در گزارش مسكن گزین مطرح شد؛

هشدار نماینده مجلس نسبت به خرید ۳۰۰ میلیون دلاری ملک در ترکیه

هشدار نماینده مجلس نسبت به خرید ۳۰۰ میلیون دلاری ملک در ترکیه مسکن گزین: عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم خروج 300 میلیون دلار برای خرید ملک در ترکیه را سقوط آزاد در سرمایه ملی خواند.سید البرز حسینی عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم در گفت و گو با خبرنگار مهر، خروج ۳۰۰ میلیون دلار برای خرید ملک در ترکیه را «سقوط آزاد در سرمایه ملی» خواند و اظهار داشت: آمارها نشان میدهد نه فقط سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی در کشور اتفاق نیفتاده بلکه حجم قابل توجهی نیز از کشور خارج شده که جای نگرانی دارد.
نماینده مردم خدابنده در مجلس یازدهم اشاره کرد: طبق آمارهای بانک مرکزی، از سال ۸۴ تا ۹۹، حدود ۱۷۱ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده و متأسفانه در چند سال اخیر و در سایه بی نظارتی بانک مرکزی، حدود ۳۰۰ میلیون دلار از این سرمایه به خرید ملک در ترکیه اختصاص یافته است.
به گفته وی، نوسان قیمت ارز، مشکلات مبادلات خارجی به ویژه بالا بودن ریسک سرمایه گذاری همچون دلیلهای افزایش خروج سرمایه و کاهش سرمایه گذاری داخلی است.
حسینی اضافه کرد: این در حالیست که جذب سرمایه یکی از فاکتورهای ارزیابی توسعه در هر کشور است و جذب سرمایه خارجی علاوه بر رونق تولید و اشتغال، به رشد توسعه متوازن در کشور نیز می انجامد.
این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه رقم خروج سرمایه از کشور معادل ۴۴ برابر بودجه عمرانی در سال ۱۴۰۰ است اشاره کرد: باتوجه به میزان درآمد نفتی کشور، این رقم معادل ۱۴۰ برابر درآمد نفتی شش ماهه نخست سال جاری است.
وی اضافه کرد: کاهش ارزش پول ملی، کسری بودجه دولت، افزایش خطر سرمایه گذاری، نرخ رشد اقتصادی پایین، مقررات ناکارآمد و پیچیده، فقدان مشوّق های حمایتی سرمایه گذاری و رونق رمز ارزها در سالهای اخیر، از دیگر دلیلهای مترتّب بر این بحران است.
حسینی تاکید کرد: چنانچه اقدامات مؤثری در جهت اصلاح نظام حکمرانی اقتصادی در کشور حاصل نشود، اوضاع از آن چه هست هم بحرانی تر خواهد شد.

1400/08/24
21:05:09
5.0 / 5
64
تگهای خبر: آمار , بانك , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک