افزایش اجاره بها در تهران

افزایش اجاره بها در تهران مسكن گزین: در تیر ماه امسال تعداد معاملات مسكن نسبت به خرداد ماه امسال ۵.۸ درصد و نسبت به تیر ماه سال گذشته، ۲ و نیم درصد كاهش پیدا كرده است.به گزارش مسكن گزین به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طی گزارشی كه از حجم معاملات مسكن و اجاره بهای مسكن تهران در ماه گذشته ارائه كرده، اعلام كرد: در تیرماه سال جاری، ۱۴ هزار و ۷۷۷ فقره معامله واحد مسكونی انجام شد كه نسبت به ماه قبل از آن (خرداد ۹۶) ۵.۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته (تیر ۹۵) ۲ و نیم درصد كاهش داشته است.
بر اساس این گزارش بیشترین تعداد معامله مسكن در تهران را املاك مسكونی منطقه ۵ پایتخت با ۲ هزار و ۲۹۷ فقره معامله به خود اختصاص دادند اما منطقه ۱۹ تهران با تنها ۱۱۱ فقره معامله، كمترین میزان خرید و فروش را دارا بود. با این حال واحدهای مسكونی منطقه ۲۲ با رشد ۱۹.۸ درصدی بیشترین نرخ رشد نسبت به تیر ماه ۹۵ را شاهد بوده اند.
نكته مهم در این تغییرات، افزایش میانگین قیمت واحد مسكونی در پایتخت به ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان در هر متر مربع است كه علی رغم كاهش حدودا ۶ درصدی خرید و فروش مسكن در تهران، ۵.۸ درصد در هر متر مربع هم نسبت به خرداد امسال و هم نسبت به تیر ماه سال قبل افزایش داشته است. بیشترین قیمت مسكن در تهران را همچنان منطقه یك پایتخت با متر مربعی ۹ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان در اختیار دارد؛ اما كمترین قیمت مسكن در تهران مربوط به منطقه ۱۸ با ۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان در هر متر مربع است.
همچنین از نظر الگوی مصرف نیز حجم و نوع معاملات نشان می دهد واحدهای مسكونی با عمر تا ۵ سال ساخت و فراوانی ۴۶.۶ درصد در كل معاملات مسكن تیر ماه تهران، بیشترین متقاضی را دارند؛ ضمن اینكه واحدهای مسكونی ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی نیز با ۱۵.۷ درصد حداكثر تقاضای بازار مسكن را به خود اختصاص داده اند. خریداران نیز مایلند عمدتا واحدهای مسكونی با میانگین قیمتی ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع را خریداری كنند؛ این نوع واحدها ۱۲.۱ درصد (بیشترین متقاضی) كل معاملات مسكن تهران در تیر ۹۶ را به خود اختصاص داده اند.
گزارش بازار اجاره بهای مسكن
گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی می افزاید: در تیرما امسال در پایتخت ۱۳ هزار و ۸۴۳ فقره اجاره نامه ثبت شد كه نسبت به خرداد ماه سال جاری ۳.۲ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۹.۴ درصد كاهش داشته است. با این حال مبلغ اجاره بها در تهران افزایش داشته و نرخ اجاره و رهن در پایتخت در هر متر مربع به ۲۷ هزار و ۶۴۷ تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه گذشته ۶.۱ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۱۹.۱ درصد رشد داشته است.
مهاجرت معكوس پایتخت نشینان
مجیدرضا محمدی كارشناس برنامه ریزی مسكن شهری در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره علل عدم وقوع پیش بینی های كارشناسان بازار مسكن در خصوص افزایش معاملات مسكن در تابستان امسال و آغاز فصل رونق این كالا گفت: افزایش قیمت واحد مسكونی در تهران و كاهش حجم معاملات را باید در تعییرات جمعیتی پایتخت جست وجو كرد.
وی با بیان اینكه معمولا تابستان ها و به طور كلی نیمه نخست هر سال زمان افزایش معاملات مسكن است، افزود: با این حال می بینیم كه امسال حجم معاملات مسكن چه در بخش خرید و فروش و چه در بخش اجاره مسكن، روند كاهشی با شیب نسبتا تند داشته است؛ در حالی كه در گذشته اگر میزان خرید و فروش كاهش داشت، بیشتر تقاضاها به سمت اجاره سوق داده می شد؛ حال آنكه هم تقاضای خرید مسكن كاهش داشته و هم تقاضای اجاره آن؛ به معنای دیگر بخشی از جامعه پایتخت نشین با مشاهده افزایش بی سابقه نرخ خرید و فروش مسكن و همچنین گرانی عجیب و غریب اجاره بهای مسكن، به این نتیجه رسیده كه یا به موطن خود مهاجرت كند یا به شهرهای اقماری پایتخت.
كارشناس بازار مسكن ادامه داد: بخش مهمی از این تغییرات جمعیتی تهران علاوه بر گرانی مسكن و اجاره بها، به دلیل تصمیم گیری های غلط سیاست گذاران پولی كشور است كه بدون در نظر گرفتن جایگزین برای درآمدهایی كه مردم از راه سود سپرده های بانكی به خصوص از محل ودیعه مسكن (رهن) به دست می آوردند، مدام اعلام می كنند كه قرار است سود سپرده ها كاهش یابد؛ همین موضوع سبب می شود تا موجران و مالكان به سمت اخذ اجاره بها به جای رهن و اجاره بروند و دیگر پول ودیعه از مستأجران مطالبه نكنند.
وی اظهار كرد: بخش دیگر نیز برمی گردد به مشكلات اقتصاد كلان كشور كه هنوز نتوانسته مشكل بیكاری را حل و فصل كند؛ درنتیجه آن انتظاری كه از افزایش متقاضیان خرید و فروش یا اجاره مسكن از سوی نسل دانش آموخته دانشگاهی برای استقلال از والدین و تمایل به تشكیل خانواده جدید می رود، برآورده نمی شود كه این موضوع خود به كاهش تقاضای مسكن در پایتخت دامن زده است.
 

1396/05/22
22:36:55
5.0 / 5
4895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک