گزارش مسكن گزین؛

خیال آسوده مالکان خانه های خالی

خیال آسوده مالکان خانه های خالی مسکن گزین: در حالی رفت و برگشت های اطلاعات خانه های خالی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی همچنان ادامه دارد که مشکلات عدم اجرای این قانون، دامن مستأجران را گرفته است.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، مجلس یازدهم در اقدامی بهادار ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم را که به قانون مالیات بر خانه های خالی اشتهار یافت، اما در عمل هنوز نتوانسته است این قانون از طرف دو دستگاه اصلی متولی اجرای آن یعنی وزارت راه و شهرسازی بعنوان متولی تعیین خانه های خالی و سازمان امور مالیاتی بعنوان متولی وصول این پایه مالیاتی، اجرائی شود.
این در حالی است که قرار بود بازار مسکن یا حداقل بازار اجاره مسکن با اجرای سریع این قانون ساماندهی گردد و خانه های خالی از سکنه با بهره گیری از ابزار مالیاتی بازارپذیر (وارد بازار) شوند.
مالکان خانه های خالی خیالشان از مالیات ندادن راحت است؟
به این صورت که مالکان خانه های خالی با رقم بالای نرخ مالیاتی در نظر گرفته شده، یا به سبب عدم عرضه واحدهای مسکونی خود و خالی نگه داشتن آنها بعنوان ابزاری برای سرمایه تر شدن مسکن، نقره داغ شوند یا این که واحدهای مسکونی خالی از سکنه خودرا به سرعت در بازار خرید و فروش یا اجاره مسکن فایل کنند که این عرضه ناگهانی خانه های خالی، به افت قیمت ها خصوصاً در بازار اجاره مسکن دامن بزند.
ولی در عمل آنچه اتفاق نیفتاده، نگرانی مالکان خانه های خالی از گیر افتادنم در دام مالیاتی است و در مقابل این ذهنیت در اذهان مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه نقش بسته که هیچ گاه در تور مالیاتی نخواهند افتاد.
باتلاق «بازار اجاره بهای مسکن» مستأجران را روز به روز بیشتر می بلعد / ‬ اجاره مسکن در تهران به متری ۸۴ هزار تومان رسید!
نتیجه کمبود فایل های اجاره مسکن در تهران در هفته های اخیر سبب شده تا باز هم بازار اجاره بها حتی در فصل عدم جابه جایی، متورم تر شده و «غول اجاره بها» روز به روز مستأجران بیشتری را از تهران به شهرهای اقماری کوچ الزامی دهد.
بر اساس آنچه بانک مرکزی از گزارش اجاره بهای مسکن در آذر ماه امسال منتشر نموده، این شاخص رشد ۵۱.۲ درصدی در تهران و ۵۴.۲ درصدی در کل کشور داشته است.
همچنین بنا بر اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی متوسط اجاره بهای هر متر مربع مسکن در تهران ۸۴ هزار تومان است که به این معنا است مستأجر یک واحد ۵۰ متری در پایتخت باید ماهانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یک واحد ۱۰۰ متری ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اجاره بها پرداخت کند.
اجاره بهای مسکن در تهران از حقوق کارگر بالاتر زد
این در حالی است که متوسط حقوق یک کارگر برمبنای مصوبه شورای عالی حقوق و دستمزد برای سال ۱۴۰۰، کمتر از ۴ میلیون تومان در ماه تعیین شده است.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اخیراً اعلام نموده که سهم مسکن در سبد هزینه های خانوار حدود ۵۰ درصد (۴۸ درصد) را به خود اختصاص می دهد؛ اما در عمل سهم اجاره بها در هفته های اخیر از سقف درآمدی کارگر بالاتر زده است.
به گفته کارشناسان اقتصاد مسکن، علت رشدهای بی وقفه اخیر اجاره بها در صورتیکه قیمت خرید و فروش مسکن در تهران در ماه های اخیر رشد ماهانه بسیار اندکی داشته، کاهش عرضه فایل های رهن و اجاره است که یکی از مقصران کاهش عرضه فایل های اجاره، عدم توفق دستگاه های مربوطه در اجرای دقیق قانون مالیات بر خانه های خالی عنوان می شود.
دعوای لایتناهی وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی بر سر شناسایی خانه های خالی
همواره یکی از اشکالات اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بود بانک اطلاعاتی شناسایی واحدهای خالی از سکنه است که راه حل قانون برای این موضوع، ران اندازی سامانه املاک و اسکان برمبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم و از طرف وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته شده است.
آمارهای اعلام شده از طرف وزارت راه و شهرسازی نشان میدهد تنها یک میلیون و۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور شناسایی شده است که از این تعداد نیز فقط ۱۲۰ هزار مالک خانه خالی مبادرت به ورود به سامانه ملی املاک واسکان- سامانه شناسایی خانه های خالی- کرده و اظهار کرده اند واحد مسکونی آنها خالی از سکنه است.
این در حالی است که علی رستم پور مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی اعلام نمود از مجموع کل خانه های خالی تنها حدود ۲ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی بعنوان خانه خالی از سکنه محرز شده است.
به نظر می رسد فاز خود اظهاری معرفی املاک افراد شکست خورده است.
مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه: خانه های خالی هم با خود اظهاری مالکان شناسایی شد هم با سامانه های اطلاعاتی دولت
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اخیراً در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره آخرین اطلاعات ثبت شده در سامانه املاک و اسکان بمنظور شناسایی خانه های خالی و معرفی آنها به سازمان امور مالیاتی جهت گرفتن مالیات از خانه های خالی گفته است: اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی طبق قانون مکلف به ارائه آن به سازمان امور مالیاتی است برمبنای خود اظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان و پس از اختتام زمان خوداظهاری است.
اصلانی افزود: برمبنای مصوبه اخیر هیئت دولت، زمان اتمام خود اظهاری در سامانه املاک و اسکان اختتام آذر بود و وزارت راه و شهرسازی مکلف شد اطلاعات خانه های خالی را برمبنای خود اظهاری و طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم پس از اطمینان از ۱۲۰ روز خالی بودن هر خانه (به عنوان شاخص و نماد واحد مسکونی خالی از سکنه) به سازمان امور مالیاتی ارسال نماید.
برای مالکان ۱.۳ میلیون خانه خالی پیامک ارسال شد ولی فقط ۱۲۰ هزار نفر مراجعه کردند
وی با تاکید بر این که شناسایی خانه های خالی برمبنای پایگاه اطلاعات داده های کشور و همین طور خود اظهاری انجام شده است، توضیح داد: جلسه ای با حضور سازمان امور مالیاتی در وزارتخانه تشکیل شد و برمبنای اطلاعات حاصل از پایگاه اطلاعات داده ها بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی مشتمل بر اشخاص حقیقی شناسایی شدند. برای این تعداد برمبنای ماده ۱۶۸ قانون مالیات های مستقیم، پیامک هایی برای مالکان واحدها ارسال شد تا راستی آزمایی شود.
اصلانی افزود: مالکان ۱۲۰ هزار خانوار مراجعه و در سامانه املاک و اسکان خود اظهاری کردند. اسامی مالکان خانه های خالی با تعداد یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد به سازمان امور مالیاتی ارسال شد. سازمان امور مالیاتی بنا به دلایلی نمی تواند از این اطلاعات استفاده نماید که در جلسه این دلیلهای عنوان شد.
فقط ۱ میلیون نفر اطلاعات ملکی خودرا در سامانه اسکان ثبت کردند
اصلانی افزود: حدود ۲ میلیون نفر از سامانه املاک و اسکان بازدید داشتند و تنها کمتر از یک میلیون نفر خود اظهاری کردند اما هم اکنون در سامانه املاک و اسکان اقامتگاه ۶۰ میلیون اشخاص حقیقی در پایگاه داده های کشور احصا شده است.
وی اضافه کرد: دراین زمینه از اطلاعات بیمه نامه ها، تامین اجتماعی، اطلاعات مجوزهای صنعتی، اطلاعات مجوزهای شهرداری ها استفاده کردیم.
امروز (۱۷ دی) اطلاعات کاملاً تأیید شده خانه های خالی دست سازمان مالیاتی می رسد
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مقرر شده واحدهای خالی که کاملاً تأیید شده برگه های مالیاتی آنها صادر شود و تا ۱۷ دی (امروز جمعه) فهرست نهایی به سازمان امور مالیاتی ارائه شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس: تا آن زمان که همه مردم در سامانه املاک و اسکان ثبت نام نکنند امکان تشخیص خانه های خالی وجود ندارد
مهد طغیانی عضو کمیسیون عمران مجلس نیز درباب کوتاهی های وزارت راه و شهرسازی در شناسایی خانه های خالی اظهار داشت: تا آن زمان که همه مردم در سامانه املاک و اسکان ثبت نام نکنند امکان تشخیص خانه های خالی وجود ندارد چونکه شما باید مالکیت و وضعیت سکونت را بصورت هم زمان مشخص کنید؛ البته اینطور نیست که همه اطلاعات بوسیله خود اظهاری باشد و اطلاعات دیگر دستگاهها نیز وجود دارد؛ ضمن این که ضمانت های اجرائی همچون جرایم عدم ثبت املاک و خالی نگه داشتن خانه ها در نظر گرفته شده اما اساس کار بر خود اظهاری است.
وی تاکید کرد: اطلاعات یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی که از آن صحبت می شود مربوط به قانون قبلیِ مالیات برخانه های خالی است و باتوجه به قانون جدید، آن اطلاعات دیگر قابل بررسی نیست؛ در نتیجه کوتاهی وزارت راه و شهرسازی در اجرای قانون محرز است.


منبع:

1400/10/18
21:05:43
5.0 / 5
270
تگهای خبر: آمار , اجاره , اقامتگاه , املاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک