راه و مسكن در هفته ای كه گذشت؛

تلاش وزیر راه برای ارزان شدن وام اجاره

تلاش وزیر راه برای ارزان شدن وام اجاره وام ودیعه مسکن امسال در حالی مسیر پر فراز و نشیب را طی کرد که پس از سه ماه بالاخره با نرخ سود یارانه ای به مقصد رسید.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، در هفته جاری یکی از اصلی ترین موضوعات اقتصادی کشور، ساماندهی بازار اجاره مسکن بود که همه قوا را به خود مشغول کرده بود؛ از تصویب تعیین سقف اجاره بها در شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تا تصویب کلیات طرح دو فوریتی ساماندهی بازار اجاره مسکن در مجلس شورای اسلامی.
همچنین علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه هفته جاری در حاشیه جلسه هیئت دولت از تصویب اعطای وام ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان برای مستأجران تهرانی به رقم ۱۰۰، کلانشهرها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان و ا از راه سامانه معرفی وزارت راه و شهرسازی اطلاع داده بود.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هم از یارانه ای شدن ۵ درصد از نرخ سود این تسهیلات و کاهش سود وام ودیعه مسکن از ۱۸ به ۱۳ درصد اطلاع داده بود.
گفتنی است پیش از این در اواخر اردیبهشت سال جاری شورای پول و اعتبار با اعطای وام کمک ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد موافقت کرده بود که با پیگیری های رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نشست شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، و دریافت مصوبه مربوطه از این شورا، توانست موافقت شورای پول و اعتبار با کاهش نرخ سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن از ۱۸ به ۱۳ درصد را جلب نماید.
این سومین سال پی در پی اعطای تسهیلات ودیعه مسکن می باشد و در دو سال قبل با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تسهیلات مذکور با نرخ سود ۱۳ درصدی به متقاضیان و مستأجران حائز شرایط اعطا می شد.
همچنین از دیگر اتفاقات مهم این هفته، ورود قطار ترانزیتی قزاقستان-ترکمنستان-ایران-ترکیه-اروپا به ایستگاه راه آهن تهران همزمان با ورود رئیس جمهور قزاقستان به کشورمان بود.
برای اولین دفعه است که محموله کانتینری گوگرد قزاقستان به صورت تمام ریلی از مسیر ایران به ترکیه و سپس اروپا حمل می شود.
در دولت سیزدهم توجه به کریدورهای جدید ریلی خصوصاً احیای کریدور شرق به غرب در کنار اهتمام ویژه به کریدور شمال-جنوب، توانسته به باززنده سازی کریدورهای مغفول همچون راه آهن اینچه برون که تا پیش از این علیرغم هزینه بالای راه اندازی آن مورد استفاده چندانی قرار نگرفته بود، کمک شایانی کند.
سفارت ایران در پکن هم روز گذشته از آغاز حرکت قطار باری چین-ایران به سمت کشورمان اطلاع داده بود که راه اندازی این قطار کمک بزرگی در توسعه روابط تجاری تهران-پکن خواهد داشت و می تواند آغازی بر ایجاد مسیر ترانزیت ریلی شرق به غرب از مسیر ایران باشد.
در هفته جاری رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و علیرضا زاکانی شهردار تهران در مورد نوسازی بافت های فرسوده پایتخت و اجرای بخشی از طرح نهضت ملی مسکن در بافت های فرسوده تهران دیدار و گفتگو و تصمیماتی اتخاذ کردند.
پیش از این هم بنیاد مسکن راه اندازی ۱۰ هزار واحد از خانه های طرح نهضت ملی مسکن در شهر تهران را بر عهده گرفته بود که مقرر است بخشی از این ۱۰ هزار واحد در بافت های فرسوده یا نابه سامان شهری و محله های اقشار کم بضاعت راه اندازی شود.


منبع:

1401/04/03
11:13:20
5.0 / 5
161
تگهای خبر: اجاره , بانك , تجاری , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک