جزئیات جدید جذب معلم گزینش فرق می کند؟

جزئیات جدید جذب معلم گزینش فرق می کند؟ به گزارش مسکن گزین، از سال آینده در روند پذیرش و جذب دانشجو معلمان تغییراتی ایجاد خواهد شد که رئیس دانشگاه فرهنگیان در رابطه با آن توضیح داده است.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، از سال آینده دانشجو معلمان در دو مرحله وارد دانشگاه خواهند شد؛ یک گروه در مهر (دبیری متوسطه اول و دوم) و گروه کثیری (از جمله معلمان ابتدایی) در بهمن ماه وارد دانشگاه می شوند، مصاحبه عمومی و علمی در سال آینده ۳۰ درصد از نمره کل را به خود اختصاص می دهد و گزینش مستمر در طول تحصیل اتفاق خواهد افتاد. علت پذیرش در دو گروه در نیمسال اول و دوم هم اینست که فرصت کافی چهارماهه برای گزینش وجود داشته باشد.
به قول رضا مراد صحرایی، رئیس دانشگاه فرهنگیان کف تراز سال آینده ۷۰۰۰ خواهد بود و ۵۰۰ نمره اضافه شده و معدل باید برای گروه علوم انسانی حداقل ۱۵ و برای گروه ریاضی، فنی و تجربی حداقل ۱۴ باشد.
صحرایی گفته است: در مصاحبه ها تفاوت های جدی با سالهای گذشته داریم. سنجش شخصیت و تست های شخصیتی صورت می گیرد و معلمان باید هم هویت دینی و هم هویت ملی راسخ داشته باشند. معلم، رکن رکین تحول جامعه است. انتظار ما اینست که آموزش و پرورش برای تربیت مصاحبه گران حرفه ای هرچه زودتر تصمیم بگیرد، ما برای انجام اقدامات مربوطه آمادگی داریم.
او همینطور این را هم گفته که دانشگاه فرهنگیان می تواند از سال آینده از مقطع ارشد، دانشجومعلم بپذیرد و شیوه دیگر، جذب از استعدادهای درخشان دانشجویی و دانش آموزی است.
رئیس دانشگاه فرهنگیان افزوده است: روش بعدی که در شورای گسترش وزارت علوم تصویب شده و بزودی شیوه نامه آن از جانب وزارت علوم ابلاغ خواهد گردید و ما به کمک دانشگاه های برتر برای مهر ۱۴۰۲ برنامه ریزی کرده ایم که دانشجو بپذیریم روشی معروف به "دو مدرکی" است که برای اولین بار در تاریخ ایران اجرا می شود. در این شیوه، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه های برتر کشور نسبت به پذیرش دانشجومعلم به صورت مشترک اقدام خواهند کرد.
تهران آلوده ترین کلانشهر کشور بر مبنای اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست امروز (۲۸ دی ماه) از بین هشت کلانشهر کشور، کیفیت هوای پنج کلانشهر آلوده ثبت شده که تهران آلوده ترین آنها است. از طرفی شیرازی ها هوای پاک تنفس کرده اند. همینطور سازمان هواشناسی کشور نسبت به افزایش آلودگی هوای ۹ کلانشهر بخصوص تهران وکرج و کاهش دما تا ۸ درجه سانتیگراد اخطار داده است.
مرگ سالانه ۲۰ هزار ایرانی به علت «هوای آلوده» آلودگی هوا در کشور ما بعنوان یکی از چالش های مهم حوزه سلامت و بعنوان مشکلی پیشرو در حوزه بهداشت مطرح شده است؛ باید توجه کرد که طبق مطالعات وزارت بهداشت که در سال ۱۴۰۰ و در زمینه آلودگی هوا در ۲۷ شهر کشور و بر روی جمعیتی حدود ۳۵ میلیون نفر انجام شد و بر مبنای نتایج آن پنج کلان شهر کشور در سال ۱۴۰۰، شامل تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج تنها ۱۰ روز هوای خوب داشتند.
همینطور طبق اعلام وزارت بهداشت، نتایج این مطالعه نشان داده است که میانگین تعداد مرگ کل منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ در بزرگسالان بالاتر از ۳۰ سال در ۲۷ شهر مورد مطالعه ۲۰۸۳۷ نفر بوده است. همینطور در سال ۱۴۰۰ تعداد همه مرگ های منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ بیشتر از ۸۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است. بر این اساس به قول دکتر عباس شاهسونی- رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، سالانه ۲۰ هزار و ۸۰۰ مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور رخ می دهد.
در عین حال طبق این مطالعه، بیماری های ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری های مزمن انسداد ریوی بعنوان شایع ترین بیماری های ناشی از آلودگی هوا شناخته شده اند.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
آیا بارندگی ها کم آبی را جبران کرد؟ بر مبنای داده های سازمان هواشناسی طی هفت روز گذشته منتهی به ۲۵ دی در کشور حدود ۱۴.۱ میلیمتر بارندگی به ثبت رسید. میزان بارندگی ها در بلندمدت ۹.۸ میلیمتر بود که در مقایسه با دراز مدت حدود ۴۸.۲ درصد افزایش میانگین بارندگی در کشور ثبت شده است.
از آغاز ماه جاری میزان این بارندگی ها ۳۳.۴ میلیمتر و در بلندمدت حدود ۲۵.۴ میلیمتر بود. میزان بارش های ماه جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۳۱.۵ درصد افزایش داشته است این درحالیست که از آغاز سال آبی جاری ( از آغاز مهرماه تاکنون) ۶۵.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و بارندگی های دراز مدت ۸۴.۱ میلیمتر بود ازاین رو میزان بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با دراز مدت حدود ۲۳.۱ میلیمتر کاهش داشته است.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
کاهش بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در۱۴۰۲ بعد از آنکه مقرر شد تا معیار محاسبه کارانه پرستاران بر مبنای قانون تعرفه گذاری خدمات از آغاز دیماه سال ۱۴۰۰ باشد، سرانجام با رایزنی های انجام شده توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، بودجه درنظر گرفته شده برای این کار ۵۲۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد. این بودجه برای یک سال کامل ۱۴۰۱ و سه ماه پایانی ۱۴۰۰ مقرر شده بود؛ هرچند که تابحال و با گذشت یک سال از زمانی که بعنوان معیار برای پرداخت ها درنظر گرفته شد، همچنان تنها معوقات چندماه پرداخت شده است.
اما این شیوه پرداختی زمانی مشکل ساز می شود که قرار باشد این پرداخت های نامنظم در شرایطی که حتی برخی بیمارستان ها هنوز سیستم ثبت خدمات پرستاری کاملی ندارند، معیاری برای محاسبه بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۲ باشد.
به دنبال همین موضوع، علیرغم این که بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سرانه سلامت دیده شده است اما بر مبنای ردیف ۸۴ جدول شماره ۹ برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه در ذیل ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۲، بودجه پیشنهادی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای سال آتی ۴۸۰۰ میلیارد تومان ارزیابی شده است؛ رقمی که از بودجه سالجاری با وجود اجرای ناقص قانون هم کمتر است.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
یک کوتاهی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و تضییع حقوق معلولان! هفته پیش درحالی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ توسط دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی عرضه شد که به دنبال آن اظهاراتی در خصوص این که دولت ردیف بودجه قانون پشتیبانی از حقوق معلولان را در لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف کرده، بر سر زبان ها آمد. به دنبال آن، علیرضا انجلاسی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی در اینباره به ایسنا توضیح داده بود که «از آنجاییکه در لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس ارقام به صورت کلی آماده است و با عنایت به آن که بودجه سازمان از ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۱۶ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آتی رسیده، ازاین رو میتوان گفت اعتبار قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت حذف نشده و در سر جمع اعتبارات سال ۱۴۰۱ لحاظ و در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ پیشبینی شده است».

این در حالیست که به دنبال انتشار برخی اخبار در خصوص حذف ردیف بودجه قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، علی همت محمودنژاد- سخنگوی شبکه ملی تشکل های معولان جسمی و حرکتی در واکنش به این مورد به ایسنا گفته است: این اقدام نقض قانون حقوق افراد دارای معلولیت بوده و امکان دارد مخاطراتی را برای اجرای قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت به همراه داشته باشد.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی در ساعت ۱۳: ۳۸ امروز زلزله ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری از سطح زمین شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند. در همین راستا مرتضی مرادی پور معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام تیم های ارزیاب به مناطق متاثر از زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی اطلاع داده است.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در عرضه گزارش تکمیلی از این حادثه اظهار داشت: این زلزله تابحال ۱۲۰ مصدوم برجای گذاشته که عموما در حین فرار گرفتار صدمه شده اند.
مرادی پور همینطور در ساعت ۱۵ امروز چهارشنبه ۲۸ دی در عرضه سومین گزارش از مناطق زلزله زده از صدمه جدی به ۲۰۰ خانه روستایی اطلاع داد و به ایسنا اظهار داشت: ارزیابی تیم های امدادونجات جمعیت هلال احمر همچنان ادامه دارد و تابحال از پنج روستایی که ارزیابی شده به چهار روستا خسارت جدی وارد نشده و در یک روستا تقریبا به ۲۰۰ خانه صدمه جدی وارد شده است. ارزیابی مناطق متاثر از زلزله همچنان ادامه دارد.
انسداد «هراز»، «چالوس»، «آزادراه تهران-شمال» سرتاسر محور چالوس در هر دو مسیر به علت عملیات عمرانی ناشی از ریزش کوه در مقاطعی از مسیر تا اطلاع بعدی مسدود است. سرهنگ احمد شیرانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با بیان خبر فوق گفته است: در همین راستا آزادراه تهران- شمال هم مسدود بود و ترددی در آن انجام نخواهد شد. محور هراز هم به علت انجام عملیات عمرانی تا روز شنبه مسدود است و در ترددی در آن انجام نخواهد شد.
«ساینا» مناسب تاکسی نیست رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در مورد پیشنهاد تبدیل خودروی ساینا به تاکسی در پایتخت، گفته است: انتخاب این خودرو بعنوان تاکسی مناسب نمی باشد و باید خودرویی با قدرت موتور بالاتر و ایمنی بیشتر انتخاب گردد.
جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در جلسه ای با حضور مدیران حمل و نقلی شهرداری تهران، مبحث استفاده از خودروی ساینا بعنوان تاکسی عنوان شد که بنده با این انتخاب مخالفت کردم، گفته است: خودروی ساینا، حجم موتور کمی دارد و اتاق آن ضعیف است. انتخاب این خودرو بعنوان تاکسی مناسب نمی باشد، چونکه باید خودرویی با قدرت موتور بالاتر و ایمنی بیشتر انتخاب گردد تا بتواند در معابر پست و بلند تهران به سادگی تردد کند.
پنج خبر پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
طرح های جدید استخدام معلم از «دو مدرکی» تا پذیرش از ارشد
هفته «هوای پاک» و مرگ سالانه ۲۰ هزار ایرانی به علت «هوای آلوده»
کاهش بودجه تعرفه گذاری خدمات پرستاری در۱۴۰۲ / عدالت در پرداختی ها؛ مطالبه جدی پرستاران
زلزله ۵.۴ ریشتری در خوی/ مصدومیت ۱۲۰ تن تاکنون، خسارت به ۲۰۰ خانه و ادامه ارزیابی ها
انسداد «هراز»، «چالوس»، «آزادراه تهران-شمال» و ۱۲ محور دیگر
منبع:

1401/10/29
17:06:34
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک