در گزارش مسكن گزین مطرح شد؛

كم كاری وزارت شهرسازی در اطلاع رسانی درباره سامانه اسكان

كم كاری وزارت شهرسازی در اطلاع رسانی درباره سامانه اسكان به گزارش مسکن گزین عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از ضعف اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی در معرفی سامانه املاک و اسکان کشور اظهار داشت: این وزارت خانه باید مزایای این سامانه را به مردم کامل توضیح دهد.جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: متأسفانه مسکن به کالای سرمایه ای تبدیل و از نقش مصرفی خود خارج شده است.
وی در ارتباط با راهکار کاهش تقاضاهای سرمایه ای در بازار مسکن گفت: اولاً لازم است سرمایه گذاری های قابل توجهی به بخش ساخت مسکن ورود پیدا کند و سرمایه ها به این بخش جذب شود و ثانیاً باید برای حل مشکل تقاضاهای سرمایه ای از اهرم های مالیاتی استفاده نمائیم.
عضو کمیسیون ویژه جهش تولید افزود: دریافت مالیات از خانه های خالی یکی از این اهرم های مالیاتی است که کمک می نماید تا افراد، خانه ای که خریداری می کنند را یا خودشان مورد استفاده قرار دهند یا به بازار اجاره عرضه کنند و آنرا خالی نگه ندارند.
قادری اضافه کرد: اعمال این گونه مالیات ها مانع از خالی نگه داشتن خانه ها توسط خریداران می شود و از طرف دیگر باعث خواهد شد سرمایه ها به سمت بازارهای مولد سوق داده شود.
وی در مورد ثبت نام در سامانه املاک و اسکان اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی باید از ابزارهای تشویقی و تنبیهی استفاده نماید تا مردم اطلاعات سکونتی شان را در این سامانه ثبت کنند.
۲ بار برای ثبت نام وارد سامانه اسکان شدم ولی موفق نشدم
نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم با انتقاد از اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی در مورد سامانه املاک و اسکان تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی در مساله اطلاع رسانی خوب عمل نکرده است در صورتیکه باید مزایای این کار را کاملاً برای مردم توضیح می داد تا مسأله برای مردم کاملاً روشن شود. در این صورت مردم ترغیب می شدند تا اطلاعات سکونتی خویش را در سامانه وارد کنند.
قادری با انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی افزود: سامانه املاک و اسکان ایرادات و اشکالاتی دارد و بنظر می رسد که ثبت نام در این سامانه پیچیده باشد. لازم است اشکالات این سامانه توسط وزارت و شهرسازی برطرف شود تا مردم در واردکردن اطلاعاتشان مشکل نداشته باشند.
نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات سکونتی خانواده خویش را در سامانه املاک و اسکان ثبت کرده یا خیر، گفت: بنده دو بار برای ثبت اطلاعات خود به سامانه رجوع کردم که با مشکل مواجه شدم.
قادری در ارتباط با رویکرد دولت آینده در حوزه مسکن اظهار داشت: لازمه هر گونه برنامه ریزی در حوزه مسکن، دسترسی به اطلاعات درست و دقیق از این بازار است. طبعاً دولت آینده بدون سامانه املاک و اسکان نمی تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. از طرف دیگر بدون داشتن اطلاعات دولت سیزدهم نمی تواند جهت گیری و هدف گذاری های خویش را دنبال کند، ازاین رو دولت آینده باید ایرادات و اشکالات این سامانه را برطرف و آنرا تقویت کند.


منبع:

1400/04/26
21:29:06
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک