یك مسئول در وزارت راه و شهرسازی مطرح كرد؛

افزایش معاملات مسكن در مرداد ماه

افزایش معاملات مسكن در مرداد ماه به گزارش مسكن گزین مدیركل اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت در مردادماه سال جاری بالغ بر ۱۸ هزار معامله در بازارمسكن شهر تهران انجام گردید كه ۱۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشت.به گزارش مسكن گزین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی درباره وضعیت بازار معاملات مسكن گفت: شاخص های پیش نگر بخش مسكن روند مثبتی را در بازار مسكن نشان می دهند و در صورت ادامه این روند و موفقیت بانك مركزی در كنترل نرخ بالای سود سپرده های بانكی به عنوان یكی از عواملی كه در سال های اخیر بر تمامی بخش های اقتصادی از جمله بخش مسكن تاثیر منفی داشته است، شاهد آن خواهیم بود كه بازار مسكن از رونق مطلوبی برخوردار شود.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن ادامه داد: تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده از اواخر سال گذشته روند صعودی یافته است به طوریكه پس از چند سال روند نزولی، در ماه های ابتدائی سال جاری تعداد پروانه های ساختمانی حدود ۵ تا ۶ درصد در مناطق شهری كشور و شهر تهران افزایش داشته است.
چگنی با اشاره به اینكه تعداد معاملات نیز در ماه های اخیر روند صعودی یافته و نسبت به ماه های مشابه سال قبل با افزایش مواجه شده است، گفت: در مردادماه سال جاری با ثبت ركورد بالغ بر ۱۸ هزار معامله در بازارمسكن شهر تهران، تعداد معاملات در این ماه حدود ۱۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافته است. هرچند ممكن است این روند در شهریورماه سال جاری ادامه نداشته باشد و حتی تعداد معاملات در شهریورماه نسبت به مرداد ماه كاهش یابد ولی پیش بینی می شود نسبت به شهریورماه سال گذشته افزایش یابد كه در صورت تحقق این پیش بینی می توان به ایجاد رونق پایدار در بخش مسكن امیدوارتر شد.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن تاكید كرد: ارزش افزوده بخش ساختمان نیز حسب گزارش مركز آمار ایران در سه ماهه اول سال جاری از نرخ رشد ۷ درصدی برخوردار بوده است كه این رویداد نیز بیانگر ایجاد رونق نسبی در بخش مسكن است.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، در حدود دو سال اخیر حدود ۲۴۰ هزار نفر برای استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم، در بانك سپرده گذاری كردند و تاكنون ۲۰ هزار نفر نیز از تسهیلات این صندوق استفاده كرده اند. در ماه های اخیر روند سپرده گذاری در صندوق مذكور افزایش یافته است و به منظور تقویت توان اقتصادی متقاضیان مسكن به خصوص در بافت های فرسوده شهری در صددیم تا مدت انتظار دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسكن یكم را به چهار یا پنج ماه كاهش دهیم، زمان بازپرداخت این تسهیلات را ۲۰ ساله كنیم و همزمان نرخ سود تسهیلات را یك تا دو درصد كاهش دهیم.
وی همچنین تصریح كرد: وزارت راه و شهرسازی مصمم است كه طرح مسكن اجتماعی را با پوشش ۱۰۰ هزار واحد مسكونی در سال طی سال های برنامه ششم اجرائی كند. در سال های اخیر تمام منابع حوزه مسكن صرف مسكن مهر شد و با وجود نقدهائی كه به مسكن مهر وارد است، عقلائی می بود كه ابتدا طرح مسكن مهر را به پایان می رساندیم تا اتلاف منابع كمتری در این طرح صورت گیرد.
چگنی افزود: هر روز دیركرد در اتمام مسكن مهر ضمن فشار بر خانوارهای متقاضی مسكن مهر، باعث اتلاف منابع به كار رفته در این طرح می شود. لذا خروج منابع از طرح مسكن مهر و همزمان شروع طرحی دیگر به موزارت این طرح به مصلحت نبود.
وی گفت: با توجه به اینكه بخشی از واحدهای مسكونی خالی با استفاده از منابع مالی شركت های لیزینگ مسكن قابلیت عرضه به بازار را دارند لذا در صددیم در راستای خروج بخش مسكن از ركود و آزاد شدن منابع مالی قفل شده در بخشی از بازار مسكن، لیزینگ را در بخش مسكن تقویت و راه اندازی كنیم.
چگنی ادامه داد: به منظور توسعه بازار پیش فروش مسكن و تامین مالی بخشی از بازار مسكن از طریق پیش فروش، تلاش می كنیم نواقص قانون پیش فروش مسكن را در اسرع وقت رفع كنیم.
 

1396/07/04
21:19:18
5.0 / 5
5161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک