توقع از جاده ای كه بهسازی نشد

دغدغه ایمنی راه های سمنان، محوری كه مسیر تردد میلیون ها زائر است

دغدغه ایمنی راه های سمنان، محوری كه مسیر تردد میلیون ها زائر است به گزارش مسكن گزین استان سمنان در آستانه نوروز خویش را آماده پذیرایی از میلیون ها زائر رضوی می كند، این در شرایطی است كه كنترل ترافیك و ایمن سازی جاده هایش هنوز جای كار جدی داشته و در این بخش چالش هایی وجود دارد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- محمدحسین عابدی: استان سمنان را دیار دار المرحمه می نامند و به نامش سكه ای هم ضرب كرده اند چراكه مردمانش در میزبانی و پذیرایی از زائران رضوی دستی بر آتش دارند و به واسطه مرحمتی كه به زائران امام مهربانی ها می كردند، سمنانی ها هم به افتخار خادمی آقا علی بن موسی الرضا (ع) نائل آمده اند.
۲۰ میلیون زائر سالانه از جاده های استان سمنان عبور می كنند، این آمار برای استانی كه سرجمع ۷۰۳ هزار نفر جمعیت دارد بسیار چشمگیر است. دلیل این امر هم قرارگیری دیار قومس بر سر چهارراه شمال شرق كشور و همینطور كریدور حرم تا حرم به حساب می آید. مسیری جذاب برای عاشقان خاندان (ع) اما خطرناك برای رانندگانی كه با آن آشنا نیستند.
قرارگیری ۶۴ درصد از مسیر تهران-مشهد در استان سمنان
یك هزار كیلومتر مسافت تهران تا مشهد است كه ۶۴۰ كیلومتر یعنی ۶۴ درصد آن در استان سمنان واقع شده است. این نشان داده است كه قومسی ها نقش مهمی در میزبانی از زائران و مسافران بین پایتخت كشور و پایتخت معنوی ایران دارند اما نكته حائز اهمیت این است كه ۸۰ تا ۸۵ درصد از این ۶۴۰ كیلومتر در لبه نواحی كویری واقع شده و این به آن معنا است كه هیچ جاذبه بصری ویژه ای در این راه ها وجود ندارد. مسافتی طولانی، خسته كننده، بدون جلوه های بصری و سرسبزی، به شدت خواب آور و همینطور به واسطه فاصله دور بین شهرها ملال آور.
استان سمنان دارای ۲۰ نقطه شهری است كه ۱۴ نقطه آن با جاده تهران-مشهد به شكلی تلاقی دارند، شهرهایی مانند گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود و … كه اگر ۶۴۰ كیلومتر مسیر اصلی استان سمنان را به این تعداد شهر تقسیم نماییم، تقریباً هر ۴۵ كیلومتر یك مرتبه رانندگان وسایل نقلیه به یك شهر می رسند.
این عدد شاید چشمگیر نباشد اما وقتی آنرا با كریدور مازندران مقایسه می نماییم درمی یابیم كه فاصله بین شهرهای استان سمنان ۲۵ برابر شهرهای مازندران و هشت برابر شهرهای خوزستان است.
كویری بودن، فقدان جاذبه چشم نواز و فاصله زیاد بین شهرها سبب تصادفات جاده ای ناگواری در استان سمنان می شود كه جان خیلی از هم وطنانمان را متأسفانه می گیرد. نكته دیگر درباره محور استان سمنان این است كه این جاده دارای سه پیك ترافیكی است.

ترافیك در پیك تردد نوروزی
محمدرضا صادقی بازنشسته اداره كل راه و ترابری استان سمنان دراین باره به خبرنگار مهر می گوید: در محور تهران-مشهد همیشه ترافیك وجود دارد اما سه مقطع از سال است كه به آنها لقب پیك تردد را می دهیم. این سه مقطع نوروز، اواخر تعطیلات تابستانی و محرم و اربعین هستند كه محور تهران-مشهد دارای بالاترین ترافیك است. هرچند ایام دیگری هم وجود دارند كه ترافیك در آنها زیاد می شود مانند ولادت باسعادت امام رضا (ع) و نبی مكرم اسلام (ص)، اما پیك تردد تنها در این سه مقطع دیده می شود كه متأسفانه بیشترین تصادفات هم در همین ایام رخ می دهد.
در سال ۹۷ چهار حادثه اتوبوس با بیشتر از ۱۵۰ زخمی و نزدیك به ۱۰ كشته رخ داده است درحالی كه در سال ۹۵ اصلاً حادثه اتوبوسی را شاهد نبودیم وی اعتقاد دارد در كنار عواملی مانند كویری بودن راه ها و فقدان جلوه های بصری، عوامل دیگری هم در تصادفات نقش دارند كه ازجمله آنها می توان به نقاط حادثه خیز جاده ها اشاره نمود هرچند تلاش مسئولان در پنج سال اخیر برای رفع نقاط حادثه خیز در سطح استان خیلی خوب بوده و ما نسبت به یك دهه پیش شاهد برطرف شدن ۹۰ درصد نقاط حادثه خیز بوده ایم اما همچنان موارد پرشماری از تصادفات وجود دارند كه در آن بنا بر تشخیص پلیس راه، جاده و در نهایت اداره كل راه و ترابری هم مقصر بوده است.
صادقی می گوید: در سال های اخیر خوشبختانه تصادفات رانندگی در سطح استان سمنان كاهش چشم گیری یافته بود و همان گونه كه بیان شد یكی از علل آن رفع غالب نقاط حادثه خیز، فرهنگ سازی، كنترل بیشتر جاده ها، نظارت راهور و… بود اما از سال قبل مجدداً آمارها در حال رشد هستند و این نگران كننده به نظر می آید.
وی ادامه می دهد: برای مثال در همین سال ۹۷ چهار حادثه اتوبوس با بیشتر از ۱۵۰ زخمی و نزدیك به ۱۰ كشته رخ داده است درحالی كه در سال ۹۵ اصلاً حادثه اتوبوسی را شاهد نبودیم و در سال پیش از آن هم فقط یك مورد واژگونی رخ داده بود و این نشان داده است ما هر میزان كه نقاط حادثه خیز را رفع نماییم بازهم نقایصی وجود دارند كه نمی توانیم بگوییم ۱۰۰ درصد در كاهش تصادفات موفق عمل كرده ایم.
ایجاد مجتمع های خدماتی«برای ایمنی راه های استان سمنان چه اقداماتی صورت گرفته است؟» در پاسخ به این امر ابتدا باید گفت این استان با چه حجمی از تردد و از كدام مسیرها روبرو است. احسان منصور كیایی مدیركل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان سمنان دراین باره به خبرنگار مهر اظهار داشت: در ۱۱ ماهه نخست سال ۹۷ میزان تردد در تمامی راه های استان ۱۲۸ میلیون و ۵۷۶ میلیون و۷۳۸ هزار مورد بوده كه از مبادی ورودی از سمت های غرب، شرق و شمال و جنوب به ثبت رسیده است.منصور كیایی اظهار داشت: ۲۲ درصد از تمام ترددهای ثبت شده استان سمنان مربوط به خودروهای سنگین هستند كه این امر نشان داده است از هر پنج خودرو در جاده های استان یكی ماشین سنگین است كه خود چالشی برای رانندگان به حساب می آید و از جانب دیگر میانگین تردد در بزرگراه امام رضا (ع) نسبت به سال قبل ۱۲ درصد افزایش داشته كه پیش بینی می شود در روزهای عید هم شاهد افزایش چشمگیر باشیم.وی با اشاره به اینكه سالانه ۲۰ میلیون زائر رضوی از استان سمنان كه جمعیتی نزدیك به ۷۰۳ هزار نفر دارد، تردد می كنند، بیان كرد: یكی از اقدامات در جهت كاهش تصادفات رانندگی ساخت واحدهای مصنوعی یا به شكلی مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی است كه در این زمینه ۲۸ باب بهره برداری شده، ۲۰ باب هم در دست ساخت است و هشت باب دیگر هم در حوزه استعلام برای ساخت قرار دارد.

بهسازی راه ها گران است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن گران خواندن بهسازی راه ها به خصوص كریدور تهران-مشهد كه سالانه میزبان میلیون ها زائر رضوی است، اظهار داشت: بهسازی راه های استان نیازمند ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار است كه صرف مسائلی چون بهسازی، رفع نقاط حادثه خیز، راه سازی و … می شود درحالی كه مگر تمام اعتبارات یك سال استان سمنان چه میزان است؟
سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان به راه های استان سمنان اختصاص یافت كه امسال هم ۴۴ میلیارد تومان به این مهم تخصیص پیداكرد قدرت الله ابك بابیان اینكه سال قبل ۷۰ میلیارد تومان با تمام مشكلات اعتباری كه با آن در سطح استان سمنان روبرو بودیم به راه های استان اختصاص دادیم، تاكید كرد: امسال هم ۴۴ میلیارد تومان به مجموعه راه های استان تخصیص پیداكرده است اما باید درمجموع گفت تفاوت ها در كسری بودجه زیاد است بااین حال خدمات رسانی به بهترین شكل انجام می شود.
راه، عامل خیلی از تصادفات است هرچند تلاش های مسئولان در سطح استان سمنان هم نباید نادیده گرفته شود اما باید پذیرفت كه نیاز اصلی این استان بهسازی راه های آن است.
اسلامی راد مدیركل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری سمنان آبان ماه ۹۷ در جریان طرح زمستانه پلیس راه با مبحث استقرار در گردنه های برف گیر جمله ای جالب را بیان كرد كه درواقع اهمیت راه را در استان سمنان نشان می دهد، وی در این مراسم اظهار داشت: «در هفت ماهه نخست سال جاری چهار هزار نفر در محورهای استان مصدوم شده اند» و این سخن اسلامی راد در حالی است كه طی ماه های نخست سال اصلاً بارش، وضعیت جوی نامناسب، لغزندگی راه و … هم وجود ندارد و در نیمه دوم سال اساساً این آمار رشد فراوانی خواهد داشت.
طرح حریم و ایمنی تدوین می شود
سید كمال الدین میر جعفریان سرپرست اداره كل راه و شهرسازی استان سمنان كه اخیرا به این سمت رسیده است هم در گفتگوی كوتاهی با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه سه هزار و ۷۰۰ كیلومتر راه در سطح استان سمنان وجود دارد كه ۶۲۰ كیلومتر آن اصلی به حساب می آید، اظهار داشت: ارزش فعلی راه های استان ۶ هزار میلیارد تومان است و باوجوداین وسعت عظیم به عقیده بنده مسئولان درزمینهٔ راه، كارنامه قابل قبولی دارند.
میر جعفریان بابیان اینكه عرضه طرح جامع حریم و ایمنی به مثابه سدی محكم در مقابل مشكلات آتی راه های استان سمنان است، اظهار داشت: بخشی از این طرح به زیباسازی بصری جاده های كویری استان اختصاص دارد كه به كاهش تصادفات جاده ای به خصوص واژگونی كه سهم عمده ای در تصادفات دارد، منجر خواهد شد.
وی اضافه كرد: وظیفه اداره كل راه استان سمنان در كنار حفظ حریم و ایمنی محورها ایجاد فضایی آرام برای مردم است این امر در سایه اقدامات پیشگیرانه و به موقع می تواند برای پیشگیری از مشكلات حقوقی و عرضه طرح جامع حریم و ایمنی مؤثر باشد.

از سوی دیگر آخرین نكته زمان بندی صحیح بازگشت است، شهرهای استان سمنان با جمعیت های ۱۲۰ هزار و ۹۰ هزار نفر هیچگاه گنجایش حضور یك میلیون مسافر در روز را ندارند بنابراین برای بازگشت از تعطیلات نوروز نباید لحظات آخر را برگزید چون كه صف های طولانی ورود به شهرها و پمپ های بنزین و دریافت خدمات كام مسافران را تلخ می كند.

1397/12/27
22:44:56
5.0 / 5
4405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک