جهرمی: همه در برابر فرصت سوزی ها مسوول هستیم

جهرمی: همه در برابر فرصت سوزی ها مسوول هستیم مسكن گزین: تهران - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه همه ما در برابر فرصت سوزی در بهره برداری از ظرفیت های تحول دیجیتال مسوول هستیم، اظهار داشت: در راه تحول دیجیتال باید تغییر دیدگاه دهیم و با مدیری كه نمی تواند، تعارفی برای جایگزینی نداریم چراكه نمی توان دید كه هر روز سهمی از ما را در بازارهای جهانی می برند.


به گزارش روز پنجشنبه ایرن از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمدجواد آذری جهرمی» در كارگاه آموزشی تحول دیجیتال ویژه مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ها و شركت های تابعه اضافه كرد: نقش تحول دیجیتال را در شرایط كنونی كشور حایز اهمیت است.
وی افزود: قبل از این نوع نگاه در وزارت ارتباطات بیشتر توسعه زیرساخت ها بود و در گذشته به خوبی انجام شد اما در عصری هستیم كه علوم بین رشته ای وسعت قابل توجهی پیدا كرده اند و استفاده از هوشمندی و فناوری اطلاعات در حوزه های مختلف چون كشاورزی، انرژی، سلامت و زندگی شهری اهمیت زیادی دارد.
آذری جهرمی با اشاره به دریاچه ارومیه اظهار داشت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از آبیاری غرقابی استفاده می گردد و برآوردهای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه كشاورزی نشان داده است كه با هوشمندسازی 35 درصد از منابع آبی این حوضه آبریز صرفه جویی می گردد یعنی 1.5 میلیارد مترمكعب یا 1.5 برابر آب موجود در دریاچه ارومیه قابل استفاده می گردد.
وی هزینه هوشمندسازی هر هكتار زمین (البته بر مبنای قیمت های قبل نوسانات اخیر ارز) بنابه گزارش پژوهشگاه فضایی 2.5 میلیون تومان در هكتار برای باغداری دانست و اظهار داشت: حالا در نظر بگیرید برای طرح نكاشت و استفاده نكردن از آب های حوضه دریاچه ارومیه چقدر هزینه می نماییم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه فناوری اطلاعات كم هزینه اما پربازده است، اضافه كرد: در این دوره از ابتدا تاكیدم بر استفاده از ارزش افزوده ناشی از فناوری اطلاعات و تولید اشتغال های مبتنی بر آن بوده است.
وی با تاكید بر لزوم توجه به ظرفیت بازار در اقتصاد دیجیتال، خاطرنشان كرد: اكنون كه اسنپ و تپسی راه اندازی شده همه بدنبال راه اندازی تاكسی های اینترنتی هستند و چون رقابت سالم هم دشوار می باشد برای هم مشكل درست می كنند ازاین رو ما باید بازار را تولید و قانون مناسب تدوین نماییم تا جوانان بتوانند در آن فعالیت كنند.
آذری جهرمی اظهار داشت: با چنین ساختاری نمی توان به استقبال تحول دیجیتال رفت و باید تغییر مسیر دهیم، مسیر توسعه اقتصاد دیجیتال مجموعه ای سه ضلعی از یك نهاد توسعه ای مثل سازمان فناوری اطلاعات است كه اساسنامه آنرا تغییر دادیم همینطور یك نهاد آموزشی به نام دانشكده پست و مخابرات كه البته در گذشته وظیفه آن ارتقای مدرك تحصیلی كاركنان بود كه ساختار آن هم در حال تغییر است و به سمت یك نهاد آموزشی و مهارتی در حوزه اقتصاد دیجیتال پیش می رود و ضلع سوم هم یك نهاد تامین مالی بنام پست بانك است كه از انها خواستیم كه در تولید تغییرات تسریع كنند.
وی اضافه كرد: تغییر ساختار اولین اقدامی بود كه در راه تحول دیجیتال انجام شد و همزمان با انجام تغییرات، مقاومت ها هم آغاز شد كه البته طبیعی است اما از آنجایی كه بدنه باید كار را پیش ببرد ازاین رو نیاز به ارتقای دانش، احساس شد كه این دوره هم بر همین مبنا تشكیل شده تا همه ببینند كه حرف ما و شعارهای دولت به سمت كجاست و فرصت های فضای مجازی چیست و چقدر از آن بهره می ببریم.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه امروز همه ما مسوولیت داریم كه در راه اقتصاد دیجیتال حركت و نوع نگاه مان را به اكوسیستم تغییر دهیم، اظهار داشت: اگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شركت ارتباطات زیرساخت و شركت پست تنها نگاه شان به تامین منابع اقتصادی خود باشد ضررها و عقب ماندگی هایی برای كشور به همراه دارد.
وی با اشاره به مسوولیت همگی در برابر فرصت های پیش روی، اضافه كرد: مسوولیت فقط در زمان خرابكاری ها نیست بلكه در برابر فرصت سوزی ها مسوول هستیم و باید نسبت به آن حساس باشیم.
اذری جهرمی درك فضا و مسیر حركتی در تحول دیجیتال را حایز اهمیت دانست و تصریح كرد: پس از تولید زیرساخت های شبكه ملی اطلاعات امروز باید به لایه خدمات این شبكه توجه نماییم.
آذری جهرمی از بررسی سند تحول دیجیتال از منظر سایر حوزه ها چون اقتصاد، فرهنگ و اجتماع اطلاع داد و اظهار داشت: لازم است فضای جدیدی را بسازیم و همه كم یا زیاد در این مسیر مسوولیت داریم تا با تغییرات ساختاری جدید، سهل تر حركت نماییم.
اقتصام**9132**1440


1397/07/26
18:36:40
5.0 / 5
4337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک