گزارش مسكن گزین؛

قانون جهش تولید پشتیبان طرح ساخت سالی یک میلیون مسکن

قانون جهش تولید پشتیبان طرح ساخت سالی یک میلیون مسکن کارشناسان معتقدند با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، طرح دولت سیزدهم در مورد سالانه یک میلیون واحد مسکونی، از پشتوانه قوی قانونی برخوردار خواهد شد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، این روزها خبر خوش رستم قاسمی در خصوص اعلام آغاز نهضت ساخت مسکن و اجرایی شدن طرح دولت سیزدهم در خصوص ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی با آخر ماه صفر، با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن از جانب رئیس جمهور به دستگاههای اجرایی ذی ربط خصوص وزارت راه و شهرسازی تقریباً همزمان شده است.
دو نیمه سال و دو روی متفاوت بازار مسکن
بازار مسکن سال ۱۴۰۰ از یک سو با این بازار در ۳ سال قبل متفاوت می باشد و از طرفی حباب قیمتی در این بازار به قدری حجیم شده که برخی کارشناسان انتظار تخلیه این حباب را دارند و برخی دیگر مدعی هستند وضعیت فعلی قیمت ها در بازار مسکن، حباب نیست و احتمال ادامه قیمت ها در دامنه کنونی، بسیار زیاد است.
همچنین گزارش های منتشره از جانب بانک مرکزی در ۶ ماهه نخست سال جاری نشان داده است که رکود در بخش خرید و فروش، نهادینه شده و تنها افزایش معاملات در شهریور ماه سال جاری، نمی تواند به معنای خروج از رکود باشد؛ برخی کارشناسان هم مدعی هستند که هم هیجانات خرید و فروش های سرمایه ای به علت رشد ۲ تا ۳ درصدی ماهانه قیمت ها تا حدود زیادی کاسته شده و عملاً تنها در دو منطقه یک و ۳ پایتخت معاملات سرمایه ای و سفته بازانه به چشم می خورد و هم این که خریداران مصرفی به علت کاهش شدید قدرت خرید مسکن خانوارها، تقریباً عرصه را خالی کرده و به سمت خرید خانه های کلنگی و کوچک متراژ سوق داده شده اند.
رکود؛ گریبانگیر این روزهای بازار مسکن
این در حالی است که در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ و همینطور نیمه نخست سال گذشته، رشد قیمت ماهانه، در مواردی ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد ناگهانی و جهش گونه نشان می داد که سبب شده بود تا این بازار به جولانگاه خریداران سرمایه ای تبدیل شود؛ اما در نیمه دوم سال قبل به تدریج بازار مسکن وارد رکود شد که این رکود تا کنون ادامه دارد و حتی در نیمه نخست سال جاری، سنگین تر از سال قبل بود؛ بگونه ای که تقریباً در همه ماه های نیمه اول سال جاری، رشد معاملات مسکن در مقایسه با ماه های مشابه آنها، منفی بود؛ هرچند که در شهریور سال جاری توانست به محدوده برابر با حجم معاملات مسکن در شهریور ۱۳۹۹ برسد.
پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم امسال
مهدی روانشادنیا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات و کارشناس اقتصاد مسکن درباره دورنمای بازار مسکن در ۶ ماه آینده و بعد از آن به خبرنگار مهر اظهار داشت: دورنمای چند ساله آینده تابع سیاست های کلان اقتصادی و همینطور سیاست های خُرد بخصوص در بخش مسکن و هم تحولات بین الملل و اتفاقات در خود بازار مسکن است؛ ازاین رو امکان پیشبینی بازار مسکن در دوره ای طولانی تر از ۶ ماهه امکان پذیر نیست و فضایی مبهم و پُرریسک پیش روی ماست.
حذف تورم مسکن و معاملات سرمایه ای، با اجرای طرح ساخت سالی یک میلیون مسکن
ابوالفضل نوروزی کارشناس اقتصاد مسکن پیش از این به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: یکی از علل تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه ای، کمبود شدید واحد مسکونی در کنار دلایلی چون نبود قوانین و ابزارهای مالیاتی تنظیم گر در بخش مسکن بخصوص مالیات بر عایدی سرمایه است که اگر طرح دولت سیزدهم در مورد پشتیبانی از سمت عرضه با اجرای قانون جهش تولید مسکن اجرایی شود، می تواند از بروز جهش های قیمتی در بخش مسکن بکاهد.
خریداران مسکن؛ امیدوار به آینده بازار؟
از همین روست که بخشی از بازیگران اصلی بازار مسکن به کاهش تورم بخش مسکن در سالهای آتی با اجرای طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، امیدوار هستند.
دبیر کانون انبوه سازان: حضور نماینده بخش کانون در جلسات شورایعالی مسکن قطعی شد
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در مورد اجرای طرح یک میلیون مسکن دولت سیزدهم، به قانون جهش تولید مسکن اشاره نمود و به خبرنگار مهر اظهار داشت: پیش از این هم قانون ساماندهی تولید مسکن را داشتیم، اما در حوزه ضمانت اجرایی، نقصان هایی داشت که سبب شد این قانون نتواند به صورت کامل اجرایی شود؛ قانون جهش تولید مسکن به نظر می آید مکمل قانون ساماندهی است و یک قانون مترقی است؛ اما در مقام اجرا باید دید چه اتفاقی رخ می دهد.
وی اضافه کرد: بسترهای لازم برای تخصیص زمین مجانی و اقداماتی که ارگان های ذی ربط در حوزه افزایش ساخت و ساز در قانون جهش تولید مسکن دیده شده است؛ اما باید شرایطی فراهم گردد که بخش خصوصی هم بتواند در این برنامه ها مشارکت کند؛ در طرح مسکن مهر هم بخش خصوصی به این حوزه ورود کرد.
پورحاجت افزود: تا کنون بخش های دولتی هیچ نشستی با بخش خصوصی برگزار نکرده است؛ معاون اول رئیس جمهور یادداشتی به رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی داده است تا در این خصوص جلسه ای با کانون انبوه سازان برگزار کند ولی این نشست به علت عدم تکمیل قطعات پازل جابه جایی معاونان وزیر راه و شهرسازی، تا کنون برگزار نشده است.
به گفته این فعال صنفی صنعت ساختمان، دستور حضور نماینده کانون سراسری انبوه سازان در جلسات شورایعالی مسکن صادر گردیده است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار نمود: تجربه ای که در مسکن مهر داشتیم این بود که در دو سال اول این طرح، خود دولت رأسا ورود کرد که پیشرفت بسیار کمی داشت؛ اما با ورود انبوه سازان به این طرح، توانستیم ۱.۲ میلیون واحد را با سرعت به اتمام برسانیم.


منبع:

1400/07/14
15:12:31
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک