ایرنا گزارش می كند

ارز دیجیتال ملی به كجا رسید

ارز دیجیتال ملی به كجا رسید مسكن گزین: تهران- ارز دیجیتال ملی كه چندی قبل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تهیه مدل آزمایشی آن اطلاع داده بود، در بیست و چهارمین نمایشگاه الكامپ رونمایی و به قول رییس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور، بعد از آن اجرا می گردد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیست و چهارمین نمایشگاه الكترونیك، كامپیوتر و تجارت الكترونیك ایران (الكامپ) از ششم تا نهم مرداد در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد.
ارز دیجیتال در سال 2008 میلادی تولد یافت؛ مبدع آن كه با نام مستعار «ساتوشی ناكوموتو» معرفی می شود، با گذشت نزدیك به یك دهه از آغاز فعالیت این نوع ارزها هنوز ناشناخته مانده است.
مزیت این ارز این است كه تابع قوانین و استانداردهای بانك مركزی هیچ كشوری نیست؛ هرچند همچون ارزهای كاغذی با نوسان قیمتی همراه می باشد.
به طور كلی ارزهای دیجیتال بر بستر شبكه جهانی اینترنت بین اشخاص مبادله می گردد و هیچ بانك یا دولتی بر آن نظارت نمی كند.
در این روش از آنجائیكه حساب ها شفاف و تراكنش ها قابل مشاهده و تایید دیگران است، امكان تقلب وجود ندارد اما معامله گران، ناشناس باقی می مانند و همین امر سبب گشته است خیلی از دولت ها درصدد ممنوعیت آن برآیند.
اواخر سال گذشته بود كه استقبال كاربران ایرانی از خرید و فروش انواع ارز دیجیتال بخصوص «بیت كوین» بالا گرفت و واكنش مقام های مختلف را به دنبال داشت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دوم اسفندماه سال گذشته در صفحه شخصی خود در شبكه اجتماعی اینستاگرام نوشت: جهان در حال تحول است و یكی از این تحولات، «ارزهای دیجیتال» است و رویكرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاه ها از یكدیگر به صورت طبیعی سبب عقب ماندگی و در نهایت انفعال حاكمیت می گردد.
«محمدجواد آذری جهرمی» اضافه كرد: با استفاده از ظرفیت های موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانكداری و نظام مالی و هم توان بالای جوانان كشور، در جلسه ای با هیات مدیره پست بانك ایران مقرر شد این بانك با بیان فراخوان و شناسایی نخبگان، اولین ارز دیجیتال طراحی شده در كشور را به صورت آزمایشگاهی پیاده و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانكی كشور عرضه نماید.
پنج روز بعد از اعلام مبحث از جانب وزیر ارتباطات، فراخوان همكاری نخبگان برای طراحی و اجرای ارز دیجیتال ملی منتشر گردید.
در این فراخوان از فعالان و نخبگان حوزه ارزهای دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوكی برای طراحی و راه اندازی زیست بوم ارزهای دیجیتالی در كشور دعوت شد.
آذری جهرمی پنجم اسفندماه سال گذشته از كوشش برای بهره برداری از اولین ارز دیجیتال اطلاع داد و در پاسخ به ایرنا اضافه كرد: ارز دیجیتال خواهد آمد و رویكرد منفعلانه در این زمینه پذیرفتنی نیست.

** ورود بانك مركزی به مبحث ارز دیجیتال
با این همه، بانك مركزی دوم اردیبهشت ماه امسال در بخشنامه ای تصریح كرد بكارگیری ابزار بیت كوین* و سایر ارزهای مجازی در همه مراكز پولی و مالی كشور ممنوع می باشد.
این بخشنامه، واكنش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به همراه داشت؛ آذری جهرمی اظهار داشت: مصوبه بانك مركزی بعنوان سیاستگذار اصلی پول و مالی كشور در مورد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت كوین كه به بانك ها و صرافی ها اعلام و استفاده از آنها را ممنوع كرده است، به معنای ممنوعیت یا محدودیت بكارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی نیست.
«نگرانی بانك مركزی ناشی از خروج ارز و صدمه دیدن مردم و مبحث های اینچنینی است كه برهمین اساس تصمیم گرفتند خرید و فروش بیت كوین را ممنوع كنند اما بیت كوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیكره اینترنت جهان مبتنی بر بلاك چین خواهد بود».
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هشتم اردیبهشت ماه هم برگشت به عقب در برابر ارز دیجیتال را بی معنا دانست از آماده سازی مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی اطلاع داد.
اكنون برخی خبرها مبین آن است كه پنج بانك بزرگ كشور برای اجرای این ارز به توافق رسیده اند و پژوهشكده پولی و بانكی مطالعه درباره ارز دیجیتال ملی را به آخر رسانده است.
رییس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور هم بیست و چهارم خردادماه امسال در گفت و گو با ایرنا از احتمال رونمایی ارز دیجیتال ملی در زمان برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الكترونیك، كامپیوتر و تجارت الكترونیك ایران (الكامپ) اطلاع داد.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، هم بیست و هفتم تیرماه امسال اعلام نمود تا 2 هفته دیگر پیش نویس ضوابط و مقررات ارز دیجیتال با رعایت همه اطلاعات مربوط به شفافیت اطلاعات در اقتصاد ایران، رعایت قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و سایر ضوابط عرضه می گردد.
«محمدرضا پورابراهیمی»، «كوتاهی و قصور بانك مركزی در ارائه گزارش درباره این موضوع» را دلیل تشكیل كارگروهی متشكل از مركز پژوهش های مجلس، معاونت فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس، پژوهشكده های تخصصی و بخش خصوصی اعلام نمود كه با هماهنگی مركز پژوهش ها مبحث ارز دیجیتال را بررسی می كند.
وی افزود: ارز دیجیتال در ایران باید ضابطه مند شود؛ بنابراین مقرر شد در بخش مقررات، ضوابط و قوانینی كه حتی به تصویب مجلس نیاز دارد پیشنهادهای دستگاه ها، بانك مركزی، وزارت اقتصاد و تشكل های بخش خصوصی عرضه شود.

** مدل اسلامی ارز دیجیتال آمد
بیست و ششم تیرماه موسسه مالی و تبادلات پولی «استلار»** بعنوان یك پلت فرم متن-باز برای درگاه پرداخت های توزیع شده، گزارش كرد مجوز یك سازمان مشاوره ای و بین المللی به نام «دفتر بازنگری شرعی» را كه از بانك مركزی بحرین مجوز فعالیت دارد، دریافت كرد.
این موسسه سال 2014 میلادی به دست «جد مك كالب» و «جویسی كیم» در آمریكا افتتاح شد و با صدور این گواهینامه، احتمال دارد بتواند اكوسیستم خویش را در مورد خدمات مالی مطابق با احكام اسلامی، گسترش دهد.
به نظر می رسد ارزهای دیجیتال تهدیدها و فرصت هایی را برای اقتصاد جهانی در سال های اخیر رقم زده اند اما برخی كارشناسان فناوری اطلاعات آن را فرصتی فراروی اقتصاد ایران بخصوص برای مقابله با تحریم های آمریكا برای محدودسازی مبادلات مالی می دانند كه می توان با برنامه دقیق نهایت بهره برداری را از آن داشت.
ارز دیجیتال همینطور گامی مهم در شفافیت قلمداد می گردد و جای آن دارد كه با پرداختن به مبحث ارز دیجیتال ملی، جایگاه كشور در این بخش روشن شده تا بتوانیم سهم خویش را از این بازار كسب نماییم.
گزارش های غیررسمی نشان داده است با وجود ممنوعیت فعالیت صرافی ها در زمینه ارزهای دیجیتال، این عرصه جذابیت های خویش را دارد و خرید و فروش آن را ادامه می دهند و حتی برخی صرافی ها- هر چند بسیار محدود- در این زمینه فعالند.
اكنون هفت نهاد در بخش ارز دیجیتال در ایران فعالیت می كند كه انجمن «بلاك چین ایران» نهادی رسمی با اساسنامه و تشكیلات است.
................................
* Bit Coin
** Stellar

اقتصام*2078*1961*


1397/04/30
20:34:47
5.0 / 5
5231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک