لزوم پشتیبانی و مانع زدایی از ناوگان ملی دریایی در جنگ اقتصادی

لزوم پشتیبانی و مانع زدایی از ناوگان ملی دریایی در جنگ اقتصادی مسکن گزین: میرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی و مانع زدایی از ناوگان ملی دریایی در جنگ نابرابر اقتصادی را ضروری می داند.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، محمدرضا مدرس خیابانی نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی برای مهر، دلیلهای اهمیت پشتیبانی از ناوگان ملی دریایی ایران را تصریح کرد.
متن این یادداشت به شرح زیر است:
نقش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بعنوان خط دوم دفاعی کشور در هشت سال دفاع مقدس و در پی آن خط اول دفاعی در تحریم های بین المللی و پیشگام در عرصه جهاد اقتصادی بر مسئولان کشور و فعالان اقتصادی پوشیده نیست.
اهمیت این نقش از آنجا نشأت می گیرد که خدمات پشتیبانی یکی از بخش های مهم زنجیره ارزش در تولید و ارائه محصولات هر کشور شمرده می شود که دراین زمینه سیستم های حمل و نقل یکی از مؤثرترین عوامل در حرکت چرخه تولید هستند. بدیهی است فعالیت یک واحد تولیدی بدون استفاده از خدمات چرخه حمل و نقل معنا ندارد. بدین سبب حمل و نقل کارآمد یکی از عوامل تأثیر گذار در رونق اقتصادی و توسعه هر کشوری شمرده می شود.
در این میان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بعنوان ناوگان ملی دریایی کشور با وجود تمام دشواری ها و چالش های ناشی از بحران هایی مانند جنگ تحمیلی و تحریم های اقتصادی، همیشه در حمل بموقع کالاهای اساسی و راهبردی کشور پیشتاز بوده است.
در جنگ تحمیلی به سبب عدم ورود کشتی های خارجی به منطقه جنگی، عملاً واردات کالاهای اساسی به کشور با موانع گوناگون روبه رو شده بود. در این زمان دریانوردان غیور ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در وضعیت جنگی و پرخطر منطقه کلیه کالاهای اساسی را به کشور حمل کرده و اجازه ندادند دشمن از این طریق به کشور ضربه ای وارد نماید. هر چند که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در این راه شهدایی را تقدیم انقلاب و کشور کرد.
بر اساس این پیشینه، در دو دوره تحریم های بین المللی این ناوگان بزرگ و معتبر در صدر لیست تحریمی دشمن قرار داشته و دارد. به نظر می آید، دشمن به خوبی بر اهمیت و جایگاه حیاتی این دارایی راهبردی ایران واقف است.
چه آنکه ناوگان ملی در سخت ترین شرایط و فشارهای بین المللی بعنوان خط اول دفاعی کشور در حال ایفا نمودن نقش راهبردی و راهبردی خود است و با تلاش و همت کارکنان فعال خود در بخش خشکی و دریا هیچ وقت اجازه نداده که بخش های تولیدی کشور با کمبود مواجه شود. همین طور کالاهای اساسی که نیاز اول معیشتی مردم است ذیل شدیدترین فشارهای تحریمی بموقع به بنادر کشور رسیده است.
با این حال، آنچه که در پی گذر از این راه دشوار باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد حمایت و پشتیبانی دستگاهها و نهادهای دولتی از ناوگان حمل و نقل دریایی ضروری و حیاتی کشور است. در این شرایط حساس که ناوگان ملی زیر بار تحریم های ناجوانمردانه دشمن قرار دارد پشتیبانی از آن نیز ضرورتی ملی است. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار تحریم در رقابتی سخت و ناجوانمردانه با کشتی های خارجی که از مزیت تردد آزادانه برخوردار می باشند برای زنده نگه داشتن اقتصاد کشور در حال نبرد در میدان اقتصادیست. کارکنان، دریانوردان و مدیران ناوگان ملی با از خود گذشتگی وصف ناشدنی تمام توان خودرا برای پشتیبانی از آب و خاک خود به کار گرفته و خوشبختانه سربلند از این میدان بیرون آمده اند.
باید اذعان کرد که چه در زمان تحریم و چه بعد از آن در دوران مذاکرات قبلی و فعلی برای اثبات حقوق حقه ایران، ناوگان ملی بعنوان ابزاری راهبردی و مقاومتی در مقابل فشار دشمنان در اختیار مذاکره کنندگان ایرانی بوده و به افزایش توان چانه زنی آنها یاری رسانده است.
این در حالی است که به سبب کم توجهی برخی، بعضاً کشتی های ناوگان ملی از حمل کالای صادراتی و وارداتی کشور حتی با نرخی کمتر از بازار بازمی مانند.
به عبارت بهتر، در صورتیکه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راه انجام وظیفه ملی خود هزینه های پیدا و پنهان زیادی را متحمل شده است اما با کم توجهی برخی بخش های اتفاقاً دولتی از حمل کالای ایرانی محروم می شود و گاه کشتی های ناوگان به اصطلاح یک سر بار می شوند.
علی رغم این مسائل، با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب در نام گذاری سال ۱۴۰۰ بعنوان سال "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" خوشبختانه شاهد می باشیم که وزارت صمت با اتخاذ تدابیری آغازگر پشتیبانی از سازمان ها و نهادهای داخلی شده و مشوق هایی را بصورت معافیت سود تجاری و عوارض گمرکی برای وارد کنندگانی که محمولات خودرا با ناوگان ملی حمل کنند، قرار داده است.
اما در این راستا انتظار این است که نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی داخلی همچون سازمان توسعه تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مادر تخصصی تجاری دولتی ایران، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، امور پشتیبانی دام و...
با استفاده از معافیت های مذکور در تامین بموقع کالاهای اساسی و تقویت زنجیره تامین تولید کشور کمک کنند و در افزایش اقتدار ملی و سرافرازی پرچم مقدس ایران اسلامی در دریاهای بین المللی تأثیرگذار باشند.
این دستگاهها به خوبی واقف هستند که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همیشه منافع ملی را بر منافع سودآورانه شرکتی ترجیح داده و هزینه های این انتخاب میهنی را فداکارانه پرداخت کرده است.
بنابراین امید این است که به حول و قوه الهی و با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و هماهنگ با تمامی فعالان حوزه واردات و صادرات در حوزه اقتصاد ملی، چرخ اقتصاد کشور مستحکم تر از گذشته به حرکت خود ادامه دهد.


منبع:

1400/02/04
20:41:32
5.0 / 5
542
تگهای خبر: تخصص , توسعه , تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک