اپلیكیشن ذیحساب شهر راه اندازی شد

ارائه طرح تشكیل دیوان محاسبات شهری تهران

ارائه طرح تشكیل دیوان محاسبات شهری تهران رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران از ارائه طرح تشکیل دیوان محاسبات شهری تهران در آینده ای نزدیک به صحن شورا آگاهی داد.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، مجید فراهانی در نشست خبری عصر امروز خود که با عنوان "گزارش به مردم و رونمایی از دستاوردهای شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد " برگزار شد، اظهار داشت: یکسال پیش در چنین روزهایی با تدبیر محسن هاشمی و بمنظور پیگیری و اعمال حق معاونت نظارت مالی شورا و پایش عملکرد شهرداری تهران در اجرای مصوبات شورا، فعالیت خودرا آغاز و مسئولیت نظارت و راهبری این معاونت از طرف رئیس شورا به من واگذار شد و که امروز در این جلسه قسمتی از دستاوردها و اقدامات این معاونت رونمایی خواهد شد.
فراهانی با اعلان اینکه از مهم ترین وعده های شورای شهر پنجم ارتقاء انضباط مالی و اعمال حق نظارت مالی شورا بدون هیچ ملاحظه ای بود، اظهار داشت: به همین دلیل شورا در راه استفاده از این حق قانونی که برمبنای بند ۸ و بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون شوراها مورد تاکید قرار گرفته است، دو مصوبه جدی داشت که این مصوبات از حیث پروسه محوری، حاکم کردن قانون و شفافیت با تاکید بر تجربیات شورا در ادوار گذشته برای اولین بار در این دوره به تصویب رسید که این دو مصوبه مهم و اثر گذار در حوزه نظارت مالی عبارتند از "نظام نامه نحوه ارزیابی، تایید و نظارت بر عملکرد ذیحساب وقائم مقامان ذیحساب شهرداری تهران" و دیگر " نظام نامه نحوه انتخاب حسابرس و راهبری عملیات حسابرسی در شهرداری تهران" که با تصویب این دو نظام نامه نحوه اعمال نظارت مالی شورا در حین خرج، بوسیله قائم مقامان ذیحساب و بعد از خرج، توسط حسابرسان سامان پیدا کرد.
وی با اعلان اینکه امید است تا قبل از اختتام شورا طرح تشکیل" دیوان محاسبات شهری تهران"نیز تقدیم شورا شود تا ما به وعده و عهدمان با مردم تهران عمل کرده باشیم، اظهار داشت: البته همین جا لازم می دانم از رئیس شورا تقاضا کنم تا بخشنامه صیانت و پشتیبانی از گزارشگران فساد را که با کار کارشناسی کمیته بودجه و نظارت مالی و کمیته شفافیت و کمیسیون حقوقی تکمیل شده است را در اولویت رسیدگی و تصویب در صحن شورا قرار دهند تا شاهد صیانت، حمایت و تقدیر از گزارشگران فساد در شهرداری تهران باشیم.
فراهانی با اعلان اینکه امروز از سه دستاورد شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد رونمایی می شود، اظهار داشت: یکی از اقدامات انجام شده در این عرصه راه اندازی اپلیکیشن ذیحساب شهر است که برای نخستین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است که در این اپلیکیشن علاوه بر آنکه کلیه مقررات و قوانین مالی و معاملاتی، مصوبات شورا و... را در دسترس کاربران قرار می دهد، از امکان گزارشگری مالی آنلاین قائم مقامان ذیحساب به شورا و امکان ثبت شکایت شهروندان از عملکرد قائم مقامان ذیحساب و ثبت گزارش تخلفات مالی و معاملاتی در شهرداری برخوردارست.
فراهانی اذعان کرد: دسترسی به محتوای آموزشی حوزه مالی و معاملاتی، اطلاعات برنامه و بودجه شهرداری و گزارشات تفریغ بودجه و حسابرسی صورتهای مالی از دیگر امکانات این اپلیکیشن به شمار می آید، کلیه کاربران برای دانلود و استفاده از این اپلیکیشن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شورا مراجعه کنند.
ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دیگر اقدامات اشاره کرد: انتشار کتاب چالش ها و مشکلات محلات شهر تهران از دیگر موارد است و این کتاب را می توان اولین کتاب جمع نویسی شده بر پایه مساله یابی دانست که با مشارکت یکایک شورایاران محلات شهر تهران تهیه و نگارش شده است که شورایاران با مشارکت در تدوین سند تحویل و تحول محلات و شناسایی ابر چالش و مشکلات محلات خود داده های این کتاب را فراهم کردند و همکارانم در معاونت محاسبات و پایش عملکرد با پالایش این داده ها و تبدیل آن به اینفوگرافیک و نقشه های منطقه ای و محلی مجموعه مشکلات و چالش های ۳۷۵ محله در ۲۲ منطقه شهر تهران را در قالب یک کتاب گردآوری کردند.
فراهانی با اعلان اینکه همین طور بمنظور مساله محور کردن کارهای مدیریت شهری چالش های محلات هر منطقه و ناحیه را در قالب یک نقشه آماده کرده و حل این مشکلات به شهرداران مناطق ابلاغ خواهد گردید، افزود: همین طور در پایش عملکرد مناطق که توسط شورا انجام می گیرد، وضعیت عملکرد شهرداری مناطق در کاهش و حل این مشکلات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
فراهانی افزود: دیگر اقدام، سامانه الکترونیکی کمیسیون ماده ۳۸ بخشنامه مالی شهرداریها است که این سامانه بعنوان یکی از سامانه های حوزه نمایندگان شورا در کمیسیون ها و مجامع بمنظور تمام الکترونیکی کردن پروسه ثبت دعاوی، مستند سازی و قابل رهگیری کردن شکایات و دعاوی پیمانکاران و طرف های قرار داد با شهرداری تهران طراحی و اجرا شده است که حالا این سامانه بعد از فعالیت دوره آزمایشی آماده کاربری و بهره برداری است.
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اولویت های بودجه ۱۴۰۰ با اعلان اینکه ۷ موضوع در بودجه سال آینده در نظر گرفتیم و جزو الزامات است، اظهار داشت: از شروع اسفند ۹۸، کل سال ۹۹ و قسمتی از سال ۱۴۰۰ درگیر کرونا هستیم. کرونا ضربه زیادی به بسیاری مشاغل و همین طور شهرداری وارد کرد؛ هر چند شهرداری مسئولیت قانونی دراین زمینه ندارد ولی نمی تواند بی تفاوت باشد و مسئولیت اجتماعی دراین زمینه دارای اهمیت است، بگونه ای که بر طبق آمارها در طول این ایام افرادی که به گرمخانه ها و مراکز بهاران مراجعه می کنند بیشتر شده است.
عضو شورای شهر تهران با اعلان اینکه در سال آینده بجای اینکه پروژه جدید داشته باشیم تمرکز بر پروژه های نیمه تمام داریم، اضافه کرد: طی شش ماه اول سال ۹۹ حدود ۳۸ درصد بودجه محققق نشده است و این نشان میدهد که باید هم اکنون بر پروژه های کوچک مقیاس محلی تمرکز نماییم که این مشکلات نیز احصا شده است.
فراهانی با تاکید بر اینکه در بودجه سال آینده به اهداف برنامه سوم توسعه توجه می شود اظهار داشت: باتوجه به مصوبات مجلس که دست شوراها را بسته، برای سال آینده درآمدهای جدید هم مطرح است. مصوبه هفته گذشته مجلس هم دست ما را می بندد و باید به فکر درآمدهای جدید مانند استارت آپ ها، پارک حاشیه ای و وصول بدهی های دولت برای تهاتر باشیم.
این عضو شورای شهر در مورد وضعیت بودجه ای شهرداری در دوران کرونا نیز اظهار داشت: وضعیت کرونا موجب شد خیلی از درآمدهای شهرداری از بین برود ولی هزینه ها پا برجاست. مثلا درآمد برج میلاد از همایش بوده و برنامه خاصی اجرا نشده و همین طور کارهای سازمان ورزش هم دارای وقفه است. افرادی که استخدام هستند حقوق می گیرند ولی درآمدی وجود ندارد.
وی درباب وضعیت تحقق بودجه ۹۹ با اعلان اینکه درآمدهای شش ماه دوم بیش از شش ماه اول محقق می شود، اظهار داشت: شهرداری تهران باید اصلاحیه بودجه بیاورد و پیشنهاد ما این است تا برای سه ماه آخر سال برنامه جدیدی بیاورد. باتوجه به شرایط جدید باید برنامه داشته و برنامه ها هم لازم است پویا باشد ودر جلسه آینده الزمات بودجه ۱۴۰۰ باتوجه به کرونا احصا و بررسی می شود.
وی با اشاره به بودجه کرونا برای سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم در ستاد شهرداری برای مقابله با کرونا پرداخت شده است و با وجود پیش بینی دولت حتی یک ریال هم از محل صندوق ذخیره ارزی برای کرونا به شهرداری پرداخت نشده است و این در حالیست که هزینه های غیر مستقیم کرونا بر شهرداری حدود ۴۵۰۰ میلیارد بوده یعنی به عبارت دیگر کرونا به شهرداری تهران ۴۵۰۰ میلیارد تومان خسارت کرده است و پیش بینی می شود تا سال آینده این رقم به ۹۰۰۰ میلیارد تومان برسد.

به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، عصر امروز سامانه ذیحساب شهر با حضور محسن هاشمی؛ رئیس شورای شهر و مجید فراهانی؛ ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران افتتاح شد و برهمین اساس برای نخستین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است.1399/09/18
17:52:46
5.0 / 5
1089
تگهای خبر: آمار , بهره برداری , توسعه , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک