گزارش مسكن گزین؛

وام مسكن با طعم گزنده اوراق تسهیلات 90 هزار تومانی

وام مسكن با طعم گزنده اوراق تسهیلات 90 هزار تومانی قیمت اوراق تسهیلات مسكن در دامنه بالای ۹۰ هزار تومانی چند هفته ای است كه تثبیت شده و دیگر افت های سنگین شاخص كل بورس، تأثیری بر كاهش نرخ آنها نمی گذارد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، در حالیکه اوراق تسهیلات مسکن تا اردیبهشت ماه سال جاری همچنان در کانال قیمتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان تغییر قیمتی داشت، اما از خرداد سال جاری و همزمان با اوج ناگهانی شاخص کل بورس از یک سو و افزایش قیمت مسکن از طرفی، نرخ این اوراق هم به کانال ۷۰ هزار تومانی رشد یافت و چند ماهی در این کانال ثابت ماند.
در حالی که شاخص بورس در کمی بیشتر از ۲ ماه گذشته، با افت های سنگین مواجه می باشد، اما بازار مسکن همچنان می تازد و نوک پیکان نمودار قیمت مسکن همواره صعودی است؛ سایر بازارهای موازی هم دست در دست بازار مسکن داده و هر روز قله های جدید قیمتی را کشف می کنند.
همین مبحث سبب شده تا علیرغم آنکه فاکتوری که خود عامل بالا رفت قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در بازار سرمایه شود (رشد شاخص بورس)، اینک که سیر نزولی در پیش گرفته، دیگر نتواند این عضو کوچک خانواده بازار سرمایه را هم به پایین بکشاند و درنتیجه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در کانال قیمتی ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان، تثبیت شود.
از سوی دیگر برخی کارشناسان پیشبینی افزایش تمایل سرمایه گذاری در بازار مسکن و کاهش فعالیت در بازار سرمایه در ماه های پیش رو را عرضه می دهند با عنایت به این که هنوز از تدوین و تصویب قوانین و ابزارهای مالیاتی بازدارنده برای پیشگیری از سرمایه گذاری مخرب در بازار مسکن از قبیل «اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی» و «مالیات بر عایدی سرمایه» خبری نیست، تحقق چنین پیشبینی ای، چندان دور از دسترس نخواهد بود.
چینش این قطعات پازل در کنار هم می تواند افزایش تمایل به خرید مسکن به خصوص خریدهای سرمایه ای و غیر مصرفی را در روزها و ماه های پیش رو اخطار دهد؛ اتفاقی که احتمالاً به ادامه چرخش سیکل معیوب افزایش همزمان قیمت مسکن و قیمت اوراق تسهیلات مسکن منجر خواهد شد.
در معاملات امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه اوراق تسهیلات مسکن، متوسط قیمت هیچیک از نمادهای زیرمجموعه نماد معاملاتی «تسه» زیر ۹۱ هزار تومان نبود.
پُر معامله ترین نماد امروز، تسه ۹۹۰۵ (امتیاز تسهیلات مسکن مرداد ۹۹) با ۶۷۶ فقره معامله و همینطور فروش ۲۲ هزار و ۶۰۰ برگه از این نماد بود که با متوسط قیمت ۹۲ هزار و ۸۵۱ تومان کشف قیمت شد.
سایر نمادهای پُر فروش اوراق تسهیلات مسکن معاملات امروز به شرح زیر است:
تسه ۹۹۰۶ (امتیاز تسهیلات مسکن شهریور): ۲۷ هزار و ۳۰۰ برگه با متوسط قیمت ۹۲ هزار و ۹۵۰ تومان
تسه ۹۸۱۰ (امتیاز تسهیلات مسکن دی سال گذشته): ۱۳ هزار برگه با متوسط قیمت ۹۲ هزار و ۸۸۰ تومان
با در نظر گرفتن ۹۰ هزار تومان برای متوسط قیمت هر برگه تسهیلات مسکن، یک زوج تهرانی برای دریافت سقف تسهیلات مسکن زوجین (۲۴۰ میلیون تومان) می بایست ۴۸۰ برگه که هر یک معادل ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید مسکن می باشد، از بازار سرمایه خریداری کنند که مجموعاً ۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه خرید این اوراق خواهد بود.
اگرچه نرخ سود تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن، ۱۷.۵ و تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی جعاله مسکن، ۱۸ درصد است، اما عملاً با احتساب مبلغ خرید حق امتیاز این تسهیلات، نرخ سودی که وام گیرنده پرداخت می کند، بسیار بیشتر از نرخ های مذکور است؛ پولی که حتی به بانک هم برنمی گردد و وام گیرنده آنرا به دارنده امتیاز حق تقدم تسهیلات مسکن پرداخت می کند.


منبع:

1399/07/29
20:19:18
5.0 / 5
1651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک