یك نماینده مجلس انتقاد كرد؛

قیمت میلگرد صادراتی ارزانتر از نرخ فروش داخل

قیمت میلگرد صادراتی ارزانتر از نرخ فروش داخل به گزارش مسکن گزین عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: در بررسی ها مشخص شد که در بعضی موارد به علت ایجاد انگیزه برای کشورهای خارجی و جبران عوارض، میلگرد ارزان تر از نرخ فروش داخلی، به آنها عرضه می شود.به گزارش مسکن گزین به نقل از خانه ملت، مصطفی طاهری درباره ارزان فروشی در صادرات میلگرد، اظهار داشت: حالا در بعضی موارد با وجود این که برق و انرژی مصرف شده و فولاد به میلگرد که محصولی با ارزش تری است تبدیل می شود، میلگرد با قیمت پایین تری نسبت به داخل، به سایر کشورهای به فروش می رسد.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این مورد علل مختلفی دارد همچون آنکه کشورهای مقصد که به دنبال واردات مواد خام و نیمه خام فولادی هستند، عوارضی برای واردات شمش فولاد در نظر نمی گیرند ازاین رو شمش با همان قیمتی که در ایران وجود دارد، وارد کشور مقصد می شود اما از آنجائیکه کشورهای مقصد برای واردات میلگرد که محصولی نهایی است، عوارض وضع می کنند، میلگرد با قیمت پایین تری به آنها عرضه می شود که با وضع عوارض، واردات برای کشورهای مقصد از نظر اقتصادی به صرفه باشد.
وی با اشاره به اینکه برای جبران این مورد ما باید برای صادرات مواد خام خود عوارض وضع نماییم، افزود: در بررسی ها و پیگیری ها مشخص شد که در بعضی موارد به علت ایجاد انگیزه برای کشورهای خارجی و جبران عوارض، میلگرد ارزان تر از داخل عرضه می شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره برخی خبرها در خصوص این که در طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن بررسی شده و هم اکنون در نوبت بررسی در صحن علنی است، فولاد قیمت گذاری شده، توضیح داد: در این طرح فولاد در بورس عرضه می شود ازاین رو قیمت گذاری صورت نمی گیرد. بر طبق این طرح کمیته فولاد که متشکل از اعضای مختلف است، قیمت پایه فولاد را تعیین می کند اما عرضه فولاد در بورس و بر مبنای قوانین حاکم در آن است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه سقفی برای قیمت فولاد در طرح کمیسیون صنایع و معادن در نظر گرفته نشده، خاطرنشان کرد: هم اکنون تولیدات فولادی به صورت کامل در بورس عرضه نمی شود؛ به صورت مثال در سالهای ۹۹ و ۹۸ تنها ۲۵ درصد از برخی محصولات فولادی در بورس عرضه و مابقی در بازار سیاه ارائه شد.


منبع:

1400/03/22
14:01:25
5.0 / 5
491
تگهای خبر: بورس , توسعه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک