وضعیت بازار مسكن در سالی كه گذشت

وضعیت بازار مسكن در سالی كه گذشت به گزارش مسكن گزین، به نقل از وزارت راه و شهرسازی، جزئیات تغییر تعداد معاملات و میانگین قیمت بازار مسكن در ۱۱ ماه نخست امسال را اعلام نمود كه بر این اساس، معاملات مطابق روال هر سال افزایش یافته است.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، گزارشی از جزئیات وضعیت بازار مسكن در ۱۱ ماهه سال جاری به صورت ماه به ماه و مقایسه آن به ماه سال قبل (۹۵) را اعلام نمود.
بر اساس این گزارش، حجم خرید و فروش مسكن در هر یك از ماه های ۱۱ ماهه امسال، نسبت به ماه پیش از خود نشان داده است حجم خرید و فروش مسكن تا آذر ماه امسال به جز مرداد ماه كه همواره به صورت سنتی شاهد افزایش معاملات مسكن در این ماه هستیم، رشد خاصی نداشته است.
همچنین در مردادماه تعداد معاملات مسكن به ۱۸ هزار و ۳۰۱ فقره رسید كه نسبت به ماه پیش از آن (تیر ۹۶) رشد ۲۳ درصدی دارد و نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن (مرداد ۹۵) حدود ۶ درصد رشد داشته است. تحلیل این آمار نشان داده است كه مرداد ماه سال قبل هم دقیق چنین وضعی داشته و نسبت به ماه های قبل و بعد خود با انجام ۱۷ هزار و ۲۷۸ فقره معامله، ركوردزنی كرده است.
تحلیل این آمار نشان داده است باید منتظر افزایش تعداد معاملات مسكن در مرداد ماه ۹۷ باشیم؛ به خصوص اینكه این وضعیت تأیید می كند كه نمی توان افزایش معاملات در مرداد ماه امسال را آغاز دوره رونق دانست؛بلكه دوره رونق به مجموعه ای از ماه های متوالی دارای رشد معاملات گفته می گردد.
از دیگر خصوصیت های این گزارش، بالا بودن تعداد معاملات مسكن در همه ماه های سال جاری نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن به جز سه ماه فروردین، خرداد و تیرماه است؛ اما در مقایسه با تعداد معاملات مسكن در هر ماه از سال جاری نسبت به ماه پیش از خود در هشت ماه نخست امسال كه جزء ماه های ركود مسكن به حساب می آید، از آذرماه شاهد افزایش تعداد معاملات هستیم. به خصوص كه تعداد معاملات مسكن در آذرماه امسال ۵۰ درصد بیش از معاملات آذر ماه ۹۵ بیشتر است.
این روند رو به رشد در دی ماه امسال هم ادامه می یابد اما آنچه سبب نگرانی كارشناسان و اعلام اخطار در مورد احتمال بازگشت ركود مجدد به بازار مسكن شده، كاهش حجم خرید و فروش مسكن در بهمن ماه امسال نسبت به دی ماه به میزان ۳ درصد است. این در شرایطی است كه تعداد معاملات در این ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (بهمن ۹۵) رشد حدود ۱۷ درصدی دارد.
كارشناسان بازار مسكن علت این اتفاق و عدم ادامه روند رو به رشد حجم معاملات مسكن را افزایش ۵ درصدی قیمت مسكن در بهمن ماه نسبت به دی ماه می دانند كه در مقایسه با بهمن ماه سال قبل ۲۰ درصد افزایش قیمت نشان داده است. در صورت تداوم افزایش قیمت ها، احتمال بازگشت مجدد ركود تورمی به بازار مسكن در ماه های پیش رو خواهیم بود.
از سوی دیگر، مقایسه افزایش قیمت مسكن در سه ماه رونق آذر، دی و بهمن امسال نسبت به ماه های مشابه سال قبل حكایت از افزایش پرسرعت قیمت مسكن دارد. به گونه ای كه آذرماه امسال نسبت به آذرماه ۹۵ ۱۳.۶ درصد مسكن گرانتر شده بود در دی ماه هم مسكن ۱۵ درصد از دی ماه ۹۵ گرانتر بود و این روند در بهمن ماه امسال ۲۰ درصد رشد داشته است. به نظر می رسد با عنایت به كاهش تعداد معاملات و سر شدن استقبال از خرید و فروش مسكن از ادامه این روند پُرسرعت جلوگیری كند.
بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی میزان افزایش خرید و فروش مسكن در شهر تهران در مجموع ۱۱ ماه، رشد حدودا ۱۳ درصدی داشته و افزایش قیمت مسكن هم رشد ۹.۴ درصدی را نسبت به ۱۱ ماه سال قبل نشان داده است.
وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران در بهمن ماه امسال را ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام نمود. این رقم در فروردین امسال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود. افزایش حدودا ۱۰ درصدی میانگین قیمت مسكن در نخستین و یازدهمین ماه سال جاری، افزایش قیمت مسكن معادل نرخ تورم عمومی را تأیید می كند كه بر مبنای اعلام بانك مركزی، این شاخص در بهمن ماه امسال كمی بیش از ۱۰ درصد بود.


 

1396/12/09
14:49:46
5.0 / 5
5742
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک