گزارش مسكن گزین؛

مستاجران تهرانی با وام های مسكن چند متر آپارتمان می توانند بخرند؟

مستاجران تهرانی با وام های مسكن چند متر آپارتمان می توانند بخرند؟ مسکن گزین: باتوجه به طرحِ در حال اجرای بانک تخصصی بخش مسکن در خصوص اعطای تسهیلات مسکن با دو شیوه با و بدون نیاز به خرید اوراق تسهیلات مسکن، هزینه دریافت این تسهیلات متفاوت خواهد بود.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در ایام اخیر با کاهش تقاضای خرید - به جز نمادهای تازه انتشار یافته - و همین طور کاهش قیمت برگه های تسهیلات مسکن روبرو شده است.
از همین رو قیمت هر برگه از نمادهای زیرمجموعه «تسه» در معاملات امروز به کف کانال ۵۰ هزار تومان و در مواردی هم به سقف کانال ۴۰ هزار تومان سقوط کرده است.
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند کاهش تعداد معاملات مسکن و همین طور توقف افزایش قیمت مسکن در دو ماه گذشته، در کاهش قیمت این اوراق مؤثر بوده است. بااینکه وضعیت بازار مسکن در دی ماه با آذر ماه متفاوت بود و شاهد افزایش متوسط قیمت مسکن و همین طور تعداد معاملات بودیم.
چرا قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافت؟
اما یک کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه افزایش اندک و هزار فقره ای تعداد معاملات مسکن در دی ماه نسبت به آذر ماه، نمی تواند نمایانگر رونق بازار مسکن باشد، اظهار داشت: افزایش متوسط قیمت مسکن در دی ماه نیز به سبب افزایش قیمت در مناطق لوکس و گرانقیمت تهران بوده است که معمولاً برای خرید آنها، مشتریان خاص وجود دارد و از وام مسکن استفاده نمی کنند.
وی می افزاید: از همین رو است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش مواجه بوده و به نظر نمی رسد در هفته های پیش رو نیز شاهد افزایش قیمت این برگه ها باشیم؛ چون قدرت خرید مسکن خانوارها همچنان پایین است.
به گفته کارشناس اقتصاد مسکن، افزایش عرضه این برگه ها از طرف دارندگان آن به سبب احتمال تداوم کاهشی بودن قیمت این برگه ها در ماه های پیش رو، از دیگر دلیلهای کاهش قیمت است.
مناطقی از تهران که وام مسکن شاید مؤثر باشد
بر اساس گزارش بانک مرکزی، در دی ماه امسال تنها ۶ منطقه تهران شامل مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ متوسط قیمت کمتر از متری ۱۵ میلیون تومان داشته اند که تا حدودی تسهیلات مسکن می تواند به افزایش قدرت خریداران مسکن در این مناطق کمک نماید.
وام مسکن کفاف خرید ۵ متر از یک واحد را می دهد!
با این حال متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، در دی ماه امسال، ۲۷ میلیون و ۳۸۶ هزار تومان است که با در نظر گرفتن دو نوع تسهیلات ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن برای خریداران فردی و زوجین از محل اوراق تسهیلات به اضافه وام جعاله ۴۰ میلیون تومانی، متقاضیان فردی و زوجین می توانند تنها به ترتیب ۵.۱ و ۸.۷ متر مربع از یک واحد مسکونی تهیه کنند.
قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات امروز
قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس در پُر معامله ترین برگه با نماد تسه ۹۹۱۰ (اوراق مسکن دی ماه امسال) ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان با فروش حدود ۴۹ هزار برگه و کاهش ۲.۱۲ درصدی قیمت نسبت به روز گذشته بفروش رسید.
نرخ اوراق تسهیلات مسکن برای نماد تسه ۹۹۰۹ (اوراق مسکن آذر امسال) ۵۱ هزار و ۵۱۳ تومان با فروش حدوداً ۷ هزار و ۵۰۰ برگه و کاهش و ۲.۸۴ درصدی قیمت به متقاضیان ارائه شد.
در سایر نمادها نیز دامنه قیمتی بین ۴۹ تا ۵۲ هزار تومان و عمدتاً با فروشی کمتر از ۲ هزار برگه برای بازار امروز اوراق تسهیلات مسکن رقم خورد.
جزئیات قیمت دریافت وام مسکن در طرح های جدید بانک تخصصی مسکن
با توجه به طرح جدید بانک تخصصی بخش مسکن در خصوص اعطای نیمی از تسهیلات مسکن از محل اوراق و نیمی دیگر از محل منابع داخلی خود، از ۲۵ دی تا ۲۲ بهمن، هم اکنون هر متقاضی دریافت وام مسکن می تواند به یکی از دو شیوه زیر و با هزینه کرد متفاوت برای دریافت وام مسکن در مدت زمانی کمتر از یک ماهه، اقدام کند:
وام مسکن زوجین با اوراق:
متقاضیان تهرانی دریافت این تسهیلات، باید ۴۸۰ برگه خریداری کنند که شامل ۴۰۰ برگه برای تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی و ۸۰ برگه برای تسهیلات جعاله مسکن می باشد که با احتساب متوسط هر برگه تسهیلات مسکن با قیمت ۵۱ هزار تومان، ۲۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان هزینه دریافت این وام خواهد شد.
وام مسکن زوجین بدون نیاز به خرید اوراق:
متقاضیان زوجین تهرانی که بخواهند این وام را دریافت نمایند، می بایست ۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن را خریداری نموده و ۱۰۰ میلیون تومان دیگر نیازی به خرید اوراق ندارد که با احتساب هر برگه ۵۱ هزار تومان، می بایست ۱۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان هزینه تهیه اوراق تسهیلات کنند.
این در حالی است که ۱۰۰ میلیون تومانی که بدون خرید اوراق بعنوان تسهیلات پرداخت می شود، با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله محاسبه می گردد در صورتیکه وام مسکن از محل اوراق، با نرخ سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله به متقاضیان داده می شود.
وام مسکن فردی با اوراق:
متقاضیان تهرانی این تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی مسکن می بایست ۲۸۰ برگه خریداری نموده که شامل ۲۰۰ برگه برای وام ۱۰۰ میلیونی خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومانی جعاله مسکن شده و برمبنای نرخ اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس، هزینه آن ۱۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان خواهد بود.
وام مسکن فردی بدون اوراق:
متقاضیان دریافت این تسهیلات تا سقف ۱۴۰ میلیون تومان شامل وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومانی جعاله مسکن در تهران، می توانند ۵۰ میلیون تومان را از محل منابع داخلی بانک تخصصی بخش مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله و ۵۰ میلیون تومان وام خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات با نرخ سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله می شود که برای دو فقره آخری، متقاضی باید ۱۸۰ برگه اوراق خریداری کند.
با احتساب هر برگه ۵۱ هزار تومان، متقاضی دریافت تسهیلات فردی خرید مسکن به صورت توأمان با اوراق و بدون اوراق، می بایست ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان هزینه دریافت این تسهیلات کند.


منبع:

1399/11/08
15:02:25
0.0 / 5
1364
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک