طرح رجیستری به گوشیهای دست دوم رسید، اجرای طرح از هفته آینده

طرح رجیستری به گوشیهای دست دوم رسید، اجرای طرح از هفته آینده مسكن گزین: تهران- ایرنا- مدیر كل فناوری اطلاعات ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به آغاز مرحله چهارم طرح رجیستری، اعلام نمود كه از هفته آینده این طرح فرایند انتقال و گوشیهای دست دوم را هم در بر می گیرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمیدرضا دهقانی نیا» روز سه شنبه در یك نشست خبری اضافه كرد: طرح رجیستری هفته آینده فرایند انتقال مالكیت را در بر می گیرد كه مشمول همه تجهیزات تلفن همراه خواهد شد.
وی ادامه داد: بدین ترتیب گوشیهای دست دوم هم مشمول طرح شده و خریداران این نوع گوشیها هم باید گوشی را پیش از خرید به تنظیمات كارخانه برگردانده و رجیستری كنند.
این مقام مسئول همینطور تصریح كرد كه خریداران گوشیهای دست دوم باید فرایند انتقال مالكیت را در سامانه طرح رجیستری به صورت كامل انجام دهند.
دهقانی نیا اظهار داشت: لازم است فروشنده گوشی دست دوم ابتدا با رجوع به سامانه طرح رجیستری و ارسال پیامك به سرشماره #7777* و انتخاب گزینه انتقال مالكیت، مالكیت خود از گوشی را سلب كند و خریدار گوشی دست دوم هم ضمن برگرداندن گوشی به تنظیمات كارخانه، مراحل انتقال مالكیت و سپس فعال سازی را در این سامانه به طوركامل انجام دهند تا گوشی آنها با مشكل مواجه نشود.
وی با تاكید بر اینكه ورود گوشیهای كاركرده و به روز شده به كشور ممنوع می باشد، اضافه كرد: كسانی كه نسبت به واردات چنین گوشیهایی اقدام نمایند پروانه فعالیت آنان سلب خواهد شد.

*واردات گوشی تلفن همراه توسط شركت بازرگانی تامین اجتماعی ناچیز بود
مدیركل فناوری اطلاعات ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به اینكه هم اكنون 44 شركت اقدام به واردات گوشی مدل اپل می كنند، اظهار داشت كه سهم شركت بازرگانی تامین اجتماعی در مورد واردات گوشی ناچیز بود.
به گفته این مقام مسوول، تنها هفت هزار و 378 ثبت سفارش واردات توسط این شركت انجام شده است كه 2 هزار و 827 فقره آن ترخیص نهایی شده است.
دهقانی نیا كل واردات گوشی تلفن همراه مدل اپل در امسال را بیش از 300 هزار مورد عنوان نمود كه ترخیص توسط شركت بازرگانی تامین اجتماعی در این بین چندان قابل توجه نیست.
وی تصریح كرد كه هم اكنون 30 شركت وارد كننده در زمینه اپل فعال می باشند.
وی در ادامه، افزایش قیمت گوشیهای تلفن همراه متاثر از اجرای طرح رجیستری را به شدت رد كرد و اظهار داشت: عوامل دیگری در این افزایش قیمت موثر بوده اند و رجیستری یك طرح فنی است كه ارتباطی با قیمت ندارد.
مدیر كل فناوری اطلاعات ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا درباره تعداد گوشیهای مسدود شده هم اظهار داشت: تابحال با اجرای طرح رجیستری گوشیها تلفن همراه حدود 11 هزار و 509 گوشی مسدود شده اند.
دهقانی نیا از كسانی كه اجرای این طرح را منافع شخصی محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دانسته اند انتقاد كرد و اظهار داشت: طرح رجیستری از سال 1394 به تصویب رسید و خرداد ماه 1395 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیگیری آن را خواهان شد تا اینكه در دولت یازدهم پیمانكار طرح انتخاب و طرح اجرایی شد.

*سرنوشت گوشیهای توریستی
به گفته این مقام مسئول گوشیهای تلفن همراه گردشگران خارجی كه از سیم كارت های خارجی هم استفاده می نمایند به هیچ عنوان مشمول این طرح نمی شوند و تنها مشمول كسانی خواهد شد كه قصد دارند بیش از یك ماه در كشور ما بمانند و از سیم كارت های ایرانی استفاده كنند.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام*2078*3065*
خبرنگار: محمدمهدی بهرامی* انتشاردهنده: فرهاد راستی


1396/11/03
13:55:01
5.0 / 5
5016
تگهای خبر: افزایش قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک