وزیر راه:

ورود مسكن به بورس، موجب تبدیل سرمایه های مردم به مسكن می شود

ورود مسكن به بورس، موجب تبدیل سرمایه های مردم به مسكن می شود به گزارش مسكن گزین وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه ورود مسكن به بازار بورس، موجب تبدیل سرمایه های مردم به مسكن شود، اظهار داشت: البته این كار سختی است و محل به محل و ساختمان به ساختمان متفاوت می باشد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، محمد اسلامی درباب ورود مسکن به بورس اظهار داشت: مردم به علت این که ارزش پولشان را حفظ کنند آنرا به زمین و خانه تبدیل می کنند و این امر موجب افزایش قیمت ها می شود. ورود مسکن به بازار بورس موجب می شود تا سرمایه های مردم بوسیله بورس تبدیل به مسکن شود، البته این کار سختی است و محل به محل و ساختمان به ساختمان متفاوت می باشد.
وی با بیان این که این طرح، پروژه محور است، اضافه کرد: نخستین بار نیز خود معاونت بورس این مساله را بیان کرد و مقرر است ساز و کار آن بوسیله بورس مشخص شود این امر می تواند نقدینگی را در اختیار ساخت و ساز مسکن قرار دهد.
اسلامی با بیان این که در بخش مسکن سه مبادرت به شکل همزمان انجام می شود، در اینباره توضیح داد: نخستین اقدام شناسایی کسانی است که فاقد مسکن هستند، در مرحله اول، ثبت نام به اندازه زمینی که پیش بینی کرده بودیم انجام شد. در بعضی مناطق در عرض یک ربع سایت بسته شد. در مرحله دوم این نقص را برطرف کرده و ثبت نام به شکل باز انجام شد که در این مرحله یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام کردند، پس از انجام غربالگری ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند و تمام این افراد خانه دار خواهند شد.
وی اضافه کرد: کار دوم، راه اندازی سامانه جامع املاک و اسکان است که در بهمن ماه سال قبل از آن رونمایی گردید و آنرا در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دادیم، این سازمان می تواند پس از رفع مشکلات موجود قانون مالیات از خانه های خالی را اجرایی کند که این امر به تحریک بازار و افزایش عرضه کمک می نماید.
اسلامی با اشاره به سومین اقدام در حوزه مسکن اظهار داشت: اقدام سوم که مکمل دو اقدام قبلی به حساب می آید، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و شهروندان در ساخت مسکن می باشد. به این شکل که هر شخص زمین یا خانه نیمه کاره دارد، می تواند در طرح اقدام ملی مشارکت کند. خوشبختانه در بعضی استانها استقبال خوبی از این مساله شده است.
وی درباره تسهیلات بانکی نیز توضیح داد و اظهار داشت: برمبنای ابلاغ بانک مرکزی، بانک ها موظفند ۲۰ درصد سقف تسهیلات را به سازنده ارائه نمایند. بر این اساس، سازنده ۸۰ درصد پول مورد نیاز ساخت و ساز را دریافت می کند و مجتمع های ساخته شده، قابل فروش به متقاضیان است. بدین سان یک جریان مولد برای ساخت مسکن به وجود آمده که باید پایدار شود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این که این پروژه مربوط به دهک های یک تا ۷ است، اشاره کرد: ساخت انواع خانه در این پروژه تعریف شده و برای دهک های یک و دو نیز با تمام سازمان های حمایتی تفاهم نامه امضا کرده ایم و ساخت ۲۰۰ هزار واحد برای این دهک ها هدف گذاری شده است. شناسایی این افراد شروع شده و وام های کم بهره و بلاعوض در اختیار آنها گذاشته می شود تا بتوانند خانه دار شوند.
اسلامی با بیان این که برای حاشیه نشینان همه شهرها، برنامه بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار داده ایم، اشاره کرد: در این راه مشکلاتی درباب مالکیت و هویت وجود دارد که ابتدا باید افراد ساکن در محل تعیین هویت شوند. بحث دوم مالکیت است که باید بتوانیم در این خصوص تعیین وضعیت نماییم و این کار با کمک استانداری ها انجام می شود.
وی با اشاره به این که در ۳ استان که وضعیت بحرانی دارند این کار به خوبی انجام می شود، اشاره کرد: در استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان، کار بازآفرینی شهری به خوبی پیش می رود. قسمتی از بافت های غیر رسمی نیز جدید است و برای این موارد نیز برنامه داریم.
اسلامی در پاسخ به این سؤال که واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی چه زمانی به متقاضیان تحویل داده می شود، عنوان کرد: تحویل مسکن ملی در استان هایی که زودتر کار را شروع کردند از تیر ماه آغاز می شود و در همین ماه ثبت نام کنندگان را به پروژه ها معرفی می نماییم یا زمین در اختیارشان قرار می دهیم. این پروسه هر ماه تکرار می شود.
وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن مهر نیز اظهار داشت: در طول این مدت بیش از ۲۰۰ هزار مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده شده، ۱۲۰ هزار واحد آماده است و به زودی تحویل می شود. حدود ۶۷ هزار واحد نیز در حال تکمیل است و تا پیش از اختتام امسال، کار ساخت این تعداد نیز تمام می شود.
وی اضافه کرد: بقیه هم مواردی است که در محاکم قضائی، دعوای حقوقی دارد و از دادستان کل درخواست کرده ایم برای این موارد، شورای قضائی خاص تشکیل دهند، از وزارت تعاون هم خواسته ایم که ادارات کل تعاون در این امر مشارکت کنند و اداره های راه شهرسازی نیز کمک کنند تا هر چه زودتر این دعوا برطرف شود برای اینکه تا زمانی که این مساله حل نشود نمی توان کاری از پیش برد.


منبع:

1399/03/21
21:03:47
5.0 / 5
2818
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک