رئیس اتحادیه مشاوران املاك:

افزایش قیمت مسکن ارتباطی به صنف مشاوران املاک ندارد

افزایش قیمت مسکن ارتباطی به صنف مشاوران املاک ندارد مسکن گزین: رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران می گوید: اعضای این صنف نقشی در افزایش قیمت مسکن ندارند و ما سیاستگذار بخش مسکن نیستیم.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، مصطفی قلی خسروی در نشست خبری با اعلان اینکه افزایش قیمت مسکن ارتباطی به صنف مشاوران املاک ندارد، اظهار داشت: ما با آمار بانک مرکزی موافق نیستیم، قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و هم اکنون نیز روند نزولی دارد اما بانک مرکزی از افزایش ۱.۳ درصدی در تیرماه آگاهی داده بود.
وی اضافه کرد: بانک مرکزی در سال ۹۹ نیز اعلام نمود مسکن ۴۸ درصد رشد داشته است اما وقتی من از کف بازار سوال کردم، گفتند در نهایت ۸ تا ۹ درصد افزایش قیمت داشته ایم. به نظر من هم اکنون متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۲۶ تا ۲۷ میلیون تومان است نه ۳۰ میلیون تومانی که بانک مرکزی اعلام می کند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران تصریح کرد: سامانه املاک و مستغلات در اختیار اتاق اصناف ایران است و آنها آمار را به بانک مرکزی می دهند، این در حالیست که تنها ۶۰ درصد معاملات در سامانه ثبت می شود و آنها با ۶۰ درصد معاملات، آمارهایی می دهند که بازار مسکن را به هم می ریزد.
وی درباب برنامه دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن اظهار داشت: متأسفانه وزارت راه و شهرسازی دولت های یازدهم و دوازدهم کم کاری کرده اند و می کوشند این کم کاری را گردن دیگران بیندازند. حال آنکه ما پنج میلیون کسری مسکن داریم. اخیراً وزارت دفاع به تکنولوژی صنعتی سازی مسکن دست یافته که می تواند در افزایش سرعت ساخت وساز مؤثر باشد.
خسروی درباره تفکیک وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: ما موافق تفکیک راه از مسکن هستیم. همین طور موافقیم تا اتحادیه مشاوران املاک از ذیل وزارت صمت به وزارت مسکن منتقل شود. در این صورت می توانیم کانون سراسری مشاوران املاک کشور را راه اندازی نماییم.
وی افزود: هم اکنون اتحادیه های استانی مشاوران املاک ۲۰ درصد درآمد سالانه خودرا به اتاق اصناف ایران می دهند که رقم بزرگی است. بطورمثال سال قبل درآمد اتحادیه املاک تهران ۶ میلیارد تومان بود که ۱.۲ میلیارد آنرا به اتاق اصناف ایران پرداخت کردیم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درباره مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا درباب تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره بها امسال در تهران اظهار داشت: این پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی کرونا بود ولی ما در اتحادیه املاک با این مساله مخالف بودیم چون وقتی سال قبل که همین موضوع در ستاد کرونا به تصویب رسیده بود، تعداد زیادی از مستأجران مناطق ارزان تر تهران به ما می گفتند ما با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی اجاره بها با موجر توافق کرده بودیم اما بعد از مصوبه ستاد کرونا، موجر خواهان پرداخت مابه التفاوت تا ۲۵ درصد است.
خسروی با اشاره به این که ساخت وساز دیگر دست بخش خصوصی نیست و هم اکنون بانک ها و دولتی ها ساخت وساز را در اختیار گرفته اند، اظهار داشت: اجاره بها با وجود تعیین سقف ۲۵ درصدی، ۵۰ درصد رشد کرده است.
وی درباب آمار خرید و فروش و اجاره مسکن در ۴.۵ ماهه ابتدایی امسال و مقایسه آن با زمان مشابه سال قبل در سراسر کشور اظهار داشت: از تاریخ ۱ فروردین ۹۹ تا ۱۶ مرداد ۹۹ تعداد کل قراردادهای بخش مسکن ۵۸۰ هزار و ۵۰۸ فقره بود که ۲۹۸ هزار و ۵۴۰ فقره مبایعه نامه و ۲۷۷ هزار و ۸۸ فقره اجاره نامه بوده است. همین طور از شروع فروردین تا ۱۶ مرداد امسال ۵۴۶ هزار و ۵۱ فقره قراردادهای بخش مسکن به امضا رسید که ۱۷۷ هزار و ۲۷۲ فقره مبایعه نامه و ۳۶۴ هزار و ۸۹۰ فقره اجاره نامه بوده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درباره مقایسه آمار خرید و فروش و اجاره مسکن در سالهای قبل و جاری شهر تهران اظهار داشت: از شروع فروردین تا ۱۶ مرداد سال قبل ۱۱۹ هزار و ۸۶۳ معامله مسکن ثبت گردید که ۵۴ هزار و ۹۳۷ فقره مبایعه نامه و ۶۴ هزار و ۳۶۲ فقره اجاره نامه بوده است. در زمان مشابه سال جاری این شاخص ۱۰۵ هزار و ۲۳۷ فقره بود که ۲۴ هزار و ۳۴۳ مبایعه نامه و ۸۲ هزار و ۵۴۲ اجاره نامه امضا شده است.


منبع:

1400/05/18
23:59:19
5.0 / 5
582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک