روایت وزیر كشور از تصمیمات كمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت كرونا

روایت وزیر كشور از تصمیمات كمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت كرونا به گزارش مسكن گزین وزیر كشور تصریح كرد در كنار بازفعالیتها و بازگشایی ها باید اطلاع رسانی، آموزش و تبلیغات لازم درمورد كرونا بخصوص از جانب صداو سیما قویا پیگیری و حس نشود كه شرایط و وضعیت كشور عادی شده است.


به گزارش مسکن گزین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه بیست و دومین نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا با اشاره به اینکه مهمترین مبحث مطرح شده در این نشست ابراز نگرانی وزارت بهداشت از عدم رعایت قابل قبول پروتکل ها و دستورالعمل ها بود، اظهار نمود: نخستین رکن تصمیماتی که در این کمیته بررسی و در ستاد مبارزه با کرونا تصویب می شود، این است که در همه بازفعالیتها و بازگشایی ها، پروتکل های بهداشتی به صورت کامل رعایت شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه گزارش امروز وزارت بهداشت نشان داده است که در بعضی از مناطق، شهرها، مشاغل و حوزه های فعالیتی بیشتر از ۷۰ درصد کاهش در رعایت پروتکل های بهداشتی اعلامی از جانب وزارت بهداشت را داشته ایم و این مساله واقعا برای مردم خطرناک می باشد، اظهار داشت: مردم عزیز بدانند در حال ایجاد شرایط مسالمت آمیزی با معیشت، زندگی و سلامت هستیم، اگر صرفا به مبحث سلامت دقت کنیم نباید این بازگشایی ها صورت گیرد اما باید زندگی مردم جاری و فعالیت ها هم صورت گیرد، به دنبال یافتن نقطه تعالی هستیم که عمود و ثقل این نقطه تعادلی مردم و رعایت پروتکل ها است.

رحمانی فضلی در همین راستا با اشاره به اینکه در این نشست با حضور دادستان کل کشور تصمیم گرفته شد که در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از همه ظرفیتهای قانونی مصوب ستاد مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی و اختیارات و ظرفیتهای قانونی دادستانی کل استفاده و با این موارد برخورد قانونی شود، خاطرنشان کرد: اگر نهاد، پاساژ، مسجد و یا هر شغل و مکانی این پروتکل ها را رعایت نکند، بعد از تذکر، بسته خواهد شد و محدودیت ها مجدد اعمال خواهد شد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در ۶ استان شرایط خاص برقرار است، اظهار داشت: در آمار و ارقام کلی ای که هر روز اطلاع رسانی می شود، یک علت روند افزایشی مبتلایان به علت افزایش میزان تست و غربالگری است و آن بخش از افزایش آمار که مربوط به افزایش تست است خوب است چون که شناسایی در مراحل اولیه صورت می گیرد و امکان درمان و مراقبت هم راحتتر می شود.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه، اما در آمار بستری شدگان و فوتی ها هم مقداری افزایش داشتیم، عنوان کرد: در ایام گذشته آمار به تعداد ۳۰-۳۴ فوتی هم رسیده بود که حالا باردیگر به تعداد ۶۵-۷۰ بازگشته و باعث دغدغه هایی شده است البته در کنار آن؛ تجربه، امکانات و تجهیزات خیلی خوب شده است اما همه این موارد بازهم مستلزم رعایت مردم است.

وزیر کشور در مورد تصمیم گیری های امروز کمیته امنیتی، اجتماعی، انتظامی که بعد از تصویب در ستاد ملی مدیریت کرونا، اجرا می گردد اظهار داشت: مقرر شد وزارت بهداشت به همه بخش ها اعم دولتی، عمومی و بخش خصوصی ابلاغ کند که دستورالعمل اجرایی همزیستی مسالمت آمیز بین کرونا و فعالیت شان را تنظیم و به کمیته مذکور ارائه نمایند تا بررسی و تصویب و ابلاغ شود تا هر دستگاهی حوزه نفوذ خویش را کاملا مدیریت کند.

دکتر رحمانی فضلی همینطور اشاره کرد: در جلسه امروز مصوب شد که در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، نمایشگاههای تخصصی فقط با دعوت از افراد خاص، بدون بازدیدکننده عمومی و رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی شود.

وی درمورد بازگشایی تالارها، مراسم ترحیم و قهوه خانه ها اظهار داشت: در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا، با کاهش ظرفیت این بخش ها، در شهرهای سفید اجازه فعالیت داده می شود اما در شهرهای زرد منتظر نتایج اقدامات در این شهرها خواهیم بود و این امر همچنان در شهرهای قرمز ممنوع می باشد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه مساله رعایت پروتکل های بهداشتی در زندان ها یکی از موضوعات مهمی است که برای چندمین بار در این کمیته عنوان شد، اظهار داشت: در این نشست مقرر شد در زندانها با همکاری وزارت بهداشت و رعایت پروتکلها و همینطور فصل الخطاب بودن نظرات وزارت بهداشت، با عنایت به این که زندانی ها، زندانها و استانها دارای شرایط مختلفی هستند، قوه قضاییه بتواند تصمیم گیری کند و در هرحال نظارت وزارت بهداشت برای ما اصل است.

وزیرکشور درمورد برگزاری سفرهای راهیان نور اظهار داشت: مقرر شد در مناطق سفید و زرد با رعایت پروتکلها به برگزاری برنامه های راهیان نور اجازه داده شود چون که نسبت به سازمان متولی راهیان نور که عمدتاً بسیج است و ناوگان حمل و نقل و محل اقامت که تحت نظارت بسیج است، اطمینان کافی در زمینه رعایت دقیق پروتکل ها وجود دارد.

رحمانی فضلی در مورد اجازه ورود به گردشگر های خارجی هم اظهار داشت: این مورد در کمیته عنوان شد و بر مبنای ملاحظاتی که وزارت خارجه و وزارت بهداشت در این حوزه داشتند، مقرر شد در اواخر تیرماه باردیگر این مورد بررسی و تصمیم گیری شود.

وزیر کشور همینطور یادآوری کرد: تصمیمات کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی پیشنهاداتی است که بررسی شده و برای تصویب به ستاد ملی مبارزه با کرونا عرضه می شود.

وزیر کشور در مورد اجرای طرح ترافیک و تصمیم گیری در این خصوص اظهار داشت: در مبحث اجرای طرح ترافیک قبلا در سه مرحله تصمیم گیری و مقرر شده است که شهرداری ها، اتحادیه تاکسیرانی، اتوبوس رانی و مترو پروتکلها را به صورت دقیق رعایت نمایند. در انتها این هفته هم بر مبنای بررسی های دقیق، روش اجرای طرح ترافیک ارزیابی می شود و البته باید کمک نماییم تا امورات مردم هم حل و فصل شود.

وی ادامه داد: در مقاطعی که طرح ترافیک اجرا نمی شد، ترافیک بسیار شدیدی در نقاط مرکزی شهر داشتیم که باعث می شد تا سرویس اتوبوسرانی نتواند به خوبی از ظرفیت خود استفاده نماید که با اجرای طرح ترافیک شرایط روان تر و مناسب تر شده است. البته دغدغه هایی کماکان وجود دارد که شهرداری ها موظف به رفع آنها هستند و درصورتی که موفق به رفع این مسائل نشوند، تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد شد.

وزیر کشور تصریح کرد: اطلاع رسانی، آموزش و تبلیغات لازم بخصوص از جانب صداو سیما با توجه اقداماتی که تابحال انجام شده است، باید قویا پیگیری شود و این روند در کنار بازفعالیتها و بازگشایی ها، باید روندی رو به افزایش باشد و نباید حس شود که شرایط و وضعیت کشور عادی شده است.

وزیر کشور در انتها خاطرنشان کرد: ما شرایط را متعادل می نماییم تا زندگی مردم، معیشت و درمان را بتوانیم دنبال نماییم. توفیقاتی خوبی هم در این حوزه داشتیم که امیدواریم با رعایت کامل این مورد از جانب مردم و نظارت دقیق وزارت بهداشت و دستگاههای اجرایی و فعالیت خوب رسانه ها ازجمله صدا و سیما، موفقیت های بیشتری برای کشور در این حوزه داشته باشیم.

گفتنی است، در جلسه امروز کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا؛ دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با تاکید بر اینکه هیچ راهکاری غیر از رعایت اصول بهداشتی در مبارزه با کرونا وجود ندارد، نسبت به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور اخطار داد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی کشور با اشاره به اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به طرز محسوسی کاهش یافته است؛ اظهار داشت: برای عبور از بحران کرونا نیازمند رعایت دقیق و کامل پروتکل های بهداشتی در کشور هستیم و نباید با نرمال سازی، زمینه شیوع باردیگر این بیماری را فراهم سازیم.
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه آمارها گویای آن می باشد که وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در همه جای کشور تنزل داشته است؛ اظهار داشت: طبیعی است که با کاهش رعایت اصول بهداشتی، شیوع بیماری باردیگر گسترش یابد.

وی درهمین خصوص خاطرنشان کرد که تنها راهکار مبارزه با کرونا، رعایت مسائل بهداشتی است و برای همین باید این مورد را جدی تر از همیشه دنبال نماییم.

دکتر رئیسی در بخش دیگری از صحبت هایش به عرضه آماری در مورد میزان رعایت اصول بهداشتی در بخش های مختلف، صنوف و واحدها اشاره نمود و اظهار داشت: مساجد و نمازهای جمعه بیشترین رعایت مسائل بهداشتی را داشتند و در مقابل واحدهای عرضه دهنده بعضی از خدمات عمومی کمترین رعایت را داشتند که باید هشدارهای لازم به این صنوف جهت رعایت اصول بهداشتی داده شود.



1399/03/21
11:53:40
5.0 / 5
2478
تگهای خبر: آمار , امنیت , تخصص , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک