وزیر راه و شهرسازی:

محدود كردن اختیارات مردم در انتخاب مهندس ناظر ظلم است

محدود كردن اختیارات مردم در انتخاب مهندس ناظر ظلم است مسكن گزین: قم - وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ارجاع كار توسط نظام مهندسی ساختمان و محدود كردن مردم در انتخاب مهندس ناظر ظلمی فاحش است.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، عباس آخوندی در نخستین همایش اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان كه پیش از ظهر سه شنبه در مركز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار گردید طی سخنانی با اشاره به اینكه وقتی سخن از اخلاق به میان می آید همه به دنبال ملكات نفسانی می روند، اظهار داشت: این درحالی است كه معیارهای اخلاق عمومی و خصوصی با یكدیگر مغایر است و ملكات نفسانی بیشتر متعلق به اخلاق خصوصی است.
وی اضافه كرد: مفاهیمی مانند ایثار، فداكاری، جود، سخاوت و مهربانی و محبت، ارزش هایی هستند كه در حوزه اخلاق خصوصی وجود دارند و ما به دنبال این پاسخ هستیم كه آیا این ها در اخلاق عمومی كاربردی دارند و می توان جامعه را در زمینه اخلاق عمومی با این ارزش ها اداره كرد.
وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه اصلی ترین حوزه اخلاق عمومی عدل است، اظهار داشت: در حوزه اخلاق عمومی مجازات نقش دارد و این در شرایطی است كه در حوزه اخلاق خصوص آنچه كه پررنگ است مسئله عفو است و ضمانت اجرا در اخلاق عمومی قانون و در اخلاق خصوصی وجدان است.
وی در ادامه عنوان كرد: در اخلاق خصوصی سیستم خود كنترلی وجود دارد و حال باید به این اندیشید كه در حوزه اخلاق عمومی هم می توان با سیستم خود كنترلی پیش رفت و آیا این خود كنترلی می تواند جای قانون را بگیرد؟
آخوندی ادامه داد: در اخلاق خصوصی همه چیز داوطلبانه است و فرد نمی تواند مطالبه گری كند كه بعنوان مثال چرا سخاوت ندارید اما در حوزه اخلاق عمومی كه عدل مهمترین مبحث آن است می توان مطالبه كرد كه چرا عدالت و انصاف را رعایت نكرده اید.
وی تاكید كرد: در حوزه اخلاق خصوصی اصلی ترین مبحث كنترل نفس است اما در اخلاق عمومی مهمترین مبحث كنترل قدرت است.
وزیر راه و شهرسازی در حدیثی با اشاره به اینكه نظام هستی بر پایه عدل است، اظهار داشت: چنانچه بپذیریم در اخلاق عمومی عدل ریشه است و در غیاب عدل نمیتوان از كسی انتظار احسان داشت ازاین رو در غیاب عدل نمیتوان از مهندس انتظار داشت تا با تاكید بر ملكات نفسانی اصول و مقررات را رعایت كند.
رسانه ها بین اخلاق عمومی و خصوصی فرقی قائل نیستند
وی در ادامه اضافه كرد: در حوزه رسانه ها هم بین اخلاق عمومی و خصوصی فرقی قائل نیستند و به اخلاق عمومی پرداخته نمی شود و همین امر سبب شده تا همه به احسان و نیكوكاری كه در حوزه اخلاق خصوصی است بپردازند و جامعه را بی اخلاق بدانند در حالی كه در حوزه اخلاق عمومی باید مردم را به عدالت و انصاف فراخواند نه اینكه از آنها خواست نیكوكار باشند.
آخوندی در ادامه با اشاره به اینكه مهندسین بر مبنای دانش و علم خود مهندسی می كنند، اظهار داشت: اخلاق حرفه ای در زمینه عمومی می خواهد كه قدرت مهندس را با استفاده از عدل محدود كند تا كسی نتواند بر مبنای قدرت خود سوء استفاده كند.
وی در ادامه با اشاره به مسئله برون ریزی در خیلی از تصمیم گیری ها و ساخت و سازها اظهار داشت: اینكه رودخانه ای آلوده می گردد بدان دلیل است كه كارخانه ای پس آب تصفیه نشده اش را به رودخانه برون ریزی كرده و اگر در ساخت و ساز شهری هم مشكلات وجود دارد به این دلیل است كه فردی وقتی حق ساختن ساختمان سه طبقه داشته آن را هفت طبقه ساخته و مشكلات این ساخت و ساز را بر دیگران برون ریزی كرده است.
وزیر راه و شهرسازی مسئله عدل و انصاف را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: انصاف و عدول از عدل در نظام حقوقی ضمانت اجرا دارد و حتی قابل اندازه گیری است و اگر كسی بیش از تراكم ساختمان سازی كرد و عدالت و انصاف را در این زمینه رعیات نكرد اینطور نیست كه با وی برخورد نشود و مورد بازخواست قرار نگیرد.
نمی توان عدالت را با ظلم اجرا كرد
وی به بخشی از بندهای قانون نظام مهندسی اشاره نمود و ادامه داد: ارجاع كار توسط نظام مهندسی ساختمان و محدود كردن مردم در انتخاب مهندس ناظر ظلمی فاحشی است و در هیچ كجا نمی توان عدالت را با ظلم اجرا كرد.
آخوندی بیان كرد: رعایت عدالت در این است كه ما به جای محدود كردن اختیار مردم در انتخاب مهندس به این مسئله توجه نماییم كه جلوی ورود افراد بدون صلاحیت در این حرفه گرفته شود و اگر در نظام مهندسی اصلاحات صورت نگیرد در آینده مهندسی در ایران نخواهیم داشت.
وی در ادامه با اشاره به ساخت و ساز در شهرهای كشور اظهار داشت: ما هیچ شهری را در كشور نداریم كه در ساخت و ساز آن نظم و انصاف و عدالت رعایت شده باشد و این در شرایطی است كه شهر آینه خرد ما ایرانی ها است.
وزیر راه و شهرسازی در عین حال تاكید كرد: مهندسان كشور در اصلاح كشور همواره پیش قدم بوده اند و نقش دانشكده فنی و مهندسی در حوزه های مختلف نظام چشمگیر بوده است.

1396/10/01
14:34:24
5.0 / 5
4966
تگهای خبر: ساخت و ساز , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک