حجم مبادلات ایران و عمان ۴۰ درصد كم شد

حجم مبادلات ایران و عمان ۴۰ درصد كم شد به گزارش مسکن گزین رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اظهار داشت: حجم مبادلات دو کشور در سال 1397 و در اوج تحریم ها به یک میلیارد و 161 میلیون دلار رسید؛ اما این رقم در سال 1398 به 694 میلیون دلار کم شد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر به نق از اتاق بازرگانی ایران، محسن ضرابی عمان را یکی از شرکای تجاری قابل اعتماد و باارزش برای ایران دانست و تاکید کرد: عمان در دوران شیوع بیماری کرونا که اغلب کشورها مرزهای خودرا به روی کالاهای ایرانی بستند، نه فقط مرزهای خودرا نبست بلکه خطوط کشتی رانی را به مقصد ایران افزایش داد.
وی با تاکید بر فراهم بودن زیرساخت های اولیه در امتداد توسعه مناسبات تجاری و سرمایه گذاری بین ایران و عمان پس از لغو تحریم های یک جانبه آمریکا مقابل ایران، اشاره کرد: بیش ترین اثر تحریم بر روابط بانکی ایران با دیگر کشورهای دنیا بوده و پس از آن تا حدی روی حمل و نقل اثر گذاشته است. بدین ترتیب پیش بینی می شود در رابطه با عمان اگر تحریم ها برداشته شود، بخش خصوصی بتواند حجم مبادلات تجاری را با سرعت بیشتری افزایش دهد.
ضرابی کاهش هزینه های انتقال ارز و تأثیرات مثبت بر حجم صادرات غیرنفتی را همچون نتایج لغو تحریم ها عنوان نمود و اظهار داشت: زیرساخت های لازم برای تقویت روابط ایران و عمان وجود دارد و تنها مشکل اصلی بین این دو کشور عدم ارتباط سیستم بانکی و انتقال پول است که امیدواریم این مسئله نیز با لغو تحریم ها، حل شود.
بر اساس اظهارات وی، دولت عمان با آغاز تحریم ها و قطع ارتباط بعضی از کشورها با ایران، نه فقط مناسبات تجاری خودرا قطع نکرد، بلکه در قالب روابط بین المللی و با یک نظام برد-برد، در جهت افزایش روابط اقتصادی تلاش می نمایند، این رویکرد عمان حتی در زمان شیوع بیماری کرونا نیز حفظ شد و شاهد افزایش خطوط کشتی رانی این کشور در فروردین سال جاری و ماه های بعدی آن بودیم.
ضرابی در ادامه به حجم مبادلات بین ایران و عمان اشاره نمود. حجم مبادلات دو کشور در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۲۱ میلیون دلار بود و در سال ۱۳۹۷ و در اوج تحریم ها به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار رسید. این رقم در سال ۱۳۹۸ بیش از ۶۹۴ میلیون دلار بود که علت کاهش آنرا باید در داخل ایران جست وجو نماییم.
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان علت عمده کاهش سطح مناسبات دو کشور در سال قبل را مربوط به بخشنامه های پی درپی داخلی در حوزه تجاری، مقررات ارزی و ضوابط برگشت ارز حاصل از صادرات در داخل و بخشنامه های شبانه ممنوعیت صادرات دانست و تاکید کرد: سال قبل بخشنامه های بانک مرکزی، موضوع ایفای تعهدات ارزی و بخشنامه هایی که برای ممنوعیت صادرات در بخش های مختلف صادر شد، سطح صادرات ایران به عمان را پایین آورد.
به باور وی، ایران دارای ظرفیت های صادراتی قابل توجهی به عمان است که متأسفانه به سبب نوسانات ارزی و صدور بخشنامه های گوناگون و خلق الساعه، قادر به استفاده بهینه از آنها نیست. اگر قرار باشد صادراتی اتفاق افتد، در قالب یک نظام برنامه ریزی شده و قابل اعتماد محقق می شود. طرف های تجاری ما در دیگر کشورها حاضر به انعقاد قرارداد بلندمدت تجاری با کشوری که مدام درگیر تغییر قوانین و مقررات خود باشد، نمی باشند و این به اعتماد شرکای خارجی به ایران بعنوان یک شریک راهبردی لطمه وارد میکند. از طرفی اگر صادرکنندگان قراردادی را منعقد کنند اما نتوانند به تعهدات خود پایبند باشند، نه فقط مجبور به پرداخت خسارت می شوند، بلکه اعتبار و آبروی خودرا نیز از دست می دهند.
روابط بندری ایران و عمان در اوج
ضرابی در ادامه به وضعیت حمل و نقل و روابط بندری بین ایران و عمان اشاره و اشاره کرد: هم اکنون روابط بندری بین دو کشور به نسبت خوب است و کشتی های ایرانی بین بنادر ایران و عمان در حال رفت وآمد هستند.
او همین طور از کشور عمان بعنوان یک پایگاه برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی یاد کرد و اشاره نمود که عمان با برخورداری از قرارداد موافقت نامه تجارت آزاد با ۱۶ کشور عربی- آفریقایی، آمریکا، سنگاپور و ۴ کشور اروپایی، از جایگاه مناسبی جهت صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای هدف صادراتی برخوردارست که باید از این موقعیت طلایی به نحو مناسبی بهره برد.
وی اضافه کرد: حجم واردات این کشور از سراسر دنیا ۱۹ میلیارد دلار است و سهم ایران از این رقم در سال ۹۲ برابر با ۰.۴ درصد، در سال ۹۷ به ۲.۹ درصد افزایش یافت و در سال ۹۸ به ۲.۲۷ درصد کاهش پیدا کرد.
به اعتقاد این فعال اقتصادی اگر وضعیت داخلی کشور از ثبات نسبی برخوردار شود و دولت بتواند حداقل شرایط برنامه ریزی شش ماهه برای فعالان اقتصادی را مهیا سازد، سهم ایران از کل واردات عمان به ۱۰ درصد قابل افزایش است.
ضرابی عمده کالاهای صادراتی ایران به عمان را مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، سنگ های ساختمانی، مواد معدنی، صنایع فلزی، قیر، سیمان و غیره برشمرد و تصریح کرد: میزان واردات عمان به ایران ناچیز بوده و آنچه در روابط بین دو کشور وجود دارد، واردات به ایران بوسیله عمان است؛ همانطور که در آمارها شاهد می باشیم از سال ۹۵ حجم واردات بوسیله این کشور رشد قابل توجهی پیدا کرد، در حقیقت بنادر عمان نقش ترانشیپی خودرا آغاز نموده اند.


منبع:

1399/10/21
13:57:07
0.0 / 5
1062
تگهای خبر: آمار , بانك , توسعه , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک