استاندار كرمانشاه:

فرصت توسعه به استان های مرزی داده شود

فرصت توسعه به استان های مرزی داده شود مسكن گزین: كرمانشاه- استاندار كرمانشاه با اشاره به اینكه جنگ فرصت توسعه را از استان های غرب كشور گرفت، اظهار داشت: بعد از اتمام جنگ استان های مرزی چندین سال مشغول روند بازسازی خرابی های بودند و در شرایط فعلی باید یك فرصت توسعه به این استان ها داده شود.


به گزارش مسكن گزین به نقل از ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز سه شنبه در نخستین نشست كارگروه توسعه منطقه 4 كشور به میزبانی كرمانشاه و با حضور معاون سیاسی وزارت كشور در سرسرای تدبیر استانداری، اضافه كرد: استان كرمانشاه با 371كیلومتر مرز مشترك با كشور عراق در طول هشت سال جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ بود.
وی در ادامه به تشریح برخی طرح های كلان و زیربنایی در استان پرداخت و اظهار داشت: یكی از این طرح ها، طرح گرمسیری با 60 هزار میلیارد ریال اعتبار مهمترین طرح عمرانی در دست احداث در كشور است كه در 22 بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد.
او اظهار نمود: این طرح بزرگ كه در قالب طرح مهار آب های مرزی اجرا می گردد بخشی از آب سیروان را به مناطق گرمسیری كرمانشاه و سپس ایلام منتقل می كند.
به گفته او این طرح تا دهلران امتداد دارد و ممكن است در آینده به خوزستان هم برسد.
وی افزود: كرخه یكی از مهم ترین رودخانه های كشور است كه بخشی از سرشاخه های مهم آن از استان های همدان، كرمانشاه، لرستان سرچشمه می گیرد.
او خاطرنشان كرد: این رودخانه و سرشاخه های آن مهم ترین حوزه آبریز در غرب و جنوب غرب كشور محسوب می شوند كه آب مورد نیاز استان های خوزستان ایلام، لرستان و كرمانشاه را تامین می كند و بخشی از مباحث نشست های این كارگروه را به خود اختصاص خواهد داد.
نماینده عالی دولت در استان كرمانشاه در ادامه طرح سردسیری را یكی دیگر از طرح های مهم در دست مطالعه استان دانست و اظهار داشت: در قالب این طرح بخشی از آب سیروان به رودخانه سیمره و حوزه آبریز كرخه منتقل می گردد و می تواند بخش زیادی از مشكلات آبی استان كرمانشاه و دیگر استان های مسیر این رودخانه مانند لرستان و خوزستان را بر طرف كند.
بازوند تصریح كرد كه اجرای طرح مهم سردسیری نیازمند یك همگرایی و برنامه ریزی توسط استان های مذكور است كه باید با جدیت دنبال شود.
او با اشاره به اینكه در حوزه گردشگری نیازمند تشكیل یك شركت مادر بزرگ در حوزه 6 استان عضو كارگروه هستیم، اضافه كرد: این شركت مادر(هلدینگ) باید با یك برنامه ریزی مناسب یك كردیدور گردشگری از استان مركزی به همدان، كرمانشاه، لرستان، ایلام و خوزستان و همینطور بالعكس را تعریف كند و بستر رونق گردشگری در این مناطق را فراهم نماید.
وی در ادامه همینطور اظهار داشت: طرح آزاد راه همدان به كرمانشاه یكی از پروژه های مهم منطقه است و در لایحه بودجه امسال كشور هم گنجانده شده است كه در این زمینه باید تلاش نماییم بودجه آن تامین گردد.
او اضافه كرد: بزرگراه اسلام آباد غرب به اندیمشك هم یك محور مهم مبادلاتی برای استان های كرمانشاه، لرستان، ایلام و خوزستان به حساب می آید كه این جاده باید دو بانده شود و مشكلات برخی نقاط آن هم برطرف گردد.
استاندار كرمانشاه خاطرنشان كرد كه آزادراه كرمانشاه به ایلام یكی دیگر از پروژه های مهم این حوزه است كه 90 كیلومتر آن مسیر كرمانشاه تا حمیل در حال واگذاری به سرمایه گذار بخش خصوصی است.
او تصریح كرد كه برای مسیر حمیل تا ایلام هم باید برای جذب یك سرمایه گذار تلاش نماییم.
بازوند اضافه كرد: راه آهن كرمانشاه به خسروی یك طرح بسیار مهم و استراتژیك است كه به توسعه منطقه غرب كشور كمك می نماید.
وی اضافه كرد: این راه آهن با استفاده از خط ریلی عراق به بندر لاذقیه در دریای مدیترانه متصل می گردد و می تواند یك مسیر مبادلانی مهم برای كشور و بخصوص استان های همسایه باشد.
او در بخش پایانی سخنان خود هم اظهار داشت: استان های عضو كارگروه توسعه منطقه 4 كشور در بحران زلزله حضور بسیار پررنگی در روند امدادرسانی و ارسال كمك به منطقه داشتند.
وی اظهار نمود: استانداران این استان ها علاوه بر بسیج امكانات برای كمك به زلزله زده گان، خود هم به صورت میدانی در منطقه حضور بهم رساندند و. برخی استان ها هم اكنون بعنوان استان معین در منطقه در حال كوشش برای بازسازی مناطق زلزله هستند.
اولین نشست كارگروه توسعه منطقه ۴ كشور به میزبانی كرمانشاه و با حضور دكتر جبارزاده معاون سیاسی وزارت كشور و استانداران ایلام، خوزستان، لرستان، كرمانشاه، مركزی و همدان در سرسرای تدبیر استانداری كرمانشاه در حال برگزاری است.
استان كرمانشاه با 2میلیون نفر جمعیت یكی از استان های هم مرز با كشور عراق است.
3033/3209


1397/02/25
15:35:51
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: توسعه , راه , راه آهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک