۳۳ تعاونی مسكن در تهران درگیر مشكلات حقوقی

انتظار ۳۰ ساله اعضای یک تعاونی برای خانه دار شدن

انتظار ۳۰ ساله اعضای یک تعاونی برای خانه دار شدن به گزارش مسکن گزین تعدادی از اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در اعتراض به مطالبه ۳۰ ساله اعضا در خصوص واگذاری زمینی که از سال ۱۳۷۲ خریداری شده اعتراض خویش را در مقابل وزارت راه و شهرسازی مطرح کردند؛ البته اعضای تعاونی می گویند که دست کم ۳۳ تعاونی و ۳۰ هزار خانوار در نوار شمالی، شمال شرقی و غربی تهران درگیر مشکلات تعاونی های زمین و مسکن هستند.


به گزارش مسکن گزین به نقل از ایسنا، ابراهیم صمدی ـ نماینده اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در این رابطه اظهار نمود: در سال ۱۳۷۲ به استناد ماده ۳۲ آئین نامه اجرایی لایحه قانونی واگذاری و احیای اراضی مصوب شورایعالی انقلاب اسلامی که با هدف تأمین مسکن کارکنان دولت ارائه و فروخته می شد، زمینی در شمال شهر تهران در ازای دو فقره چک به تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران فروخته شد؛ با این وجود بعد از مدتی به علت بالاتر از تراز ۱۸۰۰ متر بودن، ممنوعیت ساخت پیدا کرد.
وی افزود: در سال ۱۳۸۷ دستوری در خصوص ممنوعیت ساخت و ساز در این مناطق و تبدیل آن به فضای سبز و همینطور ارائه زمین و یا خانه بعنوان معوض به اعضای تعاونی صادر شد ولی این دستور هم تا سالها مسکوت و پنهان نگه داشته شد.
صمدی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۷ مطالبه اعضای تعاونی برای دریافت زمین معوض آغاز شد، تصریح کرد: در همین راستا هیات دولت ارائه زمین معوض در ۵ نقطه اطراف تهران را در سال ۱۳۹۳ تصویب کرد که متاسفانه تا به امروز اجرایی نشده و مطالبه قانونی اعضای تعاونی درخلال وزارت راه، استانداری و سازمان ملی مسکن پاسکاری شده و هیچ کدام مسئولیت کار را بر عهده نمی گیرند.
وی مسئولیت مستقیم این کار را بر عهده وزارت راه و سازمان ملی مسکن دانست و اظهار داشت: مطابق قانون، مسئولیت رسیدگی به زمینهای خارج از محدوده بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن می باشد. بنابراین این سازمان موظف است نسبت به ارزش گذاری زمینهای عوض و معوض و معاوضه قانونی آن اقدام نماید.
صمدی ضمن اشاره به تجمع اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در مقابل ساختمان وزارت راه و برگزاری جلسه ای با مدیرکل دفتر نظارت بر طرح های توسعه و عمران وزارت راه، اظهار داشت: در این نشست مقرر شد تا ظرف دو هفته جلسه ای ما بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی مسکن، استانداری، بازرسی ریاست جمهوری و سازمان بازرسی کل کشور... جهت رسیدگی به این مشکل و تعیین نوع ارزشگذاری زمین عوض و معوض تشکیل شده و طی آن معاوضه زمین با دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی اجرایی شود.
این عضو تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تقاضای ما این است که حقیقت ماجرا به صورت شفاف به اعضا گفته شود، افزود: در این نشست با قطعیت عنوان شد که با عنایت به مصوبه هیات دولت تحت هیچ شرایطی زمین معوض در داخل شهر تهران داده نمی گردد و زمین هایی در اطراف تهران برای این مورد پیشنهاد شده است.
وی تصریح کرد: خواسته بعدی اعضا اجرای صحیح ارزش گذاری عوض و معوض و واگذاری زمینهای مناسب با قید فوریت به ارزش واقعی زمین اصلی و همینطور دارای زیرساخت و تاسیسات لازم و با قید فوریت است و واگذاری زمینی که فاقد این شرایط باشد مورد قبول اعضای تعاونی نخواهد بود.
وی، ارزشگذاری صحیح و کارشناسی شده زمینهای عوض و معوض و تعیین تکلیف سریعتر آنرا خواسته اصلی اعضای تعاونی عنوان نمود و اظهار داشت: این تعاونی بیشتر از ۵۵۰ عضو دارد که از سال ۱۳۷۲ برای دریافت زمین اقدام نموده و دنبال مطالبات خود هستند. امیدواریم که پس از گذشت ۳۰ سال بتوانیم هر چه سریعتر حقوق قانونی خویش را مطالبه نماییم.
عضو تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران تصریح کرد: لازم به ذکر است که این مشکل محدود به تعاونی ما نبوده و دست کم ۳۳ تعاونی و ۳۰ هزار خانوار دیگر در نوار شمالی، شمال غربی و شرقی شهر تهران درگیر این مسئله هستند که حل آن یک لزوم بنیادی و به نفع مالکین و شهر تهران خواهد بود.
زمین مورد نظر تعاونی که در سال 1372 اختصاص یافته بود

1401/04/07
23:40:23
5.0 / 5
177
تگهای خبر: توسعه , راه , زمین , زیرساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک