وزیر راه:

مالیات خانه های خالی قیمت مسكن را ۲۵ درصد كم كرد

مالیات خانه های خالی قیمت مسكن را ۲۵ درصد كم كرد مسکن گزین: وزیر راه و شهرسازی از کاهش 25 درصدی قیمت مسکن در 3 ماه پایانی سال قبل در پی اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی آگاهی داد.به گزارش مسکن گزین به نقل از مهر، محمد اسلامی در حاشیه بازدید از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران درباره اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی تصریح کرد: هدف مهم اجرای این قانون، این است که فعالیت در بازار مسکن برای سرمایه گذاری نباشد بلکه برای خرید مسکن مصرفی و سرمایه گذاری در تولید هزینه شود. به این جهت باتوجه به اصلاحیه جدید قانون مالیات بر خانه های خالی، قانونگذار میزان مالیات را به شکلی افزایش داد که خالی نگه داشتن مسکن، توجیه اقتصادی نداشته باشد.
وی اشاره کرد: اجرای این قانون برای مالکان حقیقی، یک نصاب داشته و برای اشخاص حقوقی دو برابر نصاب مالیاتی مردم عادی تعیین شده است.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: طی سال ۹۹، یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی گردید که مشمول مالیات می شود. همین طور از روز ۱۹ فروردین به سبب قانون مالیات های مستقیم، همه مردم شامل مالک و مستأجر می بایست در سامانه جامع املاک و اسکان کشور، وضعیت ملکی خودرا ثبت کنند.
اسلامی افزود: این ثبت وضعیت سبب می شود تا نحوه مالکیت مردم مشخص شده در نتیجه طبق میزانی که قانون، معافیت مالیاتی تعیین کرده، مالکان از اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی معاف خواهند شد؛ ضمن اینکه باتوجه به مدت خالی بودن واحد مسکونی اشخاص حقیقی و حقوقی طی سالهای اول، دوم و سوم خالی نگه داشتن آن، مالیات مورد نظر تعیین خواهد شد.
به گفته وی، اجرای این قانون سبب می شود تا عرضه مسکن افزایش یافته، خانه های خالی از توقف خارج شده، سرمایه های انباشته شده از تله بیرون بروند و مالکان خانه های خالی، واحدهای خودرا برای اجاره یا فروش عرضه کنند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق گزارش اتحادیه مشاوران املاک، اقدامات وزارت راه و شهرسازی در سه ماهه پایانی سال قبل سبب شد تا ۲۵ درصد کاهش قیمت مسکن در بازار رقم بخورد. پیش بینی ما این است که اجرای این قانون، تأثیر بیشتری در بازار مسکن طی سال جاری در پی داشته باشد.


منبع:

1400/01/11
19:41:15
5.0 / 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک