مهر خبر می دهد؛

واكنش بازار به افزایش وام مسكن

واكنش بازار به افزایش وام مسكن مسکن گزین: بنظر می رسد انتشار اخبار احتمال افزایش سقف وام خرید مسکن به هجوم برخی سفته بازان برای خرید اوراق تسهیلات مسکن و فروش آنها با قیمت های بالاتر در ماه های آتی دامن زده است.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، بااینکه رکود بازار مسکن دامن گیر خیلی از خریداران و فروشندگان شده و پیش بینی می شود این حالت بلاتکلیفی تا نیمه دوم سال جاری نیز ادامه داشته باشد، اما در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، حجم معاملات با افزایش چشمگیری روبه رو شده است.
انتشار اخباری درباب احتمال افزایش سقف وام خرید مسکن و همین طور احتمال موافقت شورای پول و اعتبار با پیشنهاد رشد ۱۰۰ درصدی سقف تسهیلات مسکن که از طرف دستگاه سیاست گذار بخش مسکن به این شورا و بعد از خداحافظی رییس قبلی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار با این سمت که یکی از مخالفان جدی افزایش سقف تسهیلات مسکن بود، سبب شده تا معاملات این روزهای اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن با افزایش شدید عرضه و رسیدن به نرخ تعادلی ۵۹ تا ۶۰ هزار تومان مواجه شود.
اگرچه به طور معمول در معاملات این اوراق در آخرین روز کاری هر هفته با کاهش تعداد معاملات مواجهیم، اما در معاملات امروز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، شاهد رشد چشم گیر اوراق فروخته شده بودیم.
به گونه ای که ۳۶ هزار برگه اوراق تسهیلات مسکن خرداد امسال با نماد «تسه ۰۰۰۳» طی ۱۳۷۶ فقره معامله، ۲۹ هزار برگه نماد تسه ۹۹۰۶ (اوراق مسکن شهریور ۹۹)، ۱۲ هزار برگه تسه ۰۰۰۲ (اوراق مسکن اردیبهشت امسال)، ۱۱ هزار برگه تسه ۰۰۰۱ (اوراق مسکن فروردین امسال)، ۹ هزار برگه تسه ۹۹۰۵ (اوراق مسکن مرداد سال گذشته)، ۷ هزار برگه تسه ۹۹۰۸ (اوراق تسهیلات مسکن آبان ۹۹) و… در معاملات امروز به فروش رسید؛ حال آنکه در ایام گذشته بخش مهمی از معاملات نمادهای زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن در تعدادی کمتر از هزار برگه به فروش می رسیدند.
مجموعاً امروز تعداد ۱۴۲ هزار و ۵۰۰ برگه اوراق تسهیلات مسکن فقط در یک جلسه معاملاتی بفروش رسید که از شروع سال تا کنون، یک رکورد شمرده می شود.
متوسط قیمت همه نمادهای اوراق تسهیلات مسکن در بازه قیمتی ۵۹ تا ۶۰ هزار تومان بود اما در برخی از معاملات قیمت ها در دامنه ۵۸ هزار تومان و در تعدادی دیگر در دامنه ۶۲ هزار تومان کشف نرخ شد.
با توجه به این که نرخ ها در معاملات امروز عمدتا رِنج منفی کشیده می شدند و همین طور تعداد برگه های خریداری شده بسیار زیاد است و از طرف دیگر، تاریخ اعتبار هر برگه برای فروش، ۴ ماه بعد از خرید است، بنظر می رسد برخی سفته بازان مشتریان این روزهای معاملات اوراق تسهیلات مسکن هستند تا بتوانند در صورت افزایش سقف وام مسکن، اوراق تسهیلات خریداری شده را در ماه های آتی و باتوجه به افزایش شدید تقاضای خرید آنها، به قیمت های بالاتری عرضه کنند.
در صورتی که وام مسکن در تهران به ۴۴۰ میلیون تومان برسد، متقاضی دریافت سقف این وام می بایست ۸۸۰ برگه خریداری کند که این مساله به افزایش تقاضای خرید این برگه ها دامن خواهد زد.


منبع:

1400/04/23
18:33:15
5.0 / 5
265
تگهای خبر: اوراق , بازار مسكن , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک