گزارش مسكن گزین؛

انس کارگران ساختمانی باحادثه وخطر

انس کارگران ساختمانی باحادثه وخطر به گزارش مسکن گزین، شرایط خاص محیطی و کم توجهی برخی سازندگان به مباحث ایمنی در صنعت ساختمان سبب شده تا حوادث محیط کار این صنف در گلستان بالا باشد که برای کاهش آن باید نظارت ها تقویت شود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: وقوع حوادث منجر به جرح و یا فوت در محیط کار در هر صنعت، حرفه و شغلی محتمل است که این رویه در بعضی از صنوف و حرفه ها به جهت شرایط خاص محیط کاری، احتمال وقوع و ریسک بالاتری دارد و «صنعت ساختمان» یکی از این صنوف پرریسک به حساب می آید.
شرایط فیزیکی خاص این صنعت مانند بکارگیری اجسام سخت و سنگین مانند انواع بلوک، ایتال، آجر و انواع قطعات فلزی، محیط کاری مرتفع در ساختمان های چند طبقه، بکارگیری انواع دستگاههای برش برقی، حضور کارگران روزمزد ناآشنا به خطرات، ورود برخی سازندگان غیر متخصص و غریبه با مباحث ایمنی، گستردگی کارگاه های ساختمانی و سختی نظارت بر عملکرد تک تک واحدها و ده ها موارد دیگر سبب شده که وقوع حوادث در محیط های در رابطه با صنعت ساختمان نسبت به سایر صنایع آمار بیشتری را به خود اختصاص دهد.
هر چند به جهت شرایط خاص محیطی در کارگاه های ساختمانی نمی توان این حوادث، مجروحیت ها و احیاناً فوت را به صفر رساند اما میتوان با استفاده از نظارت های بیشتر و سرمایه گذاری در قسمت فرهنگ سازی آمار وقوع این حوادث را کم کرد.
براساس آمارهای رسمی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان پارسال ۱۳ کارگر ساختمانی در محیط کار جان باخته و حدود ۹۰ نفر هم مجروح شدند که درصد بالایی از مجموع حوادث محیط کار در گلستان را به خود اختصاص داده اند.

ایمنی را در کلاه خلاصه کرده اند
یکی از استادکاران صنعت ساختمان در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: بزرگترین مشکلی که در صنعت ساختمان وجود دارد اینست که خیلی از سازندگان فقط به دنبال اتمام سریع تر و کم خرج تر پروژه ها و ساختمان های خود هستند و در عمل هیچ توجهی به مقوله ایمنی ندارند.
بسیاری از سازندگان حاضر به هزینه کرد در قسمت ایمنی نیستند میثم اسدی که بعنوان سنگ کار در صنعت ساختمان مشغول می باشد افزود: «ساختمان ساز» شدن چارچوب خاص و دقیقی ندارد و هرکس با داشتن چند میلیارد تومان پول وارد این حرفه می شود تا سرمایه خویش را چند برابر کند اما هیچ اطلاعات و آگاهی نسبت به مباحث ایمنی در این صنعت ندارند.
وی اظهار داشت: تا وقتی که شاهد ساخت آپارتمان های چند طبقه بدون حفاظ و ایمنی هستیم و سازندگان حاضر به هزینه در قسمت ایمنی و کم خطرسازی نیستند، مجروح شدن و یا حتی فوت کارگران محتمل است.
اسدی اضافه کرد: نظارتی دقیقی در صنعت ساختمان وجود ندارد و معمولا فقط در بازدیدهای رسمی تعداد محدودی کلاه ایمنی به کارگران می دهند و این نهایت لطف کارفرمایان به کارگران است که معمولا چند ساعت بیشتر دوام ندارد.
۱۳ نفر در حوادث ساختمانی جان باختند
رئیس بازرسی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان در مورد حوادث ساختمان در استان به خبرنگار مهر اظهار داشت: پارسال ۱۸۰ فقره حادثه حین کار در گلستان به ثبت رسید که در این حوادث ۱۸ نفر جان خویش را از دست دادند.

علی اخوان مهدوی اضافه کرد: از مجموع فوت شدگان حوادث کار، ۱۳ نفر معادل ۷۰ درصد جانباختگان را فعالان صنعت ساختمان تشکیل می دادند.
وی اظهار داشت: از مجموع ۱۸۰ حادثه سال گذشته، حدود ۵۰ درصد حوادث غیرفوتی در محیط های کاری صنعت ساختمان ثبت شده است.
اخوان مهدوی اظهار داشت: به منظور مدیریت و کنترل حوادث در محیط کار، علاوه بر اقدامات پژوهشی، فعالیتهای آموزشی خوبی پیاده شده است.
وی به نگاههای کلان حوزه روابط کار در خصوص «صیانت از نیروی کار» اشاره و بیان نمود: این اصل مهم باید در چارچوب چهار سیاست و ۱۵ برنامه عملیاتی پیگیری شود که در رأس آن جلوگیری از حادثه و ارتقای ایمنی در واحدهای تولیدی است.
رئیس بازرسی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان اضافه کرد: حدود هزار نفر از مهندسان عمران و معماری و ۳۰۰ نفر از کارفرمایان در دوره های آموزشی ارتقای ایمنی شرکت کردند.
وی افزود: برای توسعه فرهنگ ایمنی سال قبل دو هزار و ۲۰۰ کارگر ساختمانی در دوره های آموزشی متناسب با حرفه های تخصصی خود شرکت کرده اند.
صنعتی سازی راهکاری برای کاهش حوادث
یک فعال و کارشناس صنعت ساختمان هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: اولین شرط برای کاهش حوادث و رخدادهای ناگوار در صنعت ساختمان و یا هر محیط کاری دیگری، اجبار کارفرمایان و کارگران به رعایت مباحث ایمنی است.

حمیدرضا محبی اظهار داشت: اگر سازنده، ناظر و مجری مباحث ایمنی مندرج در آیین نامه ایمنی کارگاه های ساختمانی و یا پارامترهای بخش ایمنی مقررات ملی ساختمان را به صورت واقعی در دستور کار قراردهد، کاهش بلایا و حوادث امری حتمی است.
وی افزود: باید بپذیریم که بخشی از فعالان صنعت ساختمان در رعایت ملزومان ایمنی سهل انگاری می کنند و مقوله ایمنی در اولویت اول یا دوم آنها هم نیست و در بعضی مواقع به امری نمایشی بدل می شود.
محبی افزود: باید با آموزش های مستمر و تقویت نظارت ها، فرهنگ ایمنی در صنعت ساختمان نهادینه شود، باید نگاهی اتخاذ شود تا ایمنی به صورت واقعی در دستور کار متولیان قرار بگیرد تا بتوانیم حوادث را کاهش دهیم.
وی افزود: مصون و محفوظ بودن کارگران کارگاه های ساختمانی، ساکنان و عبورکنندگان در مجاورت و شعاع مؤثر و حفاظت و مراقبت از ابنیه، خودرو ها و تجهیزات داخل همچون پارامترهای مؤثر در کاهش حوادث در محیط های کاری صنعت ساختمان است که باید در اجرای آن دقت نظر عملی داشته باشیم.
این کارشناس ساختمان اضافه کرد: از مهم ترین روش های کاهش اتفاقات و سوانح در محیط های کاری در صنعت ساختمان، حرکت به سمت صنعتی سازی ساختمان است.
وی افزود: هرچند در شرایط کنونی رفتن به سمت صنعتی سازی با هزینه های اجرایی زیادی روبرو است و حتی در بعضی مواقع تکنولوژی های لازم در کشور در دسترس وجود ندارد اما در این روش ساخت، حوادث محیط کار به حداقل می رسد.

محبی اظهار داشت: تا وقتی که ۹۵ درصد سازندگان در صنعت ساختمان به سراغ روش سنتی می روند، روند حوادث ادامه دارد ولی باید به صورت همزمان در قسمت صنعتی سازی و فرهنگ سازی تلاش نماییم تا سوانح را به حداقل برسانیم.
بازرسی از کارگاه ها
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: در پنج ماه نخست ۱۴۰۱ در مجموع ۴۱ فقره حادثه ثبت شده که این رقم پارسال حدود ۸۰ نفر بوده است.
حسینعلی خواجه مظفری اضافه کرد: پارسال در مجموع حدود هفت هزار و ۵۰۰ فقره بازرسی از کارگاه های مختلف استان پارسال انجام شده که این عدد امسال رشد محسوسی داشته است.
وی افزود: در حالیکه حوادث حوزه ساختمان نسبت به سایر محیط های کار در جهان حدود ۳۵ درصد بیشتر، این رقم در ایران حدود ۵۰ درصد است.
خواجه مظفری اظهار داشت: فعالیتهای پرمخاطره در صنعت ساختمان مانند فعالیت در ارتفاع، گودبرداری، حفاری سبب افزایش آمار حادثه دیدگان این صنعت شده است.
به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، برای کاهش حوادث در صنعت ساختمان نباید اجازه ورود افراد غیرمتخصص به این بخش داده شده و باید سازندگان ساختمان، کارگران و استادکاران را به صورت حرفه ای و تخصصی با مباحث ایمنی آشنا کرد تا فرهنگ ایمنی شکل جدی تری به خود بگیرد.


منبع:

1401/08/18
08:17:21
5.0 / 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک