كمرنگ شدن امید فعالان اقتصادی به بهبود ساخت و ساز

شامخ صنعت ساختمان كاهش پیدا كرد

شامخ صنعت ساختمان كاهش پیدا كرد به گزارش مسكن گزین اتاق تعاون ایران اعلام نمود: با عنایت به نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر، اغلب فعالان صنعت ساختمان نسبت به بهبود فضای كسب و كار خود، امیدوار نیستند.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، اتاق تعاون شاخص مدیران خرید (شامخ) صنعت ساختمان مربوط به تیرماه را منتشر نمود که از کاهش این شاخص نسبت به خردادماه حکایت دارد.
براساس گزارش اتاق تعاون، شامخ صنعت ساختمان تیرماه ۵۲.۷۸ بوده که نسبت به شامخ خرداد ماه که ۶۴.۳۶ بوده است، ۱۲ واحد کاهش یافته است.
شاخص های موجود در میان ۵ مؤلفه اصلی شامخ شامل میزان سفارشات جدید، سرعت انجام سفارشات، میزان خرید مواد اولیه و جذب نیروی انسانی هم کاهش میزان شاخص را تجربه کردند.
شاخص انتظارات تولید در ماه آینده (مرداد) با رقم ۳۵.۵۵، کاهش امیدواری فعالان اقتصادی نسبت به بهبود وضعیت بخش ساختمان در مردادماه را نشان داده است.
بر اساس این گزارش، صنعت ساختمان بر مبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) با ۱۴۰۴۷ واحدمسکونی، نسبت به ماه قبل ۳۰.۳ درصد افزایش پیدا کرد. قیمت مسکن هم در تهران با متوسط قیمت ۲۰.۹ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۰.۴ درصدی را تجربه نمود. افزایش مداوم نرخ ارز و انتظارات تورمی حاصل از آن، پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه و هم تداوم معاملات سوداگرانه، باعث افزایش قیمت مسکن شد.
در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی هم تحت تاثیر نوسانات ارزی و افزایش قیمت مواد اولیه در بعضی اقلام، کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم شیوع کرونا و وجود بی انگیزگی در این قشر به علت تورم عمومی موجود، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (به ویژه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، نگرانی از ادامه روند موجود و تردید نسبت به آینده کسب و کارهای این بخش را افزایش داد.
در بخش های عمرانی و دیگر فعالیتهای پیمانکاری، کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان و عدم تناسب نرخ تعدیل با تورم موجود، فعالان این بخش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به ماه قبل، بر روی عدد ۵۲.۷۸ جای گرفت. چونکه میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل روند نزولی داشت که عدم ثبات قیمتها و در نتیجه عدم عرضه مواد اولیه به علت مشخص نبودن قیمتها و نگرانی کارفرمایان از آینده بازار، در ایجاد این شرایط بسیار مؤثر بود. متعاقباً میزان سفارشات جدید و بنابراین میزان خرید مواد اولیه با وضعیت کاهشی مواجه گردید. با عنایت به رکود موجود و هم شیوع بیشتر ویروس کرونا، میزان بکارگیری نیروی انسانی هم کمتر شد. در نتیجه از سرعت انجام سفارشات هم کاسته شد. قیمت مواد اولیه در خیلی از مصالح ساختمانی افزایش یافت و قیمت فروش هم بیشتر شد اما در مقابل از حجم فروش کاسته شد. (البته بنابر اعلام نظر فعالان ساختمانی در کلیه حوزه ها، در بعضی فعالیتهای در رابطه با حوزه ساختمان روند افزایش قیمتها نسبت به خرداد کمتر گزارش شد). باوجود مشکلات موجود در تکمیل سفارشات، با تحویل سفارشات معوقه از ماه های ابتدایی سال، میزان کارهای معوقه در مجموع کاهش پیدا کرد. میزان مصرف حامل های انرژی در رابطه با بخش تولید کمتر شد و با عنایت به مشکلات مرزی، میزان صادرات هم همچنان سیر نزولی داشت.
با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر، اغلب فعالان این حوزه نسبت به بهبود فضای کسب و کار خود در مرداد، امیدوار نبودند.
لازم به ذکر است این نتایج با همکاری سایر تشکل های ساختمانی و عمرانی بخصوص سندیکای شرکت های ساختمانی ایران حاصل شده است.منبع:

1399/05/15
22:18:04
5.0 / 5
2522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک