كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن

كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن به گزارش مسكن گزین كارشناسان معاملات اوراق تسهیلات مسكن از احتمال كاهش یافتن قیمت این اوراق در ماه های مهر و آبان ماه همزمان با ایام محرم و صفر آگاهی می دهند.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، اوراق تسهیلات مسكن پس از یك هفته افزایش قیمت تا كانال ۸۰ هزار تومان، مجدد به رقم ۷۷ هزار تومان بازگشت.
این اوراق در حالی كه در دو هفته قبل، تا نزدیك ۸۱ هزار تومان به ازای هر برگه پیش رفت، اما ناگهان در میانه هفته گذشته و ابتدای هفته جاری مجددا به كانال ۷۷ هزار تومانی بازگشت. به گونه ای كه كمترین قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن صادره برای مرداد ماه امسال با نماد «تسه۹۶۰۵» در روز شنبه ۴ شهریور ماه با قیمت ۷۶ هزار و ۸۵۰ تومان به فروش رسید و در كف قیمتی مرداد ایستاد.
همچنین اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذرماه سال ۱۳۹۵ (با نماد تسه ۹۵۰۹) روز شنبه هفته جاری (۴ شهریور) به قیمت ۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد این در حالی است كه قیمت همین نماد (تسه ۹۵۰۹) در روز چهارشنبه هفته قبل از آن (۱ شهریور) به قیمت ۷۹ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رفته بود.
با این حال دیروز(۶ شهریور) قیمت اوراق تسهیلات مسكن نسبت به ۲ روز ابتدایی هفته جاری تفاوت چندانی نداشت و با تغییرات بسیار اندك در برخی نمادها با افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی و در برخی نمادها نیز كاهشی در همین محدوده قیمتی داشته است. به عنوان نمونه اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ماه پارسال (با نماد «تسه ۹۶۱۱»)، در معاملات دیروز (۶ شهریور) نسبت به دیروز (یكشنبه ۵ شهریور) ۳۰۰ تومان افزایش داشت و با قیمت ۷۸ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید؛ اما نماد «تسه ۹۵۱۰» نسبت به روز قبل از آن ۵۰ تومان كاهش داشته و با رقم ۷۸ هزار و ۱۳۰ تومان به ازای هر برگه تسهیلات مسكن در بازار سرمایه به فروش رسید. بیشترین افزایش قیمت نیز مربوط به اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد ماه امسال با نماد «تسه ۹۶۰۵» بود كه از ۷۷ هزار و ۹۰۰ تومان در دیروز (یكشنبه ۵ شهریور) به ۷۸ هزار و ۴۰۰ تومان در معاملات امروز (۶ شهریور) رسید.
گفتنی است در هفته گذشته حجم معاملات مسكن بر اساس اعلام فرابورس، ۳۳ درصد نسبت به هفته قبل از آن كاهش داشته است كه این میزان كاهش معاملات، می تواند نشانه ای از تداوم ركود خرید و فروش مسكن باشد.
كارشناس معاملات تسه: كاهش قیمت اوراق تسهیلات با نزدیك شدن محرم و صفر
حمیدرضا چراغی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره كاهش قیمت اوراق تسهیلات و همچنین كاهش حجم تقاضای كلی خرید این اوراق گفت: از آنجایی كه معمولا تابستان ایام اوج تقاضای خرید و فروش در كشور است، ماه های تیر و مرداد نیز شاهد افزایش تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسكن بودیم؛ به خصوص كه با افزایش وام جعاله مسكن، تعداد برگه هایی كه برای دریافت وام خرید مسكن باید از سوی متقاضی خریداری می شد، افزایش یافت كه در نتیجه حجم تقاضای اوراق نیز بیشتر شد از آنجایی كه تعداد اوراق منتشره از سوی بانك عامل بخش مسكن تغییری نكرده بود، به دلیل به هم خوردن تراز عرضه و تقاضا، قیمت اوراق كمی افزایش یافت كه با انتشار برگه های جدید، جلوی افزایشِ بیشترِ قیمت اوراق تسهیلات مسكن گرفته شد.
كارشناس معاملات اوراق تسهیلات مسكن با اشاره به نزدیك شدن ایام آغاز مدارس و همچنین فرارسیدن ایام محرم و صفر كه معمولا حجم معاملات مسكن در ایران كاهش می یابد، افزود: بسیاری از مردم ترجیح داده اند خریدهای خود را به پاییز امسال منتقل كنند؛ به خصوص كه بسیاری از پیش بینی ها از تداوم روند فعلی قیمت مسكن خبر می دهد و دورنمایی برای افزایش قیمت مسكن در ماه های آتی وجود ندارد.
وی پیشنهاد كرد: با توجه به اینكه احتمال كاهش قیمت اوراق مسكن در دو ماه مهر و آبان وجود دارد، متقاضیان خرید مسكن، اوراق تسهیلات مورد نیاز خود را در ماه های آینده خریداری كنند.
گفتنی است اوراق تسهیلات مسكن تا دو سال از تاریخ صدور قابلیت ارائه به بانك عامل بخش مسكن برای دریافت تسهیلات خرید یا ساخت مسكن را دارند و تفاوت زمان صدور این اوراق هیچ گونه اولویتی برای ارائه به بانك عامل ایجاد نخواهند كرد. فقط متقاضی دریافت تسهیلات مسكن می بایست از زمان تشكیل پرونده وام تا زمان دریافت آن را كه بر اساس اعلام بانك عامل، ۲۱ روز كاری است برای تاریخ انقضای اوراق در نظر داشته باشد.
 

1396/06/07
15:03:24
5.0 / 5
5912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک