در گفتگو با مهر اعلام شد؛

قیمت مسكن بیش از نرخ تورم افزایش نیافت، رونق مسكن مصرفی ادامه دارد

قیمت مسكن بیش از نرخ تورم افزایش نیافت، رونق مسكن مصرفی ادامه دارد مسكن گزین: مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هم اكنون رونق مسكن مصرفی بوجود آمده و دیگر شاهد رونق به شكل سفته بازی در بازار مسكن نخواهیم بود.حسین عبده تبریزی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تسهیلات خرید مسكن تصریح كرد: من معتقدم مردم باید بتوانند بدون وام خانه دار شوند اما هم اكنون گروه كوچكی از اقشار خاص جامعه، این امكان را دارند كه مسكن را بدون وام خرید، تهیه كنند.
وی ادامه داد: نقش دولت ها این است كه به مردم كمك كنند تا بتوانند با استفاده از تسهیلات خانه دار شوند، چون مسكن از محل «پس انداز گذشته» تهیه نمی گردد. قرار نیست افراد در سن ۶۰ سالگی خانه دار شوند. یك زوج كه در سن بیست و چندسالگی ازدواج می كنند، می خواهند در همان زمان خانه دار شوند، ازاین رو باید با «پس انداز آینده»، امكان خانه دار شدن را فراهم نمود.
مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه استقبال مردم از وام های ارزان قیمت بانك عامل بخش مسكن بنابراین افزایش یافته است، اضافه كرد: بانك های دیگر نمی توانند با سودهای تك رقمی و پایین تسهیلات خرید مسكن بدهند، چون از جانب دیگر در حال پرداخت سودهای ۱۵ درصد و بالاتر به سپرده ها هستند. در نتیجه سود تسهیلات آنها باید بیشتر از این رقم باشد كه بازپرداخت آن، خارج از استطاعت زوج های جوان است؛ در تمام دنیا هم ۹۰ درصد مردم با وام های ارزان قیمت خانه دار می شوند.
وی درباره نقش دولت در تأمین مسكن خاطرنشان كرد: سالانه ۶۵۰ تا ۶۷۰ هزار ازدواج در كشور رخ می دهد؛ ازاین رو نیاز به مسكن همچنان وجود دارد، اما نه دولت و نه بازار، هیچگاه به این سمت حركت نخواهند كرد كه مردم از طریق خرید و فروش مسكن و سفته بازی، به سود برسند؛ این نوع رونق مسكن هیچگاه شكل نخواهد گرفت.
عبده تبریزی تصریح كرد: از آنجایی كه مسكن به اندازه كافی تولید شده، امكان سوداگری مسكن دیگر وجود ندارد، اما رونق مسكن مصرفی هم اكنون بوجود آمده است و صندوق پس انداز مسكن یكم هم در این رونق مصرفی نقش داشته است؛ البته ارقامی كه پرداخت می شود، كافی نیست. به نظر من، این نرخ رونق مسكن در سال های آینده ادامه دارد و نقش دولت در این زمینه تنها این است كه می تواند به نهادهای پولی و مالی كمك نماید تا تسهیلات خرید مسكن بدهند. دولت در شرایط فعلی با عنایت به محدودیت منابع، كمك كوچكی می تواند عرضه نماید.
مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور تأمین مالی بیان داشت: دیگر شرایط اینكه دولت مانند مسكن مهر، دو میلیون واحد بسازد وجود ندارد و در تمام دنیا این نوع اقدامات منسوخ شده است.
وی ادامه داد: قیمت مسكن امسال بیش از نرخ تورم افزایش نیافته است و از جانب دیگر با عنایت به اینكه واحد مسكونی در كشور زیاد داریم، با كمبود واحد مسكونی ارزان قیمت مواجه نخواهیم شد؛ ولی با این حال، دولت باید به ساخت و ساز مسكن كمك نماید.
به گفته عبده تبریزی، در تمام دنیا شهرداری ها اگر احساس كنند كمبود مسكن وجود دارد، خودشان اقدام به ساخت واحد مسكونی می كنند و همواره نرخ عرضه مسكن را ۸ درصد از نرخ تقاضا بالاتر نگه می دارند؛ به این مفهوم كه در دنیا همیشه شهرداری ها ۸ درصد خانه خالی نگه می دارند تا از سفته بازی مسكن جلوگیری شود؛ این سیاست را ما هم باید تعقیب نماییم اما شهرداری ها ما این توان را دارند، علت آن این است كه دولت آماری از وضعیت مسكن نمی دهد و ناگهان ۲۰۰ هزار واحد صنفی و مغازه ساخته می گردد كه خالی است، ولی از جانب دیگر با كمبود واحد مسكونی ممكن است مواجه شویم.

1396/11/09
19:49:37
5.0 / 5
4991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک