رییس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران؛

مخازن پسماند پایتخت نونوار می شود

مخازن پسماند پایتخت نونوار می شود به گزارش مسکن گزین، مهدی پیرهادی اظهار داشت: با عنایت به درخواست های مکرر و انتظارات شهروندان در ارتباط با بهبود وضعیت مخازن، ۱۰۰ میلیارد تومان به نوسازی و جایگزینی مخازن پسماند شهری در سال ۱۴۰۲ اختصاص یافت.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا و بنابر اعلام سایت شهر، مهدی پیرهادی با تاکید بر توجه ویژه کمیسیون خدمات شهری به بهبود وضعیت در این عرصه، اظهار نمود: ما در همین راستا جلسات گوناگونی را با مدیران مربوطه و کارشناسان حوزه خدمات شهری برگزار کردیم تا با بررسی تمام ابعاد و صدمه شناسی نقصان ها و مشکلات موجود، در بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران شرایط برای بهبود وضعیت خدمات شهری فراهم گردد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که شهرداری تهران موظف است رقم بودجه این حوزه را ذیل مأموریت های خدمات شهری و محیط زیست هزینه کند، خاطرنشان کرد: برنامه های اصلی این حوزه شامل مدیریت پسماند، توسعه زیرساخت و نگهداری فضای سبز، توسعه و نگهداری زیرساخت و تأسیسات شهری، بهبود محیط زیست، مدیریت و راهبری مأموریت خدمات شهری و محیط زیست، هدایت آب های سطحی و ساماندهی رود دره ها، زیباسازی منظر شهری و تملک جهت کاربری خدمات شهری و فضای سبز است.
وی ضمن اشاره به اهمیت حوزه پسماند در قسمت خدمات شهری خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر تهران بر مبنای نتایج حاصل از صدمه شناسی های صورت گرفته در طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران و استفاده از نظرات خبرگان حوزه خدمات شهری به این نتیجه رسید که در صورت حمایت تمامی نهادها و سازمان های موظف در قانون مدیریت پسماندها مصوب سال ۱۳۸۳ و اختصاص بودجه و اعتبارات مورد نیاز و فراهم سازی زیرساخت های مورد نیاز جهت پیاده سازی طرح جامع، بخش قابل توجهی از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز برطرف خواهد شد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که روزانه بالغ بر پنج هزار و ۸۰۰ تن پسماند معادل ۱۰ درصد پسماند کشور در سطح شهر تهران تولید می شود، اظهار داشت: از این میزان ۷۰ درصد پسماند تر و فسادپذیر و ۳۰ درصد هم پسماند خشک است که نشان دهنده وضعیت نامطلوب تفکیک پسماند از مبدأ است؛ بنابراین یکی از اقدامات مؤثر در جهت ساماندهی و مدیریت پسماند امسال ایجاد صنایع تبدیلی نظیر تولید کمپوست مطلوب است.
پیرهادی تاکید کرد: در همین راستا، ارتقاء کیفیت خدمات جمع آوری، حمل و نقل پسماند در مبدأ و بهبود فرایند پسماند مدیریت پسماند در مقصد آن یعنی مجتمع آرادکوه و مجتمع آبعلی، مبنای سیاست بودجه ریزی حوزه پسماند در سال ۱۴۰۲ قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون نزدیک به ۵۸ هزار مخزن در سطح معابر و خیابان های تهران وجود دارد، خاطرنشان کرد: با عنایت به درخواست های مکرر و انتظارات شهروندان در ارتباط با بهبود وضعیت مخازن، ۱۰۰ میلیارد تومان به نوسازی و جایگزینی مخازن پسماند شهری در سال ۱۴۰۲ اختصاص یافت؛ همینطور مقرر شد از منابع مازاد بودجه مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به تسهیلات مکانیزاسیون و نوسازی ناوگان رفت و روب شهری اختصاص پیدا کند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران، بهبود نهایی وضعیت مدیریت پسماند را مستلزم افزایش مشارکت مسئولانه و داوطلبانه شهروندان در کنار تأمین زیرساخت های مورد نیاز عنوان نمود و اضافه کرد: در جهت ارتقاء فرهنگ مدیریت پسماند و جلب مشارکت حداکثری شهروندان، مقرر شد ۱۰ درصد از درآمد سالیانه حاصل از سرجمع مبالغ دریافتی بهای خدمات مدیریت پسماند به آموزش و فرهنگسازی شهروندان در این حوزه اختصاص یابد.
وی ضمن اشاره به پیشبینی ایجاد شهرک پسماند در بودجه سال ۱۴۰۲ و برنامه چهارم توسعه شهرداری تهران، خاطرنشان کرد: ۱۱۰ سوله در این شهرک جانمایی، طراحی و آماده سازی می شود. مقرر شد مجوزهای لازم از دستگاههای ذیربط دریافت شود تا در همین فضا نسبت به پردازش و تولید محصولات اقدام گردد.
پیرهادی با اشاره به اینکه تکمیل و راه اندازی مراکز MRF امسال مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: راه اندازی کارخانه زباله سوز بیمارستانی هم یکی از موضوع هایی است که باید نسبت به توسعه آن اقدام گردد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: راه اندازی کارخانه تولید سوخت RDF یکی از مواردی است که اگر شهرداری با وزارت خانه های مربوطه به نتیجه برسد می تواند این سوخت را به دیگر کارخانجات هدایت کند.
وی با اشاره به اینکه راه اندازی نخستین سایت متمرکز تولید انرژی در مجتمع آبعلی از دیگر طرح های حوزه پسماند است، اظهار داشت: راه اندازی چهار سایت مدیریت پسماند حجیم هم در برنامه دیده شده که با راه اندازی این سایت ها، خیلی از پسماندهای حجیم به مواد اولیه برای تولیدات کارخانجات دیگر تبدیل خواهد شد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه امسال از دپوی محصولات ساختمانی مجتمع آبعلی مواد قابل استفاده تولید خواهد شد، تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد یکی از دستاوردهای مثبت مدیریت شهری خواهد بود.
وی از راه اندازی نخستین کارخانه نوآوری پسماند کشور مبتنی بر اکوسیستم دانش بنیان اطلاع داد و اضافه کرد: در سال جدید نگاه ویژه به این مجموعه ها صورت گرفته است.1402/01/07
16:54:24
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک