مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی؛

عرضه متری مسكن در بورس كالا، طرح حمایتی از اقشار صدمه پذیر

عرضه متری مسكن در بورس كالا، طرح حمایتی از اقشار صدمه پذیر کارشناس اقتصاد مسکن اعتقاد دارد عرضه مسکن در بورس کالا به شکل اوراق که به پیش فروش متری مسکن معروف شده، می تواند طرحی حمایتی از افرادی باشد که توان اقتصادی برای خرید مسکن را ندارند.به گزارش مسکن گزین به نقل از بورس کالا، عرضه مسکن در بورس کالا با هدف تأمین پایدار بخش مسکن از مدت ها پیش مطرح بود تا در نهایت در ۲۹ مرداد ۹۹ تابلوی املاک و مستغلات بورس کالای ایران با عرضه ملک شهر جدید پردیس شروع شد.
کاربرد اصلی این بازار به عرضه اموال مازاد بخش عمومی و بانک ها مربوط می شود که تا پیش از طریق اندازی بازار املاک و مستغلات بورس کالا، روش مزایده اصلی ترین روش فروش این اموال مازاد بود اما با راه اندازی این بازار جدید، فرصتی به دارندگان املاک داده شد تا روش حراج را جایگزین روش سنتی فروش خود کنند.
جایگزینی این روش با مزایده از سویی به شفافیت بیشتر معاملات در این بخش منجر می شود و از سوی دیگر با ایجاد بستری رقابتی کشف واقعی قیمت این املاک را به دنبال دارد.
پیش فروش متری مسکن چیست؟
اما ظرفیت مهم دیگر بورس کالا، مهیا کردن زمینه تأمین مالی برای ساخت مسکن می باشد که بورس کالا سال قبل پیشنهاد انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی ساخت مسکن را بیان کرد که این طرح با عنوان پیش فروش متری مسکن شهرت یافت.
در این طرح سازنده درخواست انتشار اوراق برای تأمین مالی ساخت مسکن در پروژه ای مشخص را می دهد و افراد می توانند اوراق انتشار یافته را به ازای هر مترمربع ملک از آن خریداری کنند. سازنده با پول فروش اوراق نسبت به ساخت مجتمع موردنظر اقدام نموده و خریداران اوراق هم به میزان اوراق خود صاحب میزان مشخصی از ملک در پروژه مشخص می شوند.
به عبارت ساده تر با افتتاح این روش بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه جمع آوری شده و به بخش واقعی تولید روانه می شود، بدین سان از سویی سایر بازارها از اثرات تورمی این نقدینگی سرگردان در امان خواهند بود و از سوی دیگر با تقویت سمت عرضه انتظار می رود که گشایشی در بازار مسکن در کشور به وجود آید.
پیش فروش متری، طرحی با مشارکت انبوه سازان
در همین زمینه غلامرضا سلامی کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: برای عرضه مسکن در بورس کالا به عامل های مختلفی نیاز است و با عنایت به آنکه عرضه مسکن در بورس کالا، طرحی جدید و منحصر به فرد بوده، نیازمند بررسی دقیق است.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه عرضه مسکن در بورس کالا از راه انتشار اوراق بهادار و برای مشارکت انبوه سازان به نظر جذاب و عملیاتی می آید، اظهار داشت: عرضه مسکن در بورس کالا اگر تبدیل به اوراق بهادار شود مانند طرحی که بعنوان پیش فروش متری مسکن مطرح شده، در کوتاه مدت برای افرادی که توان خرید مسکن ندارند مفید می باشد و البته با عنایت به نوسان قیمت ها، باید ریسک پذیری در این حوزه در نظر گرفته شود.
سلامی تصریح کرد که در مجموع پیش فروش متری مسکن می تواند طرحی حمایتی از افرادی باشد که توان اقتصادی برای خرید مسکن را ندارند و از طرفی به توسعه و تولید مسکن در کشور کمک نماید.
مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی در امور تأمین مالی، با اشاره به اینکه عرضه مسکن در بورس کالا برای افراد سرمایه گذاری مناسبی به حساب می آید، خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیت هایی که عرضه متری مسکن در بورس کالا دارد این است که افراد از این طریق به سرمایه گذاری دراز مدت در حوزه مسکن ترغیب شده و منابع حاصل از این سرمایه گذاری هم به بخش تولید مسکن هدایت می شود.


منبع:

1400/03/27
11:28:28
5.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک