مدیرعامل رجا در پاسخ به ایرنا

وابستگی خارجی در تولید واگن غیرخودكشش از 20 درصد كمتر شد

وابستگی خارجی در تولید واگن غیرخودكشش از 20 درصد كمتر شد مسكن گزین: تهران- مدیرعامل شركت حمل و نقل شركت ریلی رجا اظهار داشت: اكنون در تولید واگن های غیرخودكشش كمتر از 20 درصد وابستگی به خارج از كشور وجود دارد.


«محمد رجبی» عصر یكشنبه در حاشیه آیین شروع به كار شركت «نوین صنعت رجا» در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: در تولید واگن، وابستگی ها به خارج متناسب با نوع واگن ها متفاوت می باشد.
به گفته این مسوول، در انواع خودكشش كه بیشتر واگن های پرسرعت كشور را تشكیل می دهد، بیشترین میزان وابستگی به خارج وجود دارد و شركت های نظیر «زیمنس» آلمان تامین كنندگان اصلی قطعات آن به حساب می آید.
وی افزود: در این زمینه هر چند وابستگی ها را به حداقل رسانده ایم اما هنوز به معنای خودكفایی نیست.
«برای نمونه بیش از 10 سال است سیستم ترمز واگن ها در داخل كشور تولید می گردد كه البته به ارتقا نیاز دارد».
وی خاطرنشان كرد: در فضای رقابتی حمل و نقل نیازمند ارتقای خدماتیم كه بدون بهره مندی از تسهیلات مالی با نرخ بهره كم امكانپذیر نیست.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، به ماشین ریلی فاقد كشنده كه برای حمل بار یا مسافر با یك لكوموتیو كشیده می گردد و قابلیت اتصال و انفصال برای تشكیل و تفكیك قطار را داشته باشد، واگن گفته می گردد.
واگن خودكشش ریلی نوعی از واگن است كه تجهیزات مربوطه خودكشش شامل موتور، سیستم انتقال قدرت و مدار كنترل دستی یا ریموت را دارد.
ناوگان مسافری خودكشش شامل انواع ترن ست ها، ریل باس ها، ترامواها و غیره می گردد.

** قیمت بلیت قطارهای حومه ای بر پایه سال 1394 است
مدیرعامل رجا در پاسخ به پرسشی درباره قیمت بلیت قطارهای حومه ای یادآوری كرد: قیمت این بلیت ها بر پایه سال 1394 است؛ در حالیكه هزینه های عملیاتی در 2.5 سال قبل بیش از 50 درصد افزایش یافت.
رجبی افزود: قیمت بلیت ها در قطارهای حومه ای به صورت متوسط سه هزار تومان در هر 120 كیلومتر مسافت است كه ناچیز بوده و نمی تواند پوشش دهنده هزینه ها باشد.
این مسوول تصریح كرد با وجود افزایش دستكم 37 درصدی هزینه ها در بخش حمل و نقل مسافری در سال های گذشته، درآمدها به صورت تقریبی ثابت مانده است.
«در سال های گذشته بازده واگن های خودكشش این شركت بیش از 45 درصد افزایش یافت».

** نوسازی كامل 260 واگن
مدیرعامل شركت حمل و نقل شركت ریلی رجا اظهار داشت: در سال های گذشته با حمایت سازمان تامین اجتماعی 260 واگن به صورت كامل بازسازی شد كه 77 مورد آن در 2 سال قبل بود.
وی افزود: در 2 سال قبل برای نوسازی ناوگان، 400 واگن كهنه و فرسوده از دور خارج شد و با عنایت به جلساتی كه با معاون اول رییس جمهوری برگزار كردیم امیدواریم یارانه مربوط را در این زمینه دریافت نماییم.
وی همینطور از خرید 54 واگن نو از شركت های پلور سبز و واگن سازی اراك در سال های گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: در ماه های آینده 15 واگن نو به چرخه حمل و نقل رجا افزوده می گردد.
به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا، شانزدهم مردادماه مدیر عامل شركت حمل و نقل ریلی رجا اظهار داشت: همه واگن های مسافری شركت رجا با عمر بیش از 30 سال در یك برنامه مدون در چرخه بازسازی و تعمیر اساسی قرار دارند.
به گفته رجبی، سال گذشته 39 دستگاه واگن تولید داخل به ناوگان این شركت اضافه گردید و مقرر است تا یك ماه آینده 11 دستگاه واگن مسافری جدید ساخت شركت واگن پارس تحویل رجا شود.
حمایت از خودكفایی در تولید و توانمندسازی همه بخش های راهبردی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است كه در سال 1392 ابلاغ گردید.
پس از آن، سال 1395 از جانب رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 هم «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از كالای ایرانی» اعلام نمودند.
دولت هم در بخشنامه ای، همه دستگاه های دولتی را از خرید كالاهای خارجی كه مشابه خارجی دارند، منع كرد.
اكنون حدود 2200 واگن مسافری 11 شركت ریلی در 13هزار كیلومتر از خطوط ریلی كشور سیر می كند و سالیانه بیش از 25میلیون مسافر با این قطارها در مسیرهای مختلف جابجا می شوند.
طبق برنامه ششم توسعه، باید در شبكه ریلی كشور سهم جابجایی بار 30درصد و مسافر 20درصد افزوده شود؛ به شكلی كه در سال 1400 آمار مسافر جابجا شده با قطار باید به 103میلیون نفر برسد كه سهم قطارهای حومه ای 51 میلیون و قطارهای بین شهری 52 میلیون نفر خواهد بود.

اقتصام*3065*3061*1961*


1397/05/28
00:11:47
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: بازسازی , تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک