معاون آخوندی خبر داد؛

احتمال افزایش نرخ سوخت در سال۹۷، گرانی سوخت مصرف را كاهش نمی دهد

احتمال افزایش نرخ سوخت در سال۹۷، گرانی سوخت مصرف را كاهش نمی دهد مسكن گزین: معاون وزیر راه و شهرسازی، از احتمال اجرای افزایش نرخ حامل های انرژی در قالب بودجه سال آتی اطلاع داد و اظهار داشت: گرانی سوخت، لزوما مصرف را كاهش نمی دهد.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، در حالی كه بعد از تقدیم لایحه بودجه كل كشور در سال ۹۷ از جانب دولت به مجلس شورای اسلامی، بحث های حاشیه ای مردم، رسانه ها و شبكه های اجتماعی پیرامون تعدادی از بندهای آن بالا گرفته؛ ناگهان انتشار خبر احتمال افزایش ۵۰۰ تومانی و جهش وار قیمت بنزین و ۱۰۰ تومانی گازوئیل، سبب ورود شوك دیگری به جامعه شد.
به گفته داوود كشاورزیان، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، دولت در قانون بودجه سال جاری، مجوز افزایش نرخ گازوئیل تحت عنوان دریافت مالیات از نفت گاز را دارد؛ اما به علت پاره ای ملاحظات همچون افزایش نرخ تورم، با اجرای آن مخالف بود.
احتمال تورم در بخش كالاهای اساسی و مصرفی با گرانتر شدن گازوئیل
به دلیل آنكه بخش مهمی از حمل و نقل كالای كشور (بیش از ۹۰ درصد) اعم از كالاهای اساسی و مصرفی با استفاده از جاده جابه جا می شود، بطور قطع افزایش نرخ گازوئیل به افزایش نرخ حمل كالا و نهایتا افزایش قیمت تمام شده محصولات منجر خواهد شد؛ این در شرایطی است كه دولت حتی در صورت افزایش قیمت حامل های انرژی، باز هم در حال پرداخت یارانه به بخش حمل و نقل است.
در حال حاضر، نرخ گازوئیل در كشور لیتری ۳۰۰ تومان است و قیمت جدید آن لیتری ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده؛ این در شرایطی است كه علی رغم همین افزایش بیش از ۳۳ درصدی نرخ گازوئیل، باز هم نرخ نفت گاز (گازوئیل) با فوب خلیج فارس كه هم اكنون لیتری ۱۴۰۰ تومان است، كمی بیش از یك سوم قیمت فاصله دارد و دولت همچنان به پرداخت یارانه به بخش حمل و نقل عمومی بار و مسافر، ادامه خواهد داد.
به دلیل بهره وری پایین بخش حمل و نقل جاده ای در اثر فرسوده بودن ناوگان، هزینه حمل و نقل در قیمت تمام شده كالا، حدود ۲۰ درصد تخمین زده می گردد كه به خاطر تخصیص یارانه به آن، باآنكه در بهای سبد كالای مصرفی مردم به صورت آشكار مؤثر نیست؛ اما این یارانه های پنهان سبب از بین رفتن منابع ملی برای نسل های آینده می شود؛ این در شرایطی است كه نرخ گازوئیل در سایر كشورها، گاها بین ۳ تا ۵ برابر نرخ آن در ایران تخمین زده می شود؛ اما هزینه حمل در قیمت تمام شده كالا، حدود ۳ تا ۵ درصد است.
از همین رو است كه خیلی از كارشناسان، اصلاح و منطقی كردن قیمت حامل های انرژی در بخش حمل و نقل جاده ای را به صورت یك فرآیند چند ساله كه از شوك تورمی جلوگیری كند، اقدامی مثبت ارزیابی می كنند؛ البته در صورتی كه درآمدهای حاصل از افزایش قیمت سوخت به نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای بینجامد.
نقش افزایش نرخ سوخت در بهبود عملكرد بخش مسافری
دولت دوازدهم با هدف ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی درون و برون شهری، تلاش دارد قیمت حامل های انرژی در بخش مصارف شخصی و خودروهای بنزینی را گران كند تا مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی روی بیاورند. اقدامی كه بدون افزایش زیرساخت های حمل و نقل عمومی در بخش درون شهری، ممكن است به یك فاجعه منجر شود.
در بخش مسافری برون شهری نیز، به علت آنكه افزایش ۱۰۰ تومانی نرخ گازوئیل در هر لیتر، رقم چندان اثرگذاری بر روی قیمت بلیت اتوبوس ها نیست و از جانب دیگر، هم توسعه زیرساخت های جاده ای در سال های اخیر رشد مناسبی داشته و هم ناوگان مسافری جاده ای با افزایش ظرفیت قابل توجهی روبه رو بوده؛ به گونه ای كه هم اكنون با ظرفیت خالی تردد می كند، ضمن اینكه امكان پاسخگویی حمل و نقل عمومی برون شهری به افزایش تقاضای سفرها وجود دارد.
آیا ایمنی حمل و نقل جاده ای با افزایش بنزین و گازوئیل ارتباط مستقیم دارد؟
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی هم به تازگی، در همایش ایمنی حمل و نقل با انتقاد از ارزان بودن سوخت، اظهار داشت: ایران دومین كشور دنیا از نظر ارزان بودن سوخت است و تا زمانی كه قیمت بنزین ارزان باشد، مردم به جای استفاده از حمل و نقل عمومی برای سفرهای بین شهری، از خودروی شخصی استفاده می كنند كه به افزایش تصادفات جاده ای و خسارات فراوان مالی و جانی منجر می گردد.
مهرداد تقی زاده، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی هم در نشست خبری هفته دوم آذرماه خود اعلام نموده بود كه یكی از عوامل بالا بودن آمار كشته های تصادفات جاده ای در ایران، ارزان بودن بنزین و استفاده فراوان مردم از خودروهای شخصی است.
این اظهارات با واكنش مردم و كارشناسان روبه رو شده بود كه راه حل افزایش ایمنی سفرهای برون شهری را ارتقای ایمنی در ساخت و ساز جاده ها و هم افزایش كیفیت خودروهای تولید داخل عنوان می كردند.
دولت درآمد گرانی سوخت را به حمل و نقل عمومی بدهد
در این میان، داوود كشاورزیان، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره زمان اجرای تصمیم دولت برای افزایش نرخ حامل های انرژی با اشاره به اینكه از زمان اجرای این تصمیم اطلاع دقیقی ندارم، تصریح كرد: احتمال دارد این افزایش نرخ سوخت، در قالب بودجه سال ۹۷ اجرایی شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی، منطقی شدن قیمت حامل های انرژی را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: سفارش من به دولت این است كه درآمد ناشی از افزایش قیمت سوخت، صرف توسعه متروی كلان شهرها و حمل و نقل عمومی شود.
وی ادامه داد: همینطور به نظر می رسد باید بخشی از درآمدهای دولت از محل افزایش نرخ سوخت، بعنوان یارانه خرید اتوبوس نو به شهرداری ها و شركت های حمل و نقل و مالكان اتوبوس های قدیمی پرداخت شود تا مردم آثار نوسازی ناوگان حمل و نقل را از نزدیك ببینند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح كرد: صرف افزایش قیمت بدون توسعه حمل و نقل عمومی، باعث كاهش مصرف سوخت نخواهد شد.

1396/09/25
13:57:30
5.0 / 5
4700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک