گزارش مسكن گزین؛

فروش متری در بورس بعد از چند سال بایکوت

فروش متری در بورس بعد از چند سال بایکوت مسکن گزین: هر چهار تا پنج سال قیمت مسکن تحت تاثیر تورم و رشد بازارهای موازی یک دفعه گرفتار جهش می شود بنا بر این بنظر می رسد باید راه حل اساسی برای خانه دار کردن مردم از طرف دولت برنامه ریزی شود.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، موضوع ورود مسکن به بورس در سالهای گذشته نیز مطرح شده بود اما هیچ وقت این اتفاق به سرانجام نرسید؛ طبق این طرح افراد می توانند بصورت متراژی که توان پرداخت دارند مسکن تهیه کنند بطوریکه پس از چند سال امکان مالکیت واحد را برای متقاضیان فراهم می شود. حالا بتازگی شهردار تهران آگاهی داده که نرم افزار بورس مسکن آماده شده و باید به بازار سرمایه بپیوندد؛ موضوعی که باردیگر خرید متری خانه را به کانون توجه بازگرداند.
آیا بورس می تواند ترمز قیمت خانه را کنترل کند؟
با توجه به رشدهای ادواری بازار مسکن، به طور معمول برخی از متقاضیان از خرید خانه جا می مانند. در دهه های اخیر به طور معمول چهار تا پنج سال یک دفعه این اتفاق می افتد که قیمت مسکن تحت تأثیر تورم و رشد بازارهای موازی یک دفعه گرفتار جهش می شود و ارزش روز دارایی مردم در مقایسه با افزایش قیمت خانه گرفتار افت می شود.
طرح بورس املاک در سالهای اخیر مدنظر سازمان بورس، شورای عالی بورس، وزارت راه و شهرسازی و… بوده است و حتی سازو کار اجرائی آن در مقاطعی تهیه شده است اما شکل اجرائی آن بصورت جدی گرفته نشداست. این طرخ از سال ۱۳۹۹ مطرح گردیده است و بورس مسکن نیز می تواند ارزش سرمایه مردم را برابر تورم حفظ کند.
با توجه به این که بازار مسکن بر طبق تورم رشد می کند از طرف دیگر برخس افراد سرمایه کافی برای خرید خانه ندارند که در بورس مسکن می توانند به متراژ مشخصی سهام خریداری کنند و سرمایه گذاری در بورس مسکن می تواند با کمترین سرمایه صورت گیرد.
به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر؛ از طرف دیگر سال ۱۳۹۹ موضوع بورس مسکن تحت عنوان صندوق های زمین و ساختمان عنوان شد که به علت یک مشکل بخشنامه ای، سال ها متوقف بود. اصلاح بخشنامه در کمیسیون تخصصی دولت وقت انجام شد اما به سرانجام نرسید.
دو سال قبل اوراق سلف بازار مسکن طی همکاری وزارت راه و شهرسازی و بورس کالا طراحی و اعلام گردید که به زودی در یک پروژه عملیاتی می شود. بر طبق این ایده ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود. بورس مسکن یکی از روش های کاهش وابستگی بازار مسکن به نظام بانکی عنوان می شود.
شهرداری تهران موافق فروش متری خانه
به تازگی علیرضا زاکانی شهردار تهران مجدداً موضوع بورس مسکن را مطرح کرده است. بگفته شهردار تهران در وضعیت تورمی، سرمایه مردم مثل یخ آب می شود اما خرید متری مسکن بوسیله بازار سرمایه این امکان را فراهم می آورد تا ارزش پول حفظ شود. ممکنست یک فرد ۱۰ متر، ۲۰ متر یا ۵۰ متر از یک واحد را بخرد و طی چند سال بتواند مالکیت کامل یک واحد را از آن خود کند.
فروش متری خانه در بورس می تواند مشکلات را برطرف کند
علیرضا مهدی زاده، کارشناس بازار مسکن درباب فروش متری مسکن در بورس به خبرنگار مهر اظهار داشت: خرید اوراق خانه در بازار بورس می تواند راهکاری باشد برای خانه دار شدن مردم بطور مثال هر فرد در بازه زمانی یک سال اگر بتواند اوراق خانه ۷۰ متری را تهیه نماید آن واحد را از شرکت انبوه ساز بگیرد و اگر نتوانست در ان بازده پرداخت نمایند سود آنرا بوسیله بازار سرمایه که بازاری شفاف است دریافت کند اینطور نه ارزش پول خریدار کاسته می شود نه خریدار از خرید خانه ناامید می شود.
اجرایی شدن فروش متری مسکن بعد از چندین سال
به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، فروش متری مسکن بوسیله بورس در چند سال اخیر مطرح شده اما مجال اجرا پیدا نکرده است. نرم افزار بورس مسکن آماده شده است و باید مسیر پیوستگی آن با بازار سرمایه فراهم گردد تا مشکل فروش متری خانه برطرف شود.


منبع:

1401/11/02
12:33:50
5.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک