استاندار خراسان جنوبی: از همه رویكردهای مرز استفاده گردد

استاندار خراسان جنوبی: از همه رویكردهای مرز استفاده گردد مسكن گزین: بیرجند - استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: مرز ظرفیتی است كه باید از همه رویكردهای آن به نحو شایسته استفاده گردد.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا محمدمهدی مروج الشریعه عصر یكشنبه در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی خراسان جنوبی كه با حضور معاون وزیر كشور در پایانه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه برگزار گردید اضافه كرد: مرز واجد 2 پتانسیل اساسی است و رویكرد اقتصادی و امنیتی را در بر دارد كه منافع ملی كشور اجازه نخواهد داد هیچ كدام از این 2 ظرفیت فدای دیگری شود.
وی بیان كرد: مدیران استانی ذهن مدیران ارشد كشور را كه وارد استان می شوند به مسائل كلان جلب كنند تا از این ظرفیت ها استفاده گردد.
وی اظهار داشت: از سال 1386 تا 1396 فقط 21 میلیارد و 700 میلیون تومان برای ساماندهی امور زیرساختی و امنیت شرق كشور در برش این استان استفاده شده كه این عدد مناسب خراسان جنوبی نبوده و حداقل باید در این مدت 100 میلیارد تومان استفاده می شد و جاده های مرزی و امنیتی ما مناسب تر می بود.
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی تصریح كرد: جانمایی پایانه مرزی ماهیرود در زمان انتخاب باید بیشتر مورد دقت قرار می گرفت، پیمایش اقلیمی صورت می گرفت و با سازمان هواشناسی منطقه هماهنگی می شد تا از این شرایط سنگین كاری كه در نقطه تونل باد است، خارج می شد.
وی اظهار داشت: در مورد جاده فراه (افغانستان) سال قبل 10 میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه اختصاص یافت و امسال هم بودجه خوبی برای آن پیش بینی شده كه اگر 35 كیلومتر نهایی این جاده به طور كامل زیرسازی شود پروژه باارزشی است.
مروج الشریعه اضافه كرد: با تكمیل جاده یادشده می توانیم در شرایطی كه اوضاع اجتماعی، سیاسی و امنیتی فراه اجازه دهد، كامیون های ما به شكل ترانزیت بین الملل تا اعماق این استان رفته و با مركز فراه ارتباط پیدا می كنند.
وی تصریح كرد: ضعفا در اقتصاد مرز پایمال اند و غرفه دار، پیله ور و مرزنشین با این حجم صادرات از خیلی از امتیازات كشوری محروم هستند.
وی با تاكید بر اینكه باید در بسته های تشویقی برای این بخش از فعالان مرز سهمی لحاظ شود اظهار داشت: سال قبل بیش از پنج میلیارد تومان فقط برای تكمیل زیرساخت برق رسانی ماهیرود اختصاص داده شد كه با 45 درصد تخصیص 2، 2 میلیارد تومان پرداخت شده و 200 میلیون تومان برای تكمیل بخش دیگری از زیرساخت آن همچون آب با 100 درصد تخصیص پرداخت گردید.
استاندار خراسان جنوبی اضافه كرد: امسال در كمیته برنامه ریزی شهرستان 400 میلیون تومان برای تكمیل برق اختصاص دادیم و زیرساخت های منطقه ماهیرود با عنایت به اینكه در گذشته و پیش از تقسیم استان بعنوان معابر مهم مرزی ایران با كشور افغانستان بوده، مهم می باشد.
وی اظهار داشت: معبر گمركی یزدان از موفق ترین و باارزش ترین معبر مرزی با افغانستان بوده كه بازارچه به تنهایی بیش از 100 میلیون دلار صادارت كالا در 14 سال قبل داشته است.
پایانه مرزی ماهیرود در شهرستان سربیشه و مرز مشترك دو كشور ایران و افغانستان قرار دارد.
این پایانه در فاصله 135 كیلومتری شهر سربیشه، 200 كیلومتری بیرجند، 120 كیلومتری شهر فراه افغانستان و 1200 كیلومتری بندر چابهار در جنوب شرق ایران قرار دارد.
پایانه ماهیرود بعنوان مهم ترین، ایمن ترین و اقتصادی ترین مسیر ترانزیتی محور شرق از آب های گرم خلیج فارس به استانهای فراه (غرب)، قندهار (جنوب) و كابل (شرق) افغانستان است.
'بابك دین پرست' معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر كشور به همراه استاندار خراسان جنوبی امروز (یكشنبه) از بازارچه مرزی، پایانه مرزی و منطقه ویزه اقتصادی ماهیرود بازدید نمودند.
استان خراسان جنوبی 11 شهرستان و 460 كیلومتر مرز مشترك با افغانستان دارد.
7559*3028


1397/04/10
23:19:37
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: جاده , راه , زیرساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک