یك مقام مسئول اعلام كرد؛

حذف اوراق تسهیلات از وام ساخت مسكن در بافت فرسوده

حذف اوراق تسهیلات از وام ساخت مسكن در بافت فرسوده مسكن گزین: مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن اظهار داشت: برای انبوه سازانی كه اقدام به احداث واحد مسكونی طبق الگوی مصرف كنند، اجبار خرید اوراق تسهیلات حذف گردیده است.



به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، ابوالقاسم رحیمی اناركی در جمع خبرنگاران در مورد افزایش سقف وام تصریح كرد: به نظر ما بالا بردن سقف تسهیلات به خودی خود مهم نیست، بلكه باید بازپرداخت اقساط در استطاعت تسهیلات دهندگان باشد و خانوار بتوانند تسهیلات را بازپرداخت كنند.
وی با اشاره به اینكه صندوق پس انداز مسكن یكم بر مبنای مدل خاصی طراحی شده است كه برای بانك تعهدآور است، اظهار داشت: باید سقف وام خرید مسكن از این محل به گونه ای باشد كه از نظر منابع با كسری مواجه نشویم تا در نتیجه آن به منابع بانك مركزی رجوع نماییم، بلكه باید منابع بانك كفاف پرداخت این تسهیلات را بدهد. از جانب دیگر، در بخش تسهیلات مسكن به این مورد هم توجه می نماییم كه بالا بردن سقف وام مسكن روی بازار مسكن و عرضه و تقاضا تأثیر منفی نگذارد.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن ادامه داد: بیش از ۵۰ درصد خریدها به واحدهای مسكونی كمتر از ۸۰ مترمربع متعلق می باشد. همینطور بیش از ۵۰ درصد تقاضاها را هم واحدهایی با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان تشكیل می دهند. ازاین رو باید ببینیم كه آیا این میزان تولید واحد مسكونی داریم یا خیر.
رحیمی اناركی اضافه كرد: آمار صدور پروانه های ساختمانی نشان داده است كه كمتر از ۳۰ درصد پروانه های صادر شده به واحدهای زیر ۸۰ متر تعلق دارد؛ این مورد شرایطی بوجود می آورد كه سبب افزایش قیمت در واحدهای كوچكتر بیش از واحدهای لاكچری اتفاق بیفتد؛ بنابراین سیاست اعتباری ما امسال به احداث واحدهای زیر ۱۰۰ متر اختصاص دارد تا تعادل در عرضه و تقاضا تولید شود.
به گفته وی، بیشترین افزایش قیمت در شهر تهران در منطقه ۵ رخ داده است كه در مواردی تا ۴۰ درصد و حتی بیشتر از آن، افزایش قیمت به وقوع پیوسته، ازاین رو آن گونه كه می گویند بیشترین افزایش قیمت به بافت فرسوده متعلق می باشد، صحیح نیست.
مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن درباره تسهیلات ویژه انبوه سازان برای تشویق به افزایش ساخت واحدهای كوچك متراژ خاطرنشان كرد: برای انبوه سازان اجبار خرید اوراق تسهیلات مسكن را حذف كرده ایم. همینطور به آن دسته از انبوه سازانی كه از فناوری نوین استفاده می نمایند، یك درصد در سود تسهیلات تخفیف داده می گردد.
رحیمی اناركی درباره سود وام خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات مسكن تصریح كرد: نرخ سود این نوع تسهیلات را در بافت فرسوده ۱.۵ درصد كاهش داده ایم و به ۱۶ درصد رسانده ایم، اما برای كاهش در سایر بافت ها باید این مورد را در نظر بگیریم كه چگونه می توانیم قیمت تمام شده منابع خویش را كاهش دهیم تا سود كمتر اتفاق بیفتد. متأسفانه در سال قبل به دلایلی قیمت تمام شده منابع ما كمی بالا بود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اصل وثایق غیر از در رهن بانك رفتن ملك تصریح كرد: با عنایت به اینكه در تسهیلات مسكن، ملك در رهن بانك می رود، ما به شعب اعلام نموده ایم كه چیزی اضافه بر ملك مانند ضمانت، فیش حقوقی و امثالهم از متقاضی دریافت نكنند؛ ضمن اینكه دریافت این موارد جزو ضوابط ما نیست.

1397/02/19
14:02:00
5.0 / 5
4846
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک