معاون وزیر راه خبر داد؛

زمان بهره برداری از آزادراه تهران شمال

زمان بهره برداری از آزادراه تهران شمال به گزارش مسكن گزین مدیر عامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل اظهار داشت: احتمال می دهیم آزاد راه تهران شمال تا آخر تابستان تكمیل نشود و بهره برداری از آن به انتهای آبان ماه امسال موكول گردد.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، خیرالله خادمی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت راه آهن قزوین – رشت اظهار داشت: زیرسازی این مسیر به اتمام رسیده و تمام مسیر ریلی تا ایستگاه راه آهن رشت، آماده شده است. تنها ۳.۵ كیلومتر از ریل گذاری این محور باقی مانده است.
وی اضافه كرد: كارهای تكمیلی مانند جوشكاری ریل و تنظیم خط همزمان با ریل گذاری انجام می گردد و به جهت اینكه سرعت كار افزایش یابد، دو دستگاه زیركوب ریل و تنظیم كننده ریل را وارد كردیم تا فرآیند زیركوبی تسریع شود.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور در مورد انجام تست های سرد و گرم راه آهن قزوین – رشت تصریح كرد: تست گرم همزمان با جوشكاری ها انجام می گردد اما تست سرد بعد از اتمام ساخت مسیر صورت خواهد گرفت.
خادمی درمورد افتتاح این راه آهن خاطرنشان كرد: قرار بود در انتهای تابستان، راه آهن قزوین – رشت افتتاح شود اما از آنجایی كه پروژه در قانون بودجه امسال به شركت راه آهن واگذار شد، پیمانكاران برای تسویه هزینه های خود میان شركت ساخت و شركت راه آهن دچار بلاتكلیفی هستند كه بنابراین كار كند پیش می رود. ما هم آمادگی داریم تا پروژه را طبق دستور دولت به شركت راه آهن واگذار نماییم اما اگر قرار باشد با همین روند فعلی كه پروژه در اختیار شركت ساخت است، ادامه یابد راه آهن قزوین – رشت تا آخر تابستان به اتمام می رسد.
معاون وزیر راه علت تغییر كارفرمای پروژه از شركت ساخت به شركت راه آهن را مصوبه بودجه ۹۷ عنوان و تصریح كرد: در ابتدا این پروژه قرار بود مسیر قزوین – رشت- آستارا را شركت ساخت بسازد ولی در قانون بودجه امسال این دو پروژه از یكدیگر تفكیك شد و قرار شد از رشت تا آستارا را شركت راه آهن با استفاده از وام كشور جمهوری آذربایجان احداث كند. ازاین رو طرف حساب جمهوری آذربایجان، شركت راه آهن است و این دو شركت با یكدیگر قرارداد دارند ازاین رو پروژه احداث راه آهن رشت- انزلی و استارا به شركت راه آهن واگذار شده است.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور درباره آخرین وضعیت آزادراه كنارگذر جنوبی تهران، خاطرنشان كرد: این پروژه روند خوبی دارد و منابع مالی با قدرت از جانب دولت به این پروژه تزریق شد و دولت تابحال سهم ۸۰ درصدی خود از پروژه را پرداخت كرده است.
به گفته خادمی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اعلام نموده می تواند پروژه را تا آخر سال جاری تحویل دهد اما شركت ساخت، اتمام آزادراه كنارگذر جنوبی تهران را تا آخر امسال بعید می داند چون كه ساخت ۱۵۰ كیلومتر آزادراه كار بسیار بزرگی است.
وی درباره آزاد راه تهران شمال خاطرنشان كرد: برآورد ما این بود كه این طرح تا آخر امسال آماده افتتاح می گردد اما بنیاد مستضعفان بعنوان مجری پروژه اعلام می كرد كه تا آخر تابستان می تواند فاز یك آزادراه تهران- شمال را تكمیل كند كه به نظر ما احتمالاً تا آبان ماه به طول می انجامد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد پروژه ریلی چابهار-زاهدان اضافه كرد: شركت ساخت از محل منابع داخلی خود به این پروژه اعتباراتی تزریق كرده است كه این پروژه ۶۱۰ كیلومتری تابحال ۳۲.۵ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.
وی اضافه كرد: فاز یك راه آهن چابهار-زاهدان كه تا ایرانشهر احداث می گردد در اولویت پروژه های ما قرار دارد و زیرسازی این مسیر ریلی ۶۶ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است. تا آخر سال جاری هم ۲۵۰ كیلومتر از این مسیر زیرسازی شده و آماده ریل گذاری خواهد شد.
به گفته معاون وزیر راه سرمایه گذار هندی برای تأمین مالی راه آهن چابهار-زاهدان با شركت ساخت و توسعه مذاكره داشته است ولی تابحال اقدامی انجام نداده است. در مذاكرات اخیر آقای ظریف هم این مورد با طرف هندی انجام شد و قرار شد خط اعتباری تأمین مالی راه آهن چابهار-زاهدان، خرید لوكوموتیو و خرید ریل به ایران اختصاص داده شده و هندی ها با گشایش LC برای این پروژه موافقت كردند.
این مقام مسئول در مورد همكاری آستان قدس رضوی با شركت ساخت برای تأمین مالی نیمه شمالی راه آهن چابهار-سرخس خاطرنشان كرد: شركت ساخت و آستان قدس اخیراً برای پروژه راه آهن گرگان، بجنورد، مشهد به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان (۱۸.۲ میلیارد یوآن) به تفاهم رسیده اند و قرارداد تجاری آن به امضاء رسیده است. آستان قدس برای احداث این خط راه آهن با یك شركت چینی (جوین) شده كه در صورتی كه عملكرد این شركت چینی مناسب باشد، در مورد واگذاری نیمه شمالی پروژه چابهار-سرخس به این شركت تصمیم گیری خواهیم كرد.
 

1397/03/22
15:13:30
5.0 / 5
4712
تگهای خبر: توسعه , حمل و نقل , راه , راه آهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک