کد رهگیری ۲۵۰ هزار تومان باشد همین طور با مساعدت ستاد ملی کرونا قرار شد کسانی که فرم ج قرمز دارند ولی هم اکنون فاقد مسکن و مستأجر هستند هم مشمول دریافت وام ودیعه شوند که در نتیجه ۱۲۰ هزار نفر به آمار مشمولان این تسهیلات اضافه گردید.
خاطرنشان می شود، تا دو هفته قبل، کمتر از ۱۹۵ هزار نفر توانسته بودند وام ودیعه مسکن بگیرند و پرونده حدود ۱۲۰ هزار نفر در حال بررسی در بانکهای عامل بود. همین طور ۵۰۰ هزار نفر نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه طرح اقدام ملی اقدام نکرده بودند.


منبع:

1399/12/02
09:56:50
0.0 / 5
1055
تگهای خبر: آمار , اجاره , املاك , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک