یك كارشناس:

ساخت و ساز توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می شود

ساخت و ساز توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می شود به گزارش مسکن گزین یک کارشناس مسکن با اعلان اینکه متاسفانه ماده 4 قانون نظام مهندسی به صورت کامل اجرا نمی گردد اظهار داشت: به بیشتر مالکانی که جواز ساختمانی می گیرند اجازه داده می شود کار ساخت را هم خودشان انجام دهند که این روال حدودا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.


شهاب سعادت نژاد در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: همانگونه که برای انجام هر کاری نیاز به داشتن جواز و پروانه اشتغال به کار آن رشته و شغل الزامی است و تمامی اصناف و مشاغل دارای مجوز هستند برای اجرای کار ساختمان هم مطابق ماده ۴ قانون نظام مهندسی مصوبه سال ۱۳۷۴ باید از افراد دارای صلاحیت استفاده گردد.
وی ادامه داد: صلاحیت حرفه ای افراد حوزه ساخت وساز را وزارت راه و شهر سازی توسط نظام های مهندسی و کاردانی و انبوه سازان به افراد و شرکتها می دهند و این افراد و شرکتها مطابق شیوه نامه های موجود و در حد صلاحیت و ظرفیت خود مجاز به انجام ان کار هستند.
رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران افزود: متاسفانه تا کنون اجرای این ماده مهم قانونی به صورت کامل اجرائی نشده و به بیشتر مالکانی که جواز ساختمانی می گیرند اجازه داده می شود کار ساخت را هم خودشان انجام دهند که این روال حدودا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.
وی با تاکید بر اینکه اساسا تمام امور ساخت و ساز باید توسط افراد و شرکتهایی که دارای تخصص و مجوز و صلاحیت ساخت هستند صورت گیرد اظهار داشت: به کارگیری مجری ذی صلاح درساخت وسازها در شهر تهران تا سال ۱۳۹۲ حدودا انجام نمی شد واین مهم الزام آور نبود. پس ازآن نیز به صورت موردی استفاده از سازنده دارای صلاحیت در پروژه ها انجام پذیرفت.
سعادت نژاد اظهار نمود: الان نظام مهندسی طبق قانون و مقررات ملی ساختمان از مالکان می خواهد کار ساخت و ساز را توسط افراد و شرکتهای دارای صلاحیت انجام دهند و ازآنجا که بازوی اجرائی این کار شهرداری است، توقف پروژه های بدون سازنده دارای صلاحیت باید ازطرف شهرداری تهران صورت گیرد.
وی اشاره کرد: طبق جلسات مکرر انجمن سازندگان با شهرداری و شورای شهر و برگزاری نشست های مشترک با افشین حبیب زاده عضو کمیسیون عمران شورای شهر و پیگیریهای مدیران سازمان نظام مهندسی استان تهران، تفاهم نامه ای بین نظام مهندسی، شهرداری و شورای شهر تهران در خصوص الزام به ثبت و حضور سازندگان دارای صلاحیت و حضور سرپرستان کارگاه در زمان آغاز به کار در گروه های ساختمانی گروه های «ج» و «د» در شهر تهران و تمامی کار های منطقه دو در شهریور ماه ۱۳۹۹ انجام پذیرفت.
بازرس انجمن انبوه سازان استان تهران افزود: این مصوبه در کمیته ۵ نفره استان تهران نیز تصویب و توسط وزارت راه و شهر سازی ابلاغ گردید ولی متاسفانه با گذشت چند ماه از انجام تفاهم نامه جدید همچنان شاهد آغاز به کار تعداد زیادی از پروژه های ساختمانی بدون حضور و استفاده از خدمات سازندگان ذیصلاح هستم.
سعادت نژاد با اعلان اینکه متاسفانه شهرداری تهران هیچ نوع بر خوردی با تخلفات مربوط به عدم استفاده از سازندگان دارای صلاحیت انجام نمی دهد اظهار داشت: این مساله موجب پایین آمدن کیفیت ساخت، کاهش عمر مفید و نا ایمن بودن ساختمانها در کلان شهر تهران شده که در نتیجه این امردر هنگام بروز بحرانهایی مانند زلزله مردم نمی توانند به خانه هایی که با هزینه های بالایی آنهارا خریداری نموده اند اعتماد کنند. درچنین شرایطی احتمال ریزشها و وقوع حوادث ناگوارجانی درزمان وقوع حوادث غیرمترقبه بسیار بالا است.
منبع:

1399/10/30
00:06:29
0.0 / 5
1189
تگهای خبر: تخصص , خدمات , راه , زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مسکن گزین - MaskanGozin
maskangozin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسكن گزین محفوظ است

مسكن گزین

جستجوی املاک