بررسی عملكرد دستگاه های نظارتی در ساخت و ساز

مسكن مهر منجی دولت نشد

مسكن مهر منجی دولت نشد به گزارش مسكن گزین یك كارشناس مسكن با اشاره به اینكه دولت قبل می خواست در حوزه مسكن نقش یك منجی را بازی كند اظهار داشت: اجرای طرح مسكن مهر به كانون كشاكش های سیاسی بین جناح های سیاسی تبدیل شد، در نتیجه اجرای آن برای دولت نهم و دهم جنبه حیثیتی پیدا كرد و این مساله سبب شد دولت طرح هر انتقادی به مسكن مهر را معادل غرض ورزی سیاسی قلمداد كند.


میرمهدی حسینی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: زلزله كرمانشاه كیفیت واحدهای مسكونی مهر را به نمایش گذاشت و درواقع این پروژه دراولین آزمون نمره خوبی نگرفت.
وی با اشاره به اینكه دولت قبل در حوزه مسكن بلند پروازی كرد اضافه كرد: در طرح مسكن مهر كیفیت فدای كمیت شد و جانمایی نامناسب این واحدها و بی توجهی به مسایل فنی دراجرای نمای ساختانها وهمچنین عدم دوراندیشی درباره تامین زیرساختها سبب شد كه اجرای این طرح با چالش های عدیده ای مواجه شود.
این كارشناس مسكن ادامه داد: درفرآیند اجرای طرح مسكن مهر، باتوجه به اینكه اجرای این طرح به كانون كشاكشهای سیاسی بین جناح های سیاسی تبدیل شد، درنتیجه اجرای آن برای دولت نهم ودهم جنبه حیثیتی پیدا كرد و این مساله سبب شد كه دولت طرح هرانتقادی به مسكن مهر را معادل اغراض سیاسی قلمداد كند و در نتیجه به سفارش های كارشناسی هم توجهی نكرد.
حسینی با اشاره به اینكه از طریق های دستوری امكان رفع مشكلات طرح مسكن مهر وجود ندارد تصریح كرد: حل مشكلات مسكن مهر نیازمند عزم مسوولان و هم اجماع چند جانبه دستگاه های مختلف است و یك وزارتخانه به تنهایی قادرنخواهد بود نسبت به رفع مشكلات این طرح اقدام كند.
این كارشناس مسكن تصریح كرد: پروژه مسكن مهر یكی از برنامه های طرح جامع مسكن بود كه در قالب بند «د» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ توسط دولت به مجلس، پیشنهاد و با كسب حداكثر آراء نمایندگان مردم در مجلس، قانونی شد. این طرح در بعضی ازموارد مشكلات دهكهای پایین درآمدی درحوزه مسكن را مرتفع كرد اما این امر به قیمت چشم پوشی از ضوابط شهرسازی صورت گرفت.
وی با اشاره به اینكه تورمی كه دولتهای قبل در تولید آن نقش آفرین بودند سبب شد مسكن مهر با چالشهای افزایش هزینه های ساخت روبه رو شود تصریح كرد: افزایش قیمت هزینه های ساخت سبب شد كه متقاضیان این طرح برای تامین سهم آورده خود متحمل رنج زیادی شوند.
حسینی اظهار داشت: درعین حال افزایش قیمت هزینه های ساخت به دستاویزی تبدیل شد تا پیمانكاران نسبت به ایمن سازی برخی از مراحل ساخت دقت لازم را به عمل نیاورند.
این كارشناس مسكن خاطرنشان كرد: در مسكن مهر وامهای بالاتری به بعضی از سازندگان پرداخت گردید تا از روشهای سبك سازی و صنعتی سازی در اجرای ساختمان بهره بگیرند؛ درحالی كه وام اضافه برای صنعتی سازی باید منجر به ترویج روشهای صنعتی در نظام ساخت و ساز كشورما می شد، اما متاسفانه درعمل در روشهای ساخت و ساز ما تغییر چشمگیری حاصل نشود و كماكان روشهای سنتی گذشته در فرآیند اجرای ساختمانها حاكم است.
وی همینطور درباره طرح تحقیق وتفحص از طرح مسكن مهر اظهار داشت: باید به دور از نگاه های سیاسی و هم مچ گیری های جناحی واحدهای مسكونی این پروژه مورد بررسی كارشناسی قراربگیرد تا با صدمه شناسی مشكلات این طرح، راهكارهایی برای صدمه زدایی طرح مسكن مهر جست وجو كرد.


 

1396/09/06
23:58:48
5.0 / 5
5174
تگهای خبر: صنعت , مسكن , مسكن مهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک