معاون وزیر راه خبر داد؛

افزایش ظرفیت بندر شهید رجایی به ۸ میلیون TEU

افزایش ظرفیت بندر شهید رجایی به ۸ میلیون TEU مسكن گزین: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از آغاز عملیات احداث پایانه كانتینری بندر شهید رجایی، فردا با حضور رئیس جمهور اطلاع داد.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، محمد راستاد در همایش بین المللی هوشمندسازی بنادر با اشاره به روند شتابان و رو به رشد صنعت كشتیرانی و توسعه بنادر تجاری جهان اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد شكل گیری شركت های چند ملیتی و پروسه جهانی سازی بنادر هوشمند و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در حمل و نقل دریایی هستیم. بر مبنای اعلام آنكتاد در سال ۲۰۱۶ ظرفیت حمل و نقل دریایی به ۱۰.۳ میلیارد تن خواهد رسید كه با عنایت به ناوگان دریایی موجود به صورت میانگین به ۵۰ میلیارد تن مایل رسیده بود.
مدیرعامل سازمان بنادر دریانوردی با اشاره به افزایش همكاری ها و گاها ادغام های شركت های كشتیرانی و پورت اپراتورها تصریح كرد: ادغام عمودی و افقی، تاسیس اتحادیه ها و همكاری هایی از این دست برای به دست آوردن سهم بیشتر از رقابت موجود در بازار جهانی حمل و نقل دریایی است.
راستاد هوشمندسازی بنادر را زمینه ای برای افزایش بهره وری و كارایی فعالیت های بندری دانست و اضافه كرد: پورت اپراتورها به دنبال كارایی بالاتر و كاهش هزینه های خدمات بندری برای خطوط كشتیرانی و صاحبان كالا با استفاده از هوشمندسازی بنادر هستند. ما هم نباید در بنادر ایران از این غافله عقب بمانیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ایران با دارا بودن ۵ هزار و ۸۰۰ كیلومتر خط ساحلی و بنادری با ظرفیتی بالغ بر ۲۱۰ میلیون تن می تواند از این صحنه رقابت جهانی با بهره بری از اسمارت پورت به بهره مندی مناسب برسد.
به گفته راستاد بندر هوشمند صرفا به مجموعه اقدامات و امكانات با استفاده از فناوری اطلاعات نیست، بلكه باید ذهنیت به سمت بهره برداری از فناوری اطلاعات باشد تا بتواند هوشمندسازی را در بنادر حاكم كند.
وی یكی از موتورهای محركه هوشمندسازی بنادر را توسعه آی تی و اینترنت اشیا برای اتصال همه اجزای بنادر به یكدیگر عنوان و خاطرنشان كرد: سازمان بنادر و دریانوردی فرآیندهایی را برای هوشمندسازی بنادر طراحی نموده و طی پیاده سازی آنها در افق سه ساله است.
معاون وزیر راه و شهرسازی یكی از بنادری كه در درجه بالای اهمیت برای هوشمندسازی از جانب سازمان بنادر مطرح است، بندر شهید رجایی دانست و اظهار داشت: پایانه كانتینری بندر شهید رجایی بعنوان دروازه ورود و خروج كالا به كشور در راس توسعه و هوشمندسازی قرار دارد كه فردا با ورود رئیس جمهور شاهد كلنگ زنی آغاز فاز سوم توسعه این بندر با تاكید بر احداث پایانه كانتینری خواهد بود.
مدیرعامل سازمان بنادر اضافه كرد: با تكمیل این پایانه ظرفیت بندر شهید رجایی در بخش كانتینری به ۸ میلیون TEU افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به رقابت بنادر دنیا برای افزایش ظرفیت پایانه های كانتینری خود تصریح كرد: با تكمیل فاز سوم بندر شهید رجایی امكان پهلوگیری كشتی های تا ۱۸ هزار TEU ظرفیت و با آبخور ۱۷.۵ متر فراهم خواهد شد.
وی تصریح كرد: در بنادر هوشمند علاوه بر آنچه همه اجزای مستقر در بندر به صورت هوشمند با یكدیگر ارتباط دارند سایر گونه های حمل و نقل در این هوشمندسازی سهیم بوده و در افزایش بهره وری كالا هم افزایی خواهند داشت.


1396/12/08
22:39:26
5.0 / 5
4761
تگهای خبر: توسعه , حمل و نقل , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک