گام های استوار دولت

تحول اقتصادی استان سیستان و بلوچستان

تحول اقتصادی استان سیستان و بلوچستان به گزارش مسكن گزین، به نقل از ایرنا دولت با نگاه ویژه به سیستان و بلوچستان سرزمین هزاران گنج در سالهای اخیر گام های ارزشمندی را در توسعه و محرومیت زدایی این استان برداشته و سفر 2 روزه رئیس جمهوری به این استان و افتتاح طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تحول بزرگ اقتصادی جنوب شرق كشور را نوید می دهد.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، سیستان و بلوچستان با وجود گستردگی زیاد و داشتن ظرفیت های فراوان مرزی، معدنی، تجارت و بازرگانی، ترانزیت، كشاورزی، صنایع دستی، گردشگری و آثار باستانی و تاریخی و داشتن تنها بندر اقیانوسی كشور در سالهای گذشته به جهت محرومیت های تاریخی و نگاه صرف امنیتی از توسعه و تولید زیرساخت ها بازمانده بود.
این استان همینطور نزدیكترین راه دسترسی كشورهای آسیای میانه به اقیانوس ها و كشورهای اروپایی است كه تا پیش از روی كار آمدن دولت تدبیرو امید بعنوان استانی امنیتی تلقی شده و تمام ظرفیت های آن زیر سایه تاریك این نگاه مخفی شده بود اما دولت یازدهم توانست با كار و تلاش برنامه ریزی شده و بهره گیری از نیروهای بومی و سپردن امنیت به مردم و توجه به اقوام و طوایف مختلف و شكوفایی توانمندیها و ظرفیت های موجود، این استان را از نگاه صرف امنیتی خارج و در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داد.
سفر فروردین سال 93 رئیس جمهوری و هیات دولت یازدهم به سیستان و بلوچستان سبب باز تعریف نقش و جایگاه استان در تقسیم كار ملی و ارتقای نقش این منطقه راهبردی كشور در همكاری های منطقه ای و بین المللی با عنایت به دسترسی استان به آبهای آزاد بویژه در حوزه تجارت، بازرگانی و ترانزیت كالا شده است.
تقویت مناسبات اقتصادی فراملی با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی استان، تقویت پیوند و تعامل ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان با سطح ملی، بكارگیری قابلیت ها و استعدادهای موجود و تولید مزیت های جدید در استان به منظور ارتقاء نقش و سهم استان در اقتصاد ملی و اصلاح ساختارها و تقویت بخش رسمی اقتصاد همچون اهداف دولت در این استان بود.
به گفته كارشناسان دولت با وجود تمامی محدودیت ها اعم از تحریم ها، كاهش درآمدهای مالی به علت كاهش قابل ملاحظه قیمت جهانی نفت، با نگاه ویژه به مناطق كمتر توسعه یافته بخصوص استان سیستان و بلوچستان در این مدت كوتاه موفق شد چرخه اقتصادی و زیرساخت های استان را به گونه ای غیر قابل تصور و باور فعال كند.
در سفر فروردین 93 رئیس جمهوری به استان در مجموع 78 عنوان وعده و تفاهم شامل 55 تفاهمنامه و 23 وعده به تصویب رسید كه تابحال 97 درصد وعده ها و تفاهمنامه محقق شده یا به اتمام رسیده و یا در دست اقدام است كه انتقال آب با لوله به 46 هزار هكتار از زمین های كشاورزی دشت سیستان، اجرای آبیاری تحت فشار در سطح 100 هزار هكتار از زمین های جنوب و مركز استان، خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، ساخت راه آهن چابهار-زاهدان، طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و ارتقا ظرفیت تخلیه و بارگیری آن از 2. 5 میلیون به 8. 5 میلیون تن، معدن مس چهل كوره و ساخت كارخانه كنسانتره مس و مطالعه 86 هزار كیلومتر مربع از عرصه های معدنی استان برای عملیات پی جویی و اكتشاف گسترده و سیستماتیك از مهمترین این طرح هاست.
*** مهمترین مصوبات سفر پیشین رئیس جمهوری و هیات دولت
تكمیل خط لوله گاز از ایرانشهر به زاهدان، مهار و تثبیت شن های روان، توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، فعال شدن بازارچه های مرزی استان، تكمیل جاده چابهار - كنارك - جاسك - بندرعباس، آبرسانی به شهرهای چابهار و كنارك، انتقال آب با لوله به 46 هزار هكتار از اراضی دشت سیستان، اجرای آبیاری تحت فشار برای 100 هزار هكتار، تكمیل راه آهن چابهار-زاهدان، ساخت مجتمع فولاد و پتروشیمی در چابهار، آغاز اكتشاف معادن توسط هشت گروه در سطح استان، ساخت 2 نیروگاه 100 مگاواتی در زابل توسط بخش خصوصی و اختصاص تسهیلات برای استان با شرایط ویژه از صندوق توسعه ملی همچون مصوبات این سفر بود.
همچنین ساخت بزرگراه های ایرانشهر - بمپور، بم - زاهدان - میرجاوه، باند دوم زاهدان - بیرجند، بزرگراه های زاهدان - زابل و زابل - دوست محمد، بهسازی راه اصلی زابل - نهبندان و راه زابل - میلك، ساخت بیمارستان سراوان، كمك به ساخت یا تكمیل پروژه های در دست اجرای هامون، سیب و سوران، قصرقند، مهرستان، دلگان و نیمروز، ساخت خط دوم انتقال آب به زاهدان، آبرسانی به شهر زابل و شهرهای مسیر، آبرسانی به شهر خاش، تكمیل طرح مجتمع آبرسانی از محل طرح تكمیل مجتمع های آبرسانی اولویت دار روستایی، ساخت و توسعه و اصلاح شبكه توزیع آب آشامیدنی زاهدان از محل ماده 10 قانون تنظیم مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون مدیریت بحران از دیگر طرح های مصوب در سفر رئیس جمهوری است.
تامین آب آشامیدنی روستایی و عشایری تمام شهرستان های استان، تجهیز مركز بهداشتی درمانی شبانه روزی 10 تختخوابی گلمورتی و بیمارستان 30 تختخوابی راسك، تكمیل ساختمان بیمارستان سوختگی علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان، تجهیز بیمارستان 48 تختخوابی زهك، بیمارستان 64 تختخوابی نیكشهر، مركز بهداشتی درمانی شبانه روزی 10 تختخوابی مهرستان و بیمارستان دوست محمد، تخصیص 100درصد مسكن متخصصان پزشكی استان و ساخت بیمارستان 35 تختخوابی میرجاوه از دیگر طرح های مصوب است.
سرسراهای ورزشی چابهار، ایرانشهر، گوهركوه خاش، چاهوك مهرستان، كرباسك زابل، زاهدان، امیرنظام زهك، ده خمر هیرمند، ناهوك سراوان، دشتوك سراوان، بان سنت كنارك، پیپ نیكشهر و حسن خون زهك، طرح پرورش میگو، بهسازی بنادر، ساخت بنادر صیادی، مركز جدید صدا و سیما، مطالعه و ساخت مركز فرهنگی دفاع مقدس در زاهدان و تجهیز ناوگان خدماتی تمام شهرداری های استان به خودروی حمل زباله، آتش نشانی و آمبولانس از دیگر مصوبات بوده است.
ساخت سیل بند حفاظتی شهر اسپكه، بمپور، نصرت آباد، هیدوچ، سوران و مهرستان، هدایت آبهای سطحی مسیل حاشیه شهر زاهدان و آبهای شهر چابهار، تكمیل سایت مدیریت بحران شهرستان زاهدان، تكمیل و تجهیز انبارهای هلال احمر، تكمیل دیوار حفاظتی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار و بازسازی تاسیسات منابع آب یادمان شهدای تاسوكی از دیگر مصوبات است.
به گفته ماندانا زنگنه دبیرستاد پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری در سیستان و بلوچستان در سفر فروردین 93 رئیس جمهوری به استان در مجموع 78 عنوان وعده و تفاهم نامه به تصویب رسید كه تابحال 97 درصد وعده ها و تفاهمنامه محقق شده یا به اتمام رسیده و یا در دست اقدام است.
وی خاطرنشان كرد: در سالهای اخیر 27 وعده و تفاهمنامه نظیر مهار و ثبت شن های روان در هزار هكتار، انتقال خط لوله گاز از ایرانشهر به زاهدان، اكتشاف معادن، ساخت چندین سالن ورزشی، تكمیل ساختمان بیمارستان سوختگی در زاهدان، ساخت بیمارستان 35 تختی میرجاوه، تجهیز بیمارستان های مختلف و غیره در استان 100 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی تصریح كرد: رئیس جمهوری در دولت یازدهم سه سفر و در این دولت هم اولین سفر استانی را به سیستان و بلوچستان اختصاص داده است به طوری كه 11 و 12 آذرماه سفر 2 روز به این استان خواهد داشت كه این سفر نشان از اهمیت رشد و توسعه استان برای مسئولان كشوری است.

مهمترین طرح های اقتصادی دولت در سیستان و بلوچستان:
*تكمیل راه آهن چابهار - زاهدان و اتصال به راه آهن سراسری است.
دبیرستاد پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این طرح از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان است كه هم اینك از نظر زیرسازی 25 درصد و از نظر روسازی 16 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
زنگنه با اشاره به اینكه اعتبار مصوب طرح بیش از چهار هزار میلیارد ریال است اضافه كرد: تابحال 3 هزار میلیارد ریال از محل سهام فولاد خوزستان و 2 هزار و 500 میلیارد ریال از محل اوراق مشاركت و 100 میلیارد ریال از محل اسناد خزانه به این طرح اعتبار تخصیص یافته است.
وی اضافه كرد: همینطور برای امسال هم در قانون بودجه امسال 2 هزار و 300 میلیارد ریال مصوب شده است.
به گفته فرماندار چابهار از اهداف مهم طرح راه آهن چابهار - زاهدان اتصال بندر شهید بهشتی چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی كشور به شبكه ریلی و جابجایی كالا است.
ایوب درویشی اظهار داشت: اتصال كشورهای آسیای میانه و افغانستان به آبهای اقیانوسی و كمك به توسعه سواحل مكران از دیگر اهداف این خط ریلی است.
وی ادامه داد: راه آهن چابهار- زاهدان یك خطه، به طول 610 كیلومتر و عرض هفت متر است كه با احتساب خطوط ایستگاهها به 730 كیلومتر خواهد رسید.
وی تصریح كرد: چابهار با همت دولت به شبكه ریلی كشور متصل می گردد و با این اقدام شبكه ریلی شرق كشور تولید خواهد شد.

** توسعه بندر شهید بهشتی
دبیرستاد پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این طرح هم هم اینك 100 درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه طرح توسعه آن شامل اجرای موج شكن و دایك بیرونی، لایروبی حدود 15. 8 میلیون متر مكعب، احیای حدود 203 هكتار، ساخت 2 پست اسكله كانتینری به طول 720 متر، سه پست اسكله چند منظوره به طول 684 متر با ظرفیت كشتی های 50 تا 100 هزار تن، تولید ترمینال های كانتینری و چند منظوره به وسعت حدود 64 هكتار و تامین 16 دستگاه جرثقیل كانتینری و محوطه ای بوده است.
زنگنه اضافه كرد: ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار بعد از افتتاح فاز نخست آن توسط رئیس جمهوری در آذرماه جاری به هشت و نیم میلیون تن می رسد.
وی اضافه كرد: برای ساخت و تجهیز این طرح مهم بیش از هزار میلیون دلار اعتبار هزینه شده است.
به گفته مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان دولت برای آماده سازی و افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار حدود یك میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام داده است.
بهروز آقایی تصریح كرد: بندر چابهار موقعیت مناسبی برای حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ( حمل و نقل دریایی) كالا دارد و بهترین و كم هزینه ترین مسیر ترانزیت به كشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
وی اظهار داشت: هزینه تخلیه كالا در بندر شهیدبهشتی هزار دلار به ازای هر كانتینر ارزانتر از بندر گوادر پاكستان و 1. 5 میلیون تومان ارزان تر از بندر شهید رجایی است.
آقایی ادامه داد: 95 درصد نیازمندی های افغانستان با استفاده از واردات انجام می گردد و بندر چابهار می تواند بهترین مسیر برای ترانزیت كالاهای افغانستان باشد.

** طرح 46 هزار هكتاری
سیستان از دیرباز مهد كشت و زایش و رونق در جنوب شرق ایران بوده به گونه ای كه به علت آبادی و قوت زمین ها، این منطقه سالیان زیادی به انبار غله ایران معروف و مشهور بوده است.
این سرزمین كه اینك با گذشت 2 دهه همچنان خشكیده و زمین های آن به جهت نبود آب كافی چون لبان مردم تشنه این دیار ترك برداشته، روزگاری از سرسبزی و طراوت میزبان انواع پرندگان و حیات وحش و تفرجگاه و تامین كننده نیازهای غذایی مردمان جنوب شرق ایران و بی نظیر بود و نه تنها مهاجر فرست نبوده بلكه از سایر نقاط ایران هم برای كار و تجارت به این منطقه مهاجرت می كردند.
تصویب و اجرای طرح آبرسانی به 46 هزار هكتار از زمین های زراعی سیستان با استفاده از لوله، رونق نسبی به منطقه بحران زده ناشی از خشكسالی در شمال سیستان و بلوچستان بازگردانده است.
زنگنه اظهار داشت: طرح انتقال آب با لوله به 46 هزارهكتار از زمین های كشاورزی دشت سیستان بیش از 53 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی اضافه كرد: 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تكمیل این طرح اعتبار تخصیص پیدا كرده است.

** اجرای آبیاری تحت فشار برای 100 هكتار از زمین های كشاورزی مركز و جنوب استان
دبیرستاد پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهوری در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این طرح هم با 20 درصد پیشرفت فیزیكی در حال اقدام است به طوری كه 11 هزار هكتار از طرح اجرا شده و چهار هزار و 500 هكتار تحویل كشاورزان شده است و بقیه در مرحله تحویل موقت است.
وی اضافه كرد: اعتبار امسال این طرح هم هزار و 130 میلیارد ریال است.

** احداث خط لوله انتقال گاز به زاهدان و دیگر نقاط سیستان و بلوچستان
استان وسیع سیستان و بلوچستان بعنوان آخرین استان بدون گاز كشور با عنایت دولت یازدهم در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و رفع محرومیت از چهره مناطق كمتر توسعه یافته از نعمت گاز برخوردار شد تا مردم آن از رنج حمل سیلندرهای بزرگ و كوچك گاز مایع آسوده شوند.
زنگنه اظهار داشت: خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان در سفر اسفند سال 95 رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان راه اندازی شد.
وی اضافه كرد: همینطور خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار با 15 درصد پیشرفت فیزیكی در دست اقدام است.
وی ادامه داد: خط انتقال گاز از زاهدان به زابل به علت تغییر سایز لوله خط انتقال در حال باز طراحی بوده و عملیات اجرایی آن تا آخر امسال آغاز می گردد.
وی با اشاره به خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به خاش اظهار داشت: این خط به طول 130 كیلومتر در مرحله پیمان سپاری است.
مدیر عامل شركت گاز سیستان و بلوچستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: گازرسانی به شرق كشور و سیستان و بلوچستان با اجرای طرح عظیم انتقال گاز از عسلویه به این استان به طول 907 كیلومتر و قطر 56 اینچ در شهریور سال 89 به بهره برداری رسید.
محمد حسن طهرانی تصریح كرد: در فروردین سال 93 طرح گازرسانی به 300 هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان های زاهدان، چابهار، زابل و كنارك و گازرسانی به صنایع موجود این استان با اعتبار یك میلیارد و 800 میلیون دلار و از محل بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 93 تصویب شد.
وی تصریح كرد: خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان به طول 262 كیلومتر با قطر 36 اینچ و با اعتبار هفت هزار و 500 میلیارد ریال از شهریور 92 شروع شد كه حجم عمده این طرح 70 درصد كار در سال 95 در مدت 10 ماه انجام شد.
طهرانی ادامه داد: در این مدت حدود پنج هزار و 450 تریلی لوله های این طرح را تامین كردند.
وی اظهار داشت: گاز رسانی به زاهدان با هدف گازرسانی به حدود 25 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان، ظرفیت ویژه شهرهای شمالی در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و به دنبال آن رونق اقتصادی و تولید اشتغال و كاهش مشكلات زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی در حال انجام می باشد.

** فعال شدن بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان
زنگنه اظهار داشت: فعال شدن بازارچه های مرزی از وعده های سفر رئیس جمهوری به استان بود كه از 12 بازارچه مصوب هم اینك هفت بازارچه شامل میلك، گمشاد، میرجاوه، پیشین، كوهك، جالق و ریمدان چابهار فعال است.
وی اضافه كرد: همینطور پنج بازارچه چوتو زهك، روتك خاش، شمسر سراوان، ایرافشان مهرستان و پسابندر چابهار دارای مصوبه دولت است اما مكان یابی آنها به علت عدم توافق كشور مجاور هنوز انجام نشده است.

** ساخت مجتمع پتروشیمی چابهار(مكران)
زنگنه اظهار داشت: این طرح هم از وعده های سفر نخست رئیس جمهوری به این استان بود كه هم اینك 15 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی اضافه كرد: شهرك پتروشیمی توسعه نگین مكران بعنوان قطب سوم پتروشیمی بعد از تصویب هیات دولت توسط بخش خصوصی با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی و صادرات محصولات به منظور توسعه پایدار در منطقه درحال توسعه است.
وی ادامه داد: شهرك پتروشیمی مكران در زمینی به مساحت هزار و 230 هكتار در منطقه آزاد چابهار واقع در پیكره هشت صنایع سنگین واقع شده است.
وی اظهار داشت: محصولات این مجتمع حسب مجوزهای دریافت شده 6 واحد متانول به ظرفیت هشت و نیم تن محصول به همراه یوتیلیتی مركزی متناسب است و خوراك آن هم گاز متان است كه با استفاده از خط لوله هفتم سراسری به میزان 34 میلیون متر مكعب در روز تامین می گردد.

**توسعه سواحل مكران
زنگنه اظهار داشت: دولت یازدهم با نگاه ویژه رئیس جمهوری و تبعیت از دستورات رهبر معظم انقلاب اقدامات خیلی خوب و قابل ملاحظه ای در این خصوص انجام داده كه همچون آنها در اختیار قرارگرفتن اعتبارات در بخش كمك های فنی و اعتباری به پروژه های صنعتی كه در كنارك و چابهار توسط سرمایه گذاران در حال ساخت است.
وی ادامه داد: نكته قابل توجه این كه پرداخت این اعتبارات بر خلاف گذشته كه بعد از اتمام طرح اكثرا محقق نمی شد، همزمان با عملیاتی شدن طرح به صورت كامل در وجه بانك عامل پرداخت می گردد.
وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات كمك فنی و اعتباری برای تولید و توسعه مجتمع های تولیدی صادرات گرا در سواحل مكران برای اولین بار به بخش خصوصی سیستان و بلوچستان تخصیص یافت كه بابت این مهم در 2 سال پیش رو حدود هزار میلیارد ریال به صورت بلاعوض به طرح های معرفی شده استان پرداخت می گردد و این ردیف تا آخر برنامه ششم 6 هزار میلیارد ریال خواهد بود.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، دكتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه یازدهم آذرماه جاری در راس هیاتی به استان سیستان و بلوچستان سفر می كند.
رئیس جمهوری سفر 2 روزه خود به این استان را با ورود به شهرستان زابل آغاز و بعد از آن در نشست های مختلفی در زاهدان با حضور مسئولان، نخبگان و دانشجویان شركت خواهد نمود.
حضور در مراسم افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندرشهید بهشتی چابهار از دیگر برنامه های سفر رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان است.
7316** 6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

 

1396/09/10
01:09:58
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: تسهیلات , توسعه , راه آهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک