معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد؛

متوسط قیمت مسكن در كشور متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

متوسط قیمت مسكن در كشور متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مسکن گزین: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت مسکن در کشور را 15 میلیون و 200 هزار تومان در هر مترمربع عنوان نمود.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، محمود محمودزاده امروز در نشست خبری تشریح «اقدامات معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حوزه بازار مسکن» اظهار داشت: از مرداد امسال این معاونت به علت تکمیل اطلاعات بازار مسکن کشور، انتشار آمار بازار مسکن تهران را قطع کرد چون معتقد بودیم متوسط قیمت مسکن در تهران و سایر استانها نیز در بازار مسکن تأثیرگذار است؛ درحالی که باید شهرهای هر استان وضعیت متوسط قیمت مسکن در شهر خودرا با مرکز استان مقایسه کنند؛ نه با پایتخت.
وی افزود: بعد از مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص «الزام دریافت کد رهگیری برای همه معاملات»، همه معاملات مسکن در همه شهرها ثبت گردید و امکان ستاندن متوسط قیمت مسکن کشوری برقرار شد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: هم اکنون در ۲۵ استان قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است. همین طور در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است. تنها در دو شهر تهران و اهواز متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان برآورد شده که در تهران متوسط قیمت مسکن در آبان ماه متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در اهواز متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.
سهم مسکن از سبد هزینه خانوار ۳۶ درصد است
محمودزاده با اشاره به اینکه در سال ۹۸ هزینه خانوار در بخش مسکن ۳۶ درصد درآمد آنها بود، اظهار داشت: مقایسه افزایش قیمت مسکن طی ۱۰ سال قبل نشان میدهد که متوسط قیمت مسکن در سال ۸۸ از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آبان امسال افزایش یافته است. سال جاری نیز شاهد رونق معاملات بوده ایم.
به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، گران ترین شهر کشور از نظر متوسط قیمت مسکن، تهران با متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ارزان ترین، یاسوج با متری سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است. همین طور متوسط قیمت مسکن در شهرهایی چون شیراز متری ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، اصفهان متری ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ایلام متری ۴ میلیون تومان، بیرجند متری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، بجنورد متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کرمانشاه متری چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و اراک و زنجان نیز بالاتر از ۱۰ میلیون تومان بوده است. متوسط قیمت مسکن در سایر مراکز استانها زیر متری ۱۰ میلیون تومان بوده است.
وی متوسط قیمت مسکن در کل کشور را متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عنوان نمود و اضافه کرد: علت بالا بودن قیمت متوسط مسکن در اهواز، هجوم خریداران غیرایرانی به خوزستان برای خرید مسکن بوده است. این اتفاق در چند ماه اخیر رخ داده و تا قبل از آن، اهواز شهر گران قیمتی در بخش مسکن نبوده است.
محمودزاده درباب مقایسه قیمت مسکن در تهران با قیمت دلار اظهار داشت: در سال ۸۷ بالاترین قیمت مسکن به دلار در تهران در ۱۵ سال اخیر رخ داد به شکلی که متوسط یک مترمربع واحد مسکونی در تهران در سال مزبور، ۲۲۴۴ دلار است درحالی که در آبان ماه امسال متوسط یک مترمربع مسکن در پایتخت با محاسبه هر دلار ۲۵ هزار تومان، حدود ۱۰۵۱ دلار برآورد شده که ۵۰ درصد قیمت مسکن نسبت به سال ۸۷ است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، علت کاهش ارزش مسکن امسال نسبت به سالهای گذشته را کاهش ارزش پول ملی دانست و اظهار داشت: از آنجایی که دلار مبنای ثابتی در دنیا و تراز ثابت بین المللی به حساب می آید، مبنای مقایسه قرار گرفت ضمن اینکه رشد نقدینگی نیز در افزایش قیمت مسکن تأثیر داشت.
وی افزود: علت تأثیر رشد نقدینگی در قیمت مسکن این است که بازار ملک شامل مسکن، ساختمان و زمین، یکی از پایدارترین منابع حبس سرمایه گذاری است.
محمودزاده درباره مقایسه قیمت مسکن با سایر بازارهای موازی اظهار داشت: از سال ۸۸ تا ۹۸ متوسط سالانه رشد ارزش بازار سهام ۵۱ درصد، بازار سکه ۴۳ درصد، بازار ارز ۳۶ درصد و بازار مسکن ۲۶ درصد بوده که نشان دهنده کم بازده بودن بازار مسکن نسبت به سایر بازارهای موازی است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباب پروانه های ساختمانی صادره گفت: تا پیش از سال ۹۸ بطور متوسط سالانه ۳۲۰ هزار پروانه صادر می شد اما در سالهای ۹۸ و ۹۹ تعداد پروانه های ساختمانی صادره به ۳۹۰ هزار فقره افزایش یافت اما اینکه از هر پروانه چه تعداد واحد مسکونی تولید می شود، آماری نداریم و آخرین آمار ما مربوط به سال ۹۷ است؛ گزارش های مربوطه را وزارت کشور منتشر می کند. همین طور آنچه در تعداد پروانه های ساختمانی مهمتر است، تعداد اختتام کارهای صادره است چون حدود ۷۵ درصد پروانه های صادره به صدور اختتام کار ساختمان منجر می شود.


منبع:

1399/09/23
22:48:09
5.0 / 5
1199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک