نماینده مجلس: قانون رفع موانع تولید باید اصلاح شود

نماینده مجلس: قانون رفع موانع تولید باید اصلاح شود مسكن گزین: تهران- رییس فراكسیون بنادر، دریانوردی و توسعه دریایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درصددیم در 6 ماه آینده با اصلاح كردن قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و افزودن سازمان بنادر به دایره شمول این طرح، سرمایه گذاری در بخش گردشگری دریایی را تسهیل نماییم.


به گزارش جمعه پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، «قاسم احمدی لاشكی» یادآوری كرد: در فرایند موافقت مجلس با قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، متاسفانه سازمان بنادر و دریانوردی نادیده گرفته شد.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور كه با عنوان لایحه یك فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود، در جلسه علنی یكم اردیبهشت ماه 1394 تصویب گردید.
لاشكی كه نمایندگی مردم چالوس و نوشهر را بر عهده دارد، با اشاره به نامگذاری سال 1397 به «حمایت از كالای ایرانی» با هدف رفع معضل بیكاری و تولید اشتغال در كشور اظهار داشت: باید از همه امكانات و ظرفیت ها برای تقویت اقتصادی كشور استفاده نماییم كه یكی از زمینه های بسیار مطلوب، فعالیت های در رابطه با دریا همچون گردشگری دریایی است.
به گفته این عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، حدود 6 میلیون نفر بیكار تحصیلكرده در كشور وجود دارد كه با احیای گردشگری دریایی و سایر حرفه های مربوط به دریا و دریانوردی، می توان بخش زیادی از این افراد را به كار مشغول كرد.
وی یادآوری كرد: ظرفیت های زیادی برای توسعه گردشگری دریایی و ساحلی بخصوص در جنوب ایران وجود دارد اما هنوز بهره برداری قابل توجهی صورت نگرفته است.
وی پیشنهاد كرد «معاونت آبی» در سازمان ها و وزارتخانه های در رابطه با فعالیت های آبی و دریایی مانند وزارت ورزش برای ورزش های آبی و ساحلی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای گردشگری دریایی تشكیل گردد.

** حمایت مجلس از توسعه گردشگری دریایی و جلوگیری از خروج ارز
عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم اعلام نمود: یكی از دلایل عمده خروج ارز از كشور، مسافرت های برون مرزی ایرانی ها به كشور های همسایه به قصد استفاده از امكاناتی مانند گردشگری دریایی و ساحل گردی است، درصورتی كه با عنایت به طبیعت ناب ایرانی، این توان در داخل وجود دارد.
«ولی الله نانواكناری» كه نمایندگی مردم بابلسر و فریدونكنار در مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد، اظهار داشت: اگر مبحث گردشگری دریایی در قالب یك لایحه به مجلس عرضه شود، نمایندگان از آن حمایت می كنند و به نظر نمی رسد این طرح با موانع قانونی روبرو شود.
وی رونق گردشگری دریایی را یكی از طریق های افزایش شادی و نشاط در مردم دانست و همكاری بیشتر سازمان ایرانگردی و جهانگردی با سازمان بنادر و دریانوردی را خواهان شد.
نانواكناری سرمایه گذاری در زمینه گردشگردی دریایی را سودده و پر منفعت ارزیابی كرد و بر ضرورت توسعه گردشگری دریایی در مناطق شمالی تصریح كرد.

** ضرورت تغییر حوزه گردشگری از خشكی به دریا
یكی از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح كرد گردشگری امكان درآمدزایی بیشتر از نفت را دارد و در بنادر مختلف مانند چابهار، كیش، قشم وغیره امكانات بسیار خوبی تدارك دیده شده است اما به نظر می رسد نیازمند تغییر نگرش مردم در زمینه گردشگری از خشكی به دریاست.
«علی كرد» كه نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و كورین است، افزود: برای توسعه گردشگری دریایی در كشور به بسیج عمومی نیازمندیم اما تابحال فرهنگ سازی مناسبی برای توسعه گردشگری دریایی صورت نگرفته است و مردم در این زمینه اطلاعات لازم و كافی را ندارند.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، ایران پنج هزار و ۸۰۰ كیلومتر خط ساحلی دارد.
در بخش دریایی از بیست و چهارم اسفند سال گذشته تا هشتم فروردین ماه یك میلیون و 952 هزار و 978 توریست و یك هزار و 336 مسافر محلی بین بندرها تردد كردند.
در این مدت ورود و خروج شناورهای مسافری و تفریحی به ترتیب 21 هزار و 984 فروند و 205 هزار و 782 فروند به ثبت رسید.
شمار ورود و خروج مسافران و گردشگران دریایی در نوروز 2 سال پیش (بیست و پنجم اسفندماه 1394 تا پانزدهم فروردین 1395) به ترتیب چهار میلیون و 385 هزار و 220 نفر و سه میلیون و 63 هزار و 60 نفر بود.
پارسال از بیست و پنجم اسفندماه 1395 تا پانزدهم فروردین 1396، این میزان در بخش مسافری به سه میلیون و 969 هزار و 530 نفر رسید و در مورد گردشگران، 2 میلیون و 214 هزار و 896 نفر به ثبت رسید.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9123*1961*


1397/01/10
17:33:49
5.0 / 5
4634
تگهای خبر: توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک