در گفتگو با مهر اعلام شد؛

حباب قیمت لاستیك تركید، كاهش ۸۰۰ هزار تومانی لاستیك كامیون

حباب قیمت لاستیك تركید، كاهش ۸۰۰ هزار تومانی لاستیك كامیون مسكن گزین: رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی حمل و نقل بار از كاهش ۸۰۰ هزار تومانی قیمت لاستیك از جفتی ۳ میلیون به ۲.۲ میلیون تومان در بازار آزاد از زمان اجرای طرح فروش به نرخ دولتی، اطلاع داد.محمد خانبلوكی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره اعتراضات كامیونداران حامل مواد سوختی اظهار داشت: طی دو سه روز اخیر كامیون های سوختی در انبار نفت شهرهای شمالی كشور حاضر شده اند تا بنزین را به مخازن منتقل كنند.
وی با اشاره به اینكه بر خلاف تبلیغاتی كه برخی رسانه های معاند انجام می دهند، اعتراضات كامیونداران به صورت كامل به اتمام رسیده است، اضافه كرد: هم اكنون برای تأمین بنزین شهرهای شمالی هیچ مشكلی نداریم.
رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی حمل و نقل بار كشور درباره حل مشكلات رانندگان كامیون در زمینه تأمین لاستیك و قطعات یدكی اظهار نمود: در سطح كشور با همكاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایانه های بار، حواله لاستیك توزیع می گردد و مشكل تهیه لاستیك تا حدود زیادی برطرف شده است.
وی افزود: هم اكنون در پایانه های بار حواله فروش لاستیك به نرخ دولتی به هر كامیونداری معادل حداكثر ۲ جفت لاستیك داده می شود و رانندگان می توانند با استفاده از این حواله ها، به نمایندگی های فروش كارخانه های تولیدكننده مراجعه نموده و لاستیك وسلیه نقلیه خویش را دریافت نمایند.
این فعال صنفی صنعت حمل و نقل با اشاره به اینكه كانون سراسری انجمن های صنفی حمل و نقل بار، انجمن های زیرمجموعه خویش را از ورود به خرید و فروش لاستیك منع كرده است، خاطرنشان كرد: انجمن های صنفی رانندگان موظف می باشند صرفا به كامیونداران معرفی نامه ای در خصوص اینكه راننده دارای كارت هوشمند سوخت معتبر است، عرضه بدهند تا رانندگان با استفاده از این معرفی نامه به نمایندگی تولیدكنندگان لاستیك رجوع كنند.
وی تاكید كرد: متأسفانه برخی نمایندگی های فروش تولیدكنندگان داخلی لاستیك رفتار مناسبی با رانندگان در توزیع ندارند و همچنان به احتكار لاستیك ها یا عدم عرضه لاستیك در برابر حواله ادامه می دهند كه این موارد را به دستگاه های مربوطه در زمینه برخورد با احتكار چه در بخش های دولتی و چه نهادهای نظارتی گوشزد كردیم و مقرر است تا آخر این هفته به تخلفات واحدهای صنفی گزارش شده، رسیدگی شود.
خانبلوكی با اشاره به اینكه با اجرای طرح فروش لاستیك به كامیونداران با نرخ دولتی، حباب قیمت لاستیك تركید، خاطرنشان كرد: هم اكنون به كامیوندارانی كه معرفی نامه از انجمن های صنفی حمل و نقل جاده ای دارند، لاستیك با قیمت هر جفت ۲ میلیون به فروش می رسد كه سبب شده تا لاستیك خودروهای باری سنگین در بازار آزاد جفتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش برسد؛ در حالیكه تا قبل از آغاز اجرای این طرح، لاستیك كامیون به جفتی ۳ میلیون تومان رسیده بود كه نشان داده است حباب قیمت لاستیك ۸۰۰ هزار تومان كاهش یافته است.
وی افزود: با اجرای طرح فروش لاستیك به نرخ دولتی، خیلی از اصناف و فروشندگان لاستیك كه مبادرت به احتكار آن كرده بودند، از بیم آنكه قیمت لاستیك باز هم كمتر شود، انبارها را باز كرده و مبادرت به فروش لاستیك ها كرده اند. قبلا فرق بازار آزاد با قیمت مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت برای كارخانه های تولیدكننده لاستیك خودروهای سنگین، تا یك میلیون تومان بود كه این تفاوت به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. حتی قیمت لاستیك خارجی هم كاهش یافته و تفاوت قیمت آن با لاستیك داخلی تنها بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است.
رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی حمل و نقل بار در پاسخ به این پرسش كه آیا از زمان آغاز فروش لاستیك به نرخ مصوب دولتی، مبحث خرید و فروش حواله هم رونق گرفته است یا خیر؟ اظهار داشت: با عنایت به اینكه تفاوت قیمت لاستیك دولتی و آزاد به حداقل رسیده، خرید و فروش حواله لاستیك دولتی به صرفه نیست چون سهمیه رانندگان كم است و به هر كامیوندار، حواله حداكثر ۲ جفت لاستیك داده می شود تا بتواند نیاز حداقلی خویش را برطرف كند. ازاین رو احتمال سفته بازی حواله جات لاستیك در بازار سیاه وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه اجرای این طرح در بلندمدت پاسخگو نیست، اضافه كرد: در جلسه ای كه با نمایندگان دولت و مجلس به تازگی برگزار كردیم، به این نتیجه رسیدیم كه با عنایت به پایین بودن میزان تولید داخل در زمینه لاستیك، برای آنكه مجددا شاهد بازگشت قیمت ها به پیش از اجرای این طرح باشیم، باید سریعا دولت مبحث پشتیبانی از واردات لاستیك را در دستور كار قرار دهد.

1397/05/11
23:53:50
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: تولید , جاده , حمل و نقل , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک